Lou Reed začal točit filmy

Vydáno 22.10.2010 | autor: PR

Zakončovacím filmem 14. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2010 bude režijní debut Loua Reeda. Projekce filmu Red Shirley naváže na závěrečný ceremoniál festivalu v sobotu 30. října.

Lou Reed začal točit filmy Lou Reed začal točit filmy

Filmový rozhovor bezmála sedmdesátiletého Reeda s jeho stoletou sestřenicí Shirley Novick, nazvaný jednoduše Red Shirley, je osobní kronikou dvacátého století. Shirley Novick se narodila do polské židovské rodiny. Zažila dvě světové války a do USA utekla poté, co byla její rodina zavražděna nacisty. Po čtyřicet sedm let pracovala jako šička a již záhy se aktivně zapojila do dělnického hnutí.


Svou angažovaností si brzy vysloužila přezdívku „Red Shirley“. Lou Reed ji spolu se známým fotografem Ralphem Gibsonem natáčel v předvečer jejích stých narozenin. Podle vlastních slov, „by si vyčítal, kdyby ji s Ralphem nenatočili.“ Film měl světovou premiéru v dubnu na Visions du réel ve švýcarském Nyonu, partnerském festivalu MFDF Jihlava v iniciativě Doc Alliance.


V České republice bude Red Shirley uvedena vůbec poprvé. Připomínáme, že zahajovacím snímkem festivalu, v úterý 26. října, bude ve světové premiéře uvedený snímek Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové.

zdroj: MFDF Jihlava

mp
zavřít