Neil Young s producentem U2

Vydáno 25.09.2010 | autor: PR

Nové album Neila Younga, které vyjde 28. září, produkoval Daniel Lanois, který spolupracoval s hvězdami jako U2, Bob Dylan, Peter Gabriel, Brian Eno a dalšími.

Neil Young s producentem U2 Neil Young s producentem U2

Osmipísňové album je výsledkem spolupráce rockového velikána s hudebníkem, skladatelem a producentem Danielem Lanois, který se proslavil spoluprací s umělci jako jsou U2, Bob Dylan, Peter Gabriel, Brian Eno, Emmylou Harris, Willie Nelson, The Neville Brothers a další. Jako producent nebo koproducent Lanois obdržel cenu Grammy v letech 1987, 1992, 1997, 2000 a 2001.

Young a Lanois se potkali v minulosti již několikrát, nicméně tohle je poprvé, kdy tito dva hudebníci spolu nahrávali. Nahrávalo se v domě Daniela Lanois v oblasti Silverlake v Los Angeles. Na Le Noise hraje Young na akustické a elektrické kytary a Lanois vytváří své typické zvukové struktury. Vzniklo jedno ze zvukově nejpoutavějších alb, které kdy Young nahrál. Žádná kapela, žádné přehrávky, jen "jeden chlápek na židli a já se věnujeme té hezké práci nahrávání,” jak říká Lanois.

 

 

“Neilovi se moc líbil zvuk, který jsem vytvořil,” pokračuje Lanois. “Vešel do dveří a já mu podal akustickou kytaru – tu, na které jsem ten nový zvuk vytvářel. Je to mnohovrstevnatý akustický zvuk, který uslyšíte ve skladbách  ‘Love and War’ a ‘Peaceful Valley Boulevard.’ Chtěl jsem, aby viděl, že jsem na zvuku doma dělal celé roky a že mu chci dát něco, co nikdy předtím neslyšel. Vzal do rukou ten nástroj, který měl všechno – akustický zvuk, elektroniku, basové zvuky – a  hned poznal, že se nám podařilo dostat akustickou kytaru na novou úroveň. Je asi těžké přijít s novým zvukem po padesáti letech existence rock´n´rollu, ale myslím, že nám se to podařilo.”

 

 

Le Noise vyjde v několika formátech – nyní na CD  a později i vinyl a jako deluxe CD/DVD. DVD, které natočil Adam Vollick, bude obsahovat osm černobílých filmů, ve kterých hraje Neil Young skladby živě ve studiu na elektrické a akustické kytary.
 

 

Los Angeles Times po poslechu alba napsaly: "Co je na Le Noise úchvatné, je způsob, jak nahrávky zároveň shrnují i destilují Youngův jedinečný přístup k hudbě. Je to jen Neil a jeho kytara, jeho plamenné údery do strun nebo jejich hlazení. Vše je nahráno a zesíleno – doslova i obrazně - přes typické Lanoisovy zvukové hradby, které si hrají se smyčkami vokálu nebo zdůrazňují basy kytary přes všemožné elektronické škatulky.”

Le Noise obsahuje tyto skladby:

  1. Walk With Me
  2. Sign of Love
  3. Rescue Me
  4. Love And War
  5. Angry World
  6. Hitchhiker
  7. Peaceful Valley Blvd.
  8. Rumblin'
Zdroj: Supraphon
zavřít