Barbora Poláková

Vydáno 27.08.2019 | autor: Alena Kaňová

Barbora Poláková Barbora Poláková

Barbora Poláková se jako zpěvačka proslavila písní Kráva, na které se podílela i jako autorka. Je držitelkou několika cen Anděl. Hraje v divadle, ve filmech. Zúčastnila se taneční soutěže StarDance…když hvězdy tančí.

Narodila se 3. října 1983 v Kolíně. Má dvě sestry. Od malička byla velmi aktivní – krasobruslení, gymnastika, volejbal, balet, klavír. Vše dělala jen krátce, třeba i jen několik týdnů. Až ve dvanácti letech do jejího života vstoupilo divadlo. V Kolíně tehdy vznikla Divadelní škola Zdeňka Jecelína, kterou založil s Davidem Dvořákem, ředitelem kolínského divadla. Bára navštěvovala i jeho Pohybové sdružení Igdyž a divadlo ji úplně pohltilo. Po ukončení gymnázia se přihlásila na DAMU, obor činohra. Zde byli jejími profesory Jana Hlaváčová, Boris Rösner, Ladislav Mrkvička. Už za studií získala ocenění za tvůrčí úspěchy při studiu - Cenu Jiřího Adamíry a Cenu Jana Kreczmara.

První angažmá získala v Divadle na Vinohradech. Hrála a hraje v několika divadlech: Městská divadla pražská, Dejvické divadlo, Švandovo divadlo, Divadlo Viola, A studio Rubín a mnoha dalších. 

Bohatá je i její filmografie. Poprvé účinkovala ve filmu v sedmnácti letech v seriálu Karla Smyczka Dobrá čtvrť. Následovaly další seriály (Dokonalý svět, Okresní přebor, Kriminálka Anděl, Marta a Věra, Neviditelní…), filmy jako Kráska v Nesnázích, František je děvkař, Micimutr, Láska je láska, Svatá čtveřice, Život je život, Instalater z Tuchlovic, Kvarteto.

Jako herečka natočila videoklipy ke skladbě Superstar od rapperské dvojice Supercrooo a písni Láska tě spoutá od Petra Muka.  Jako spoluautorka a interpretka se v roce 2012 podílela s Davidem Kollerem na písni Sami (jsme v prdeli), která vznikla pro politický kabaret Blonďatá bestie II: Blonďatá bestie vrací úder v A studiu Rubín, kde si Bára zahrála českou političku Kristýnu Kočí. Ve stejném roce se zúčastnila taneční soutěže StarDance…když hvězdy tančí.  Hlavní roli si zahrála v muzikálu Lucie, vetší než malé množství lásky a měla tak možnost si zazpívat písně legendární kapely Lucie. 

V listopadu 2015 vydává své první album Barbora Poláková. Na vrchol žebříčků se dostává její singl Nafrněná, který doplňuje skvělý klip režisérky Terezy Kopáčové. Za tuto píseň získává Barbora Poláková Cenu Anděl za Skladbu roku a zároveň ji Akademie české populární hudby ocenila jako Objev roku. V březnu 2018 vydala další album ZE-MĚ, kde se mimo jiné objevila píseň Po válce. Za videoklip k této písní získala opět Cenu Anděl. Tu obdržela i v roce 2019, tentokrát za klip k písní 2-8-5 stejného režiséra Jakuba Machaly jako před rokem.

Dlouho byl jejím partnerem Tomáš Měcháček. Při práci se seznámila s hercem Pavlem Liškou, s kterým vychovává dcery Ronju a Riku.

Diskografie:

Barbora Poláková (2015)
ZE-MĚ (2018) 

zavřít