The EX již v úterý v Akropoli

Vydáno 09.07.2010 | autor: PR

V úterý 13. července vystoupí v pražském Paláci Akropolis kapela The Ex, stálice evropské hudební scény, jejíž tvorba, nezávislá na dobových trendech, prostupuje napříč hudebními žánry.

The EX již v úterý v Akropoli The EX již v úterý v Akropoli

To, že holandská skupina The Ex bývá označována za "post rockovou" či spojována s punkovými kořeny, může být zavádějící: podstatné je, že tato výjimečná sestava představuje stálici a kvalitu napříč hudebními žánry, nezávislou na dobových trendech. Výčet jmen, s nimiž The Ex spolupracovali, připomíná encyklopedii Who-Is-Who posledního čtvrt století: Sonic Youth, Tortoise, Tom Cora, Chumbawamba, John Cale Band, Shellac, Fugazi, John Butcher a další. Tento úctyhodný seznam ještě rozšířili hudebníci world music: malijský hráč na koru Djibril Diabate, Konono No.1 z Konga, kurdský hráč na saz Brader Musuki. Mezi nejvýznamější počiny poslední doby patří také společný projekt The EX a veterána etiopské hudební scény, saxofonisty Getachewa Mekurii. S The EX se v Praze tentokrát představí etiopská formace Ililta Band v rámci samostatného vystoupení.

 


THE EX:
Od svého vzniku vydala kapela 20 alb a odehrála víc než 1300 koncertů po celém světě, nahrávala hudbu k filmům a modernímu tanci. Řadová alba natáčí a produkuje legendární Steve Albini. The Ex vydávají alba na své vlastní značce, vedle toho má kytarista Terrie label Terp Records na kterém vydal k dnešnímu dni 6 alb etiopské hudby. Nejnovější z nich je výběr nové etiopské taneční hudby z Adis Abeby. Nejlepší z tohoto výběru je právě Ililta Band, trio, které přijíždí do Prahy společně s The EX jako jejich host.

 


ILILTA BAND: Pokud má nějaká africká země v hudebním světě kultovní postavení, je to právě Etiopie. Zdejší skupiny byly dlouho známé jen úzkému okruhu zasvěcenců, zemi navíc dusila po téměř dvě dekády stalinistická diktatura, ale v posledních letech se množí společné projekty hudebníků z Evropy s hostujícími hráči z Etiopie. Ililta Band se stalo etiopskou skupinou poslední dekády. Kapelu tvoří virtuoz šestistrunné lyry krar Mesele Asmamaw, který se letos představí v rámci festivalu Respect také jako člen Tria Kazanchis. Kapelník Chalachew Ashenafi je mistrem jednostrunných etiopských houslí masenqo. Sestavu doplňuje Mesale Legesse, hráč na kobero - tradiční bubínky vyrobené z velké plechovky potažené hovězí kůží. Tyto nástroje jsou tradiční výbavou etiopských trubadúrů azmari.

Historie azmari je stejně dlouhá jako dějiny samotné Etiopie. V místní kultuře jim náleží výsadní postavení: jako písničkáři-improvizátoři dokážou živě reagovat na společenskou situaci i reakce publika, jsou to mistři satiry i poetické zkratky, kteří využívají svobody projevu až k té nejzazší hranici. I když se tento unikátní styl od ostatní etiopské hudby ostře liší, je to zároveň swingující hudba svádějící k tanci, akusticky-etiopsky funková alternativa západního rockového bandu.

Předprodej: stání 250,- Kč, sezení 300,- Kč. Na místě: 300/350,- Kč

Zdroj: Rachot Production

zavřít