7 důvodů, proč byste rozhodně měli poslouchat country

Vydáno 01.09.2019 | autor: Iva Hadj Moussa

Na obrázku, na který jsem nedávno narazila  na internetu, drží znechucený Sheldon Cooper v ruce sprej s nápisem „Metal” a u toho je nápis: Kdykoliv zaslechnu country. Je to možná vtipné, ale…  Zalouží si opravdu country posměch?  Pokud vás neodradil už samotný titulek, přečtěte si, proč je podle nás dobré dát country muzice šanci.

7 důvodů, proč byste rozhodně měli poslouchat country 7 důvodů, proč byste rozhodně měli poslouchat country

Protože Johnny Cash

Pokud bychom měli vybrat jedno jediné jméno, které by vás mělo přesvědčit, proč je country vynikající hudební žánr, nemusíme dlouho váhat. Johnny Cash je jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků dvacátého století. Jeho songy i bolesti i naděje jako by promlouvaly přímo k vám do duše. Kromě legendárních I Walk the Line, Ring of Fire nebo A Boy Named Sue svůj nenapodobitelný hluboký hlas Johnny Cash propůjčil také coverům rockových písní – Hurt nebo Personal Jesus v jeho podání jste už určitě slyšeli. Cash se vám prostě zadere pod kůži a už tam zůstane.

… a protože Pavel Bobek

O zpěvu Pavla Bobka se často říká, že sice není technicky dokonalý, ale zato je civilní a naprosto uvěřitelný. Něco na tom bude. Když se zaposloucháte třeba do předělávek slavných country písniček jako Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát, Lásko, mě ubývá sil, Veď mě dál, cesto má, Stůj, klidně stůj, Pojď stoupat jak dým nebo Nedělní ráno, je jasné, proč je tak příjemné a uklidňující poslouchat právě Pavla Bobka.

Opravdová muzika

Když si pustíte třeba Nicki Minaj nebo Travise Scotta, jen těžko můžete identifikovat, jestli je aspoň nějaký tón v jejich hlase reálný, nebo zasáhl mocný auto tune. Country zpěváci si hlasy netuní. A proč by měli? Umějí totiž zpívat! A taky – ne o všech písničkách, co obvykle posloucháte ve sluchátkách, je možné říct, že si je můžete broukat ve sprše. Country je melodické, chytlavé a (většinou) má dobré a jednoduché texty.

Taylor a Miley, holky s country v krvi

Taylor Swift nebo Miley Cyrus. Americké popové princezny, kterým country koluje v žilách. Taylor se ve čtrnácti letech přestěhovala do Nashville v Tennessee, kde zahájila svou kariéru country zpěvačky, a ačkoliv se od tohoto žánru na dalších albech odklonila, těží z něj dodnes. Miley Cyrus zase před pár lety nazpívala velmi povedené covery, jednak slavnou Jolene od Dolly Parton nebo třeba song A Boy Named Sue od Johnyho Cashe.  A že je Mileynin poslední obrovský hit Nothing Breaks Like a Heart silně ovlivněn country, o tom snad ani nemusíme diskutovat. A když už je řeč o těchto dvou zpěvačkách, hodí se připomenout, že v roce 2009 spolu na MTV Music Awards zapěly country píseň s názvem Fifteen. Mimochodem, kritici tehdy pochválili spíše jemnou Taylor. Miley podle nich trochu moc tlačila na pilu.

Dixie Chicks nejsou žádné slepice

Dixie Chicks je skupina z texaského Dallasu, složená ze tří dam, které prodaly více než 36 miliónů desek a posbíraly celkem 13 sošek Grammy. Dixie Chicks se kromě velkých hitů (Wide Open Spaces, Not Ready to Make Nice) proslavily také výrokem členky kapely Natalie Maines, která pronesla několik dnů před spojeneckou invazí do Iráku v březnu 2003. Natalie tehdy v Londýně mimo jiné řekla: „Nechceme tuto válku, toto násilí, a jsme zahanbeni, že prezident Spojených států je z Texasu.” Tento komentář o Bushovi vzbudil masivní vlnu kritiky včetně demonstrativního pálení nahrávek kapely. Mainesové dokonce anonym vyhrožoval smrtí. Písničky Dixie Chicks okamžitě opustily čelní místa hitparád a skupina dostávala méně prostoru v televizi i rádiu. Celá tato aféra se později stala tématem dokumentu Shut Up and Sing.

Máma řekla!

A když už nám tu nedávno hrála ta slavná Metallica, za zmínku určitě stojí jejich krásná country balada z roku 1996 s názvem Mama Said z šestého alba Load. Složil ji James Hetfield jako reflexi jeho složitého vztahu s matkou, která zemřela na rakovinu, když mu bylo šestnáct let. Videoklip k procítěnému songu, který stylově zcela vybočuje mezi obvyklou heavy metalovou řežbu, natočil Anton Corbijn.

… a samozřejmě Old Town Road!

A zapomenout nesmíme ani na jeden z největších hitů této sezóny s bezmála třemi stovkami milionů zhlédnutí na YouTube. Old Town Road není jen chytlavá písnička, ale má i pozoruhodný příběh: dvacetiletý rapper Lil Nas X ji šířil přes aplikaci TikTok už koncem minulého roku a okamžitě zaznamenal obří úspěch. Nakonec se upsal labelu Columbia, který vydala singl ve verzi s hostujícím Billy Ray Cyrusem (toho už jsme v článku zmiňovali, jde o tatínka Miley). Poté však byla píseň vyřazena z americké Billboard Hot Country Songs, že prý je „málo country” – přičemž neoficiálně se mluví o tom, že někoho rozhořčilo, že „country si vzal do huby černoch.” No ať je to jak chce, rozhodně si Old Town Road poslechněte a pusťte si k tomu i vtipný klip, zřetelně inspirovaný fenoménem hry Red Dead Redemption. Mimochodem, Old Town Road před pár dny vyhrála cenu MTV za nejlepší píseň roku.

Text: Iva Hadj Moussa

Témata: country, Metallica, Billy Ray Cyrus, Miley Cyrus, Taylor Swift, Dixie Chicks, Johnny Cash, Pavel Bobek

zavřít