Laibach oslaví v Praze třicítku

Vydáno 24.08.2010 | autor: redakce

Slovinští Laibach přijedou 9. prosince do Prahy, kde v Divadle Archa oslaví 30. výročí své existence. Turné nese název Laibach Revisited a odkazuje na stejnojmenné kompilační album.

Laibach oslaví v Praze třicítku Laibach oslaví v Praze třicítku

Skupina Laibach vznikla v roce 1980 v hornickém městečku Trbovlje ve středním Slovinsku. Záhy po svém založení připravila projekt Vykřičené čtvrti, který byl ale pro kritiku tamního městského zastupitelstva ještě před realizací zakázán. Jen o tři roky později pocítili Laibach tlak totalitní cenzury znovu, tentokrát ale mnohem drtivěji – na území tehdejší Jugoslávie jim byla umělecká činnost zakázána zcela. První album z roku 1985 tak neslo jen logo kapely, žádný název. Kapele se ale povedl na tu dobu husarský kousek a ještě v témže roce debutovala v Hamburku albem Rekapitulacija 1980-1984 a o rok později v Anglii, když nezávislý label Cherry Red uvedl její nahrávku Nova Akropola.


Skutečný průlom však vyvolala až deska Opus dei z jara 1987, kterou zaštítilo britské vydavatelství Mute a následující nahrávka Sympathy For The Devil z roku 1989, se kterou se Laibach rozjeli na rozsáhlé turné po Evropě a Spojených státech. Nálepka kontroverzní kapely, skvělé coververze hitů např. od Opus, Queen, Beatles nebo Rolling Stones, svébytná industriální hudba, zajímavá pódiová show, odvážné multimediální projekty...to vše způsobilo, že si svět Laibach záhy zamiloval a miluje je dodnes. Do dnešního dne skupina vydala na 22 nahrávek (včetně koncertních záznamů) a tisíce fanoušků po celém světě i odborná kritika netrpělivě čekají na každý jejich nový počin. Není divu, žádnou jinou kapelu, která si troufne na industriální úpravu Bacha nebo Wagnera a kterým „nejsou svaté“ ani státní hymny světových velmocí, nenajdete.zdroj: Divadlo Archa
zavřít