Tinariwen míří v listopadu v Prahy

Vydáno 19.09.2009 | autor: PR

Pouštní kočovníci Tinariwen dorazí 11. listopadu do pražského klubu Roxy, kde představí své nové album Imidiwan: Companions.

Tinariwen míří v listopadu v Prahy Tinariwen míří v listopadu v Prahy

Tinariwen hrají pouštní blues, ve kterém se zpívá o osamění, ztrátě kamarádů v bojích, odporu, životě v exilu a o zklamání z návratu do domovské země. Jméno „Tinariwen“, které odráží jejich nomádský osud uprostřed pouště, znamená v jazyce Tuaregů „opuštěné místo“. Ve své původní sestavě vznikli v jednom z vojenských táborů v Libyi a jako bojovníci se zúčastnili povstání proti malijské vládě. Za krátko vyměnili tradiční tuarežské nástroje za elektrické kytary a vnesli do tradičních melodií řadu vlivů od rocku až po Boba Marleyho.


Za více než 25 let existence posbírali řadu prestižních ocenění (mimo jiné BBC Award for World Music), hrají na velkých festivalech (letos například Glastonbury), mezi fanoušky jejich hudby se počítají Robert Plant, Carlos Santana, Brian Eno, Thom Yorke, TV on the Radio či Bono Vox. O vzrušujících a spletitých osudech této kapely je možné se dočíst například v nové knize Když píseň tluče křídly do oken publicisty Jiřího Moravčíka.

zdroj: Arts Marketing
zavřít