Front Line Assembly v Praze

Vydáno 06.06.2010 | autor: PR

Kanadská EBM klasika Front Line Assembly konečně potěší pražský Lucerna Music Bar. Vystoupí zde 22. července.

Front Line Assembly v Praze Front Line Assembly v Praze

Kanadský elektronický projekt Front Line Assembly (FLA) spatřil světlo světa v okamžiku, kdy se Bill Leeb rozhodl opustit řady průkopníků industriální hudby Skinny Puppy. Zatímco Bill (známý také jako Wilhelm Schroeder) neměl sice na tvorbu Skinny Puppy rozhodující vliv, ovšem za svá léta v této kapele nabyl zkušenosti, které pak zúročil právě v FLA.

 


Po prvních demonahrávkách vydal projekt FLA své první album v roce 1987 pod názvem The Initial Command. Na této desce Bill a jeho spolupracovníci Michael Balch a Rhys Fulber vytyčili základní poznávací znaky FLA – hrubé basové linky, burácivé beaty a titánskou nálož syntezátorů a samplů. Tyto prvky slyšíme v jejich hudbě dodnes, přestože jejich konkrétní využití se postupem času měnilo.

Na dalších nahrávkách vydaných koncem 80. let se ukázalo, že FLA umí zacházet nejen s tepavou rytmikou, ale také s hutnými ambientními plochami. Touto dobou bychom k FLA na poli industriální hudby nenašli žádné podobné souputníky. Bill se odmítal naplno věnovat hudbě pro taneční parket, jako to dělaly některé evropské EBM skupiny, ani se neponořil do složitých zvukových experimentů.

 

 

Výrazného úspěchu i uznání od hudebního tisku se FLA dočkali s albem Caustic Grip (1990). Singly z této desky Provision a Iceolate se oba dočkaly titulu singl týdne v časopisech Melody Maker i Sounds a i zbylé tracky na albu přinášely posluchačům komplexní spleť kybernetických zvuků namontovaných na rytmiku s razancí automatické pušky. Zvuk FLA se však nepřestal vyvíjet ani v tomto bodě. Album Tactical Neural Implant je značně ovlivněno technem a hip hopem, na desce Millenium najdeme mohutné kytarové riffy ve stylu kapel Slayer a Pantera a vedlejší projekt Billa Leeba Delerium se zatím věnuje etno ambientu.

Nejnovější studiové album FLA nazvané Artificial Soldier znamenalo návrat k tvrdšímu zvuku a ukázalo posluchačům, že FLA do toho i v tomto století umí pořádně praštit. Po boku Billa Leeba tentokrát znovu ve studiu vedle nových hudebníků stáli jeho dlouholetí spolupracovníci Rhys Fulber a Chris Peterson a i na pódiích klubů po celém světě se ukázalo, že kombinace starých a nových hráčů přináší netušené možnosti. Kanadských matadorů se znovu dočkáme i my. České publikum uvítá FLA 22. července na pódiu Lucerna Music Baru.

Vstupenky za 490 Kč + poplatky jsou v prodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, na místě za 600 Kč.

Zdroj: D Smack U
zavřít