Rocker Ronnie James Dio zemřel

Vydáno 17.05.2010 | autor: redakce

Ve věku 67 let zemřela jedna z klíčových postav metalu Ronnie James Dio, který hrál ve skupině Black Sabbath po odchodu Ozzyho Osbourna.

Rocker Ronnie James Dio zemřel Rocker Ronnie James Dio zemřel

Hardrockový démon před více než třiceti lety nahradil Ozzyho Osbourna v čele metalové kapely Black Sabbath, proslavil se také účinkováním se skupinou Rainbow a s vlastní kapelou Dio. Zemřel v neděli před osmou hodinou ranní. "Mnoho, mnoho přátel a rodina se s ním osobně rozloučilo, než pokojně skonal," sdělila jeho žena. Dio začínal ve skupině Elf, která v roce 1974 hrála jako předkapela slavných Deep Purple. Když se pak kytarista Deep Purple Ritchie Blackmore rozhodl založit vlastní soubor Rainbow, angažoval Dia jako zpěváka.


V roce 1979 pak Dio odešel k další legendární skupině Black Sabbath, v níž vystřídal Ozzyho Osbourna. S Black Sabbath nahrál například desku Heaven And Hell (1980), která patří do zlatého fondu tvrdého rocku. Po odchodu od "sabatů" se realizoval se svou kapelou Dio, aby se nakonec opět vrátil - tentokrát do projektu nazvaného Heaven and Hell, což jsou v podstatě muzikanti z Black Sabbath bez Osbourna. Dio loni v listopadu oznámil, že má rakovinu žaludku. Začátkem května formace Heaven And Hell sdělila, že kvůli jeho nemoci ruší koncertní turné po Evropě.

zdroj: ČTK
zavřít