Ill Bill bojuje s osudem

Vydáno 13.11.2008 | autor: redakce

Přečtěte si rozhovor s Ill Billem, v němž rapper obhajuje kontroverzní texty svých písní. Ill Bill vystoupí 12. prosince v pražském Lucerna Music Baru.

Ill Bill bojuje s osudem Ill Bill bojuje s osudem

Tvé nové album je doslovným pokračováním předchozí práce. Skladby jsou pořád plné násilí, smrti, konspiračních teorií… akorát s tím rozdílem, že jsi na novém CD konečně schopen říct, že někoho miluješ, na rozdíl od debutu, kde sis nebyl ani jistý, zda miluješ sebe. Změnily se nějak tvé hodnoty?
Obrovskou změnou bylo narození mé dcery, dva roky zpátky. Do té doby jsem neměl žádnou naději a víru v lidskou rasu. Teď už netrpím pocitem jako bych měl na výběr. Teď je to prostě větší, než jsem já – cítím víc zodpovědnosti, než jsem cítil předtím a určitě se to odrazilo i na novém albu.

Tvým častým tématem je násilí, což mi připomíná nedávný masakr ve Finsku, kde student postřílel 10 spolužáků a potom se sám zastřelil. Tato tématika by se dala spojit se skladbou The Anatomy Of A School Shooting z tvého debutu. Nezamyslel ses někdy, že by ten Fin mohl poslouchat tvoji pecku, než zabil 10 lidí?
Kdo ví? Možná. Ať je to jakkoliv, vrah musí udělat to, co musí udělat. Hudba ho ve vraha nezmění. Zabiják může zaútočit, i když předtím poslouchá Britney Spears. Vlastně když si její pecku pustí několikrát dokola, tak je to ještě pravděpodobnější.

 


Když jsi psal The Anatomy Of A School Shooting, napadlo tě třeba, že to může některým zmateným jedincům zamotat hlavu natolik, že by šli někoho zabíjet?
Ani ne. Kdyby bylo tak jednoduché kontrolovat lidi hudbou, byl by George Bush rapperem. Psal jsem to z pohledu vraha. Nemůžu ovlivnit to, co si člověk po poslechu této pecky myslí. Víc než cokoliv jiného jsem chtěl, aby tato skladba lidi od těchhle činů naopak odrazovala. Nepsal jsem tenhle song proto, aby šli všichni zabíjet, ale aby se zamysleli.

Jak nahlížíš na tyto masakry obecně? Co je důvodem, že student jde do třídy zabít spolužáky?
Lidi jsou v prdeli. Proto se dějí tyhle sračky. Násilí tu bylo vždycky – před rapem, akčními hrami nebo filmy. Válka je naším osudem. Bylo to napsáno v Bibli předtím, než jsme se narodili a bude to tam stát i po naší smrti. Takový je život.

Tvé album se jmenuje The Hour Of Reprisal (hodina odplaty). Považuješ současné tragédie jako povodně, krize nebo náboženské války za jakýsi druh odplaty naší společnosti?
Ne, nepovažuji. To nejsou věci, které bych mohl tímto slovem definovat. Můžu mluvit pouze za sebe a v mém světě slovo „reprisal“ znamená comeback a nahrání nové desky. Jsem to já, kdo ničí překážky stojící v mé kariéře a v mém životě. Jsem to já, kdo bojuje s vlastními démony a poráží je. Když svůj život bereš podobně, potom je The Hour Of Reprisal také o tobě.
 


The Hour Of Reprisal je také poměrně upřímné album, které odkrývá dost o tobě a tvé rodině. Hlavně píseň My Uncle, jež pojednává o tvém strýci dlouhodobě závislém na drogách. Když jsi mu pustil tuhle skladbu, jeho odpověď byla: “To je krutý. Tohle je nejlepší song!” Jakou reakci jsi od něj očekával?
Nevěděl jsem, co mám čekat.

Nečekal jsi od něj aspoň trochu emotivnější reakci?
Ani ne. Já jsem si myslel, že se ho My Uncle dost dotkl. Každý má jiný způsob projevování svých citů. Howie je báječná osoba. To byla také jeho první, upřímná reakce k tomuto tracku před kamerami. Potom jsme měli dlouhou debatu právě o téhle pecce a on se přiznal, že ho to naprosto uneslo. Poděkoval mi za nahrání skladby a řekl, že by se naštval, kdybych to nedal na své nové CD. Čekal jsem na jeho svolení a on mi ho dal.

V My Uncle říkáš, že „je to něco, s čím se musí vypořádat sám“ (rozuměj drogová závislost). Myslíš, že mu tvoje skladba pomůže se s tím vypořádat?
Možná, možná ne. Ale třeba to pomůže někomu jinému. Howieho špatná životní rozhodnutí mohou inspirovat někoho jiného k správným rozhodnutím.

Ve skladně White Nigger sebe nazveš „drsným židem“ a také řekneš, že Texasané by rádi honili židy spolu s Boratem. Co to znamená? Máš nějaké osobní zkušenosti s antisemitismem na jihu?
Osobní zkušenosti s tím nemám, ale je známo, že židé jsou na jihu nenáviděni. Proto to má Sacha Baron Cohen ve filmu a proto jsem to také použil ve White Nigger. Ve Státech jsou židé nenáviděni stejně jako černoši.

Nějaký ten pátek zpět jsi říkal, že už nahráváte La Coka Nostra CD. Kdy to půjde ven?
Album je už hotové a release date plánujeme na leden 2009.

Bude La Coka Nostra něčím ojedinělá nebo nečekaná?
Čekej něco mezi Non Phixion a House Of Pain dohromady s trochou tajemna.

zavřít