Norská Björk rozesmutní Prahu

Vydáno 11.09.2010 | autor: PR

V Norsku je hvězdou. Přezpívala Pixies, její skladby uslyšíte ve filmu Letopisy Narnie a tisk ji přirovnává k norské Björk. Zpěvačka Hanne Hukkelberg míří do Čech, v Praze zahraje již 16. září.

Norská Björk rozesmutní Prahu Norská Björk rozesmutní Prahu

Písničkářka Hanne Hukkelberg dělá těžkou hlavu milovníkům hudebních škatulek. Je to co hraje jazz, folk nebo pop? Nebo je to snad avantgardní hudba, když v ní mají svoje místo i zvuky těreminu, bicyklových zvonků či klapání psacího stroje? Jednatřicetiletá hudebnice si svoji nezařaditelnost hýčká a od okamžiku kdy v roce 2003 vstoupila na scénu s debutovým EP Cast Anchor na sebe poutá pozornost hudebních labužníků, kteří se odmítají řídit stereotypními pravidly o tom jak má zní popová píseň.


Mimochodem všestranná zpěvačka, kterou hudební tisk srovnává s Ninou Simone, Joni Mitchell či Björk, začala svoji pěveckou kariéru v doom metalové skupině Funeral a během následujících let spolupracovala se členy tak stylově odlišných souborů jako jsou Jaga Jazzist, Shining nebo Hurra Torpedo. Písničky pro její první album vznikaly už během jejího studia na Hudební akademii v Oslo, finální podobu ale dostaly až při nahrávací session s producentem Kare Vestrheimem, jež je dodnes jejím klíčovým spolupracovníkem. Společně obalili intimní melodie Hanne do zvuků neobvyklých hudebních nástrojů, jako jsou hrací skříňky, mandolíny, Glockenspiel nebo skleničky na víno a vytvořili unikátní zvukový hybrid, jež se po zásluze dočkal velkého ohlasu.


Rok po vydání v Norsku zamířila deska Little Things do celosvětové distribuce díky licenci proslulé anglické značky The Leaf Label a skladba Searching zazněla v celosvětové reklamě. Druhé album Rykestraße 68 (2006) je pojmenované po ulici v Berlíně, kam se Hanne uchýlila na několik měsíců hledat inspiraci. Jsou v něm zapsané její zážitky z německé metropole a nahrávka je celkově temnější a emocionálně vypjatější. Najdeme na ní i fantastickou coververzi Break My Body z repertoáru The Pixies nebo skladbu Ticking Bomb do které Hanne vpletla preludium z Bachova cyklu Dobře temperovaný klavír. Deska si v roce 2007 vysloužila norskou hudební cenu Spellemannsprisen („norská Grammy“) v hlavní kategorii Nejlepší album roku.O rok později upoutala Hanne svým uhrančivým hlasem pozornost tvůrců filmové fantasy ságy Letopisy Narnie a skladbou Lucy přispěla na soundtrack k jejímu druhému dílu Princ Caspian. Zatím poslední deskou Hanne Hukkelberg je loňský počin Blood from a Stone, který je vzpomínkou na její teenagerské roky, kdy milovala syrový metal a rock. Album vzniklo ve vesničce na jednom ostrůvku necelých tři sta kilometrů od polárního kruhu a podíleli se na něm také členové rockových kapel Motorpsycho, Huntsville nebo Hurra Torpedo.

Do žižkovského Paláce Akropolis dorazí Hanne Hukkelberg 16. září na svůj intimní sólový koncert.

zdroj: Palác Akropolis
zavřít