KOA: Zuzanku máme navždy v srdci

Vydáno 18.11.2008 | autor: redakce

KOA v těchto dnech vydávají nové album Dobře nám, již druhou desku nahranou bez Zuzany Navarové. Jak vidí kapela svoji budoucnost? Hledá novou zpěvačku? Více v rozhovoru.

KOA: Zuzanku máme navždy v srdci KOA: Zuzanku máme navždy v srdci

Nové album KOA nese název Dobře nám, znamená to dobře nám tak nebo to nemáme chápat ironicky?
To je po zveřejnění názvu velmi častá otázka. Název vystihuje, že je nám spolu dobře, a to jak na koncertech, tak ve studiích, na zkouškách i v osobním životě.

Minulé album KOA bylo chápáno jako vykročení z minulosti k nové etapě kapely bez Zuzany Navarové. Stvrzuje současné album již novou éru skupiny?
Již minulé album jsme dělali s vědomím, že jsme zbyli sami s vizí dalšího fungování kapely. Toto nové album je výsledkem naší autorské aktivity, kdy se nám v průběhu koncertování nahromadily nové, ještě nevydané písně, až to nakonec dalo materiál na celou desku. Myslíme si, že tato varianta je pro nás ideální. Dělali jsme to tak i se Zuzankou.

Na album jste nahráli i dvě písně z pera Zuzany Navarové, jaký byl impuls pro jejich nahrání a můžeme očekávat i v budoucnu další takovéto skladby?
Další písně od Zuzanky už nebudou. Tyto poslední dvě věci napsala přímo pro KOA a hráli jsme je ještě s ní.


Ve skladbách se objevuje neobvyklé množství různých jazyků. Nestačilo by využít jen vaše rodné jazyky? I tak by to byl nadstandardní počet.
První věc je, že nás to množství jazyků baví. Když se podíváte zpět, poznáte, že to tak bylo vždycky. Druhá věc je, že se v tom daném jazyce vyjádříme lépe než třeba v češtině.

Ještě k té vytíženosti, jak se vám daří scházet ? A koncertovat? Není to obtížné?
To, že jsme všichni hodně vytíženi, nám vůbec nevadí. Naopak se na zkoušení a hraní s KOA moc těšíme, protože je to pro nás srdeční záležitost. Když se chce, tak se čas vždycky najde! Navíc máme úžasnou manažerku Zuzanku Hanouskovou, která dokáže nemožné.

Vzhledem tomu, že autorsky se na současném CD nejvíce podílí Mario Bihári, dá se říci, že postupně přebírá jakousi úlohu frontmana KOA?
Mário je autorsky nejplodnější a tudíž i nejvíc zpívá. Aranžérsky a pěvecky se ale na jeho písních podílí všichni členové KOA. Pokud si desku poslechnete, zjistíte, že je velmi pestrá. Neřešíme úlohu nějakého frontmana, v kapele koexistují čtyři rovnocenní partneři.

Není v plánu hostování nějaké zpěvačky, například část KOA se potkává se zpěvačkami tria Triny v projektu Camael?
Zpěvačku nechceme a nehledáme. Máme navždy ve svém srdci Zuzanku.

Připravujete k albu nějakou koncertní tour?

Koncertní šňůru k albu připravujeme. Měla by proběhnout na jaře a to pravděpodobně ve dvou blocích v březnu a v dubnu. Vše bude upřesněno na našich stránkách www.koa.cz.

zdroj a foto: www.indies.eu

zavřít