ALANIS MORISSETTE - Under Rug Swept

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Kanadská superdiva po čtyřech letech konečně s novým albem. Pozvat se nechali i členové Red Hot Chili Peppers a Stone Temple Pilots.

PO NĚKOM, kdo vytvořil jednu z nejlepších desek devadesátých let (pro připomenutí - Jagged Little Pill z roku 1995) asi není možné požadovat podobné album každý rok. Však také následující Supposed Former Infatuation Junkie následovalo až o čtyři roky později a ani náhodou se ho neprodalo 28 milionů kopií a ani nezavadilo o čtyři Grammy Awards jako jeho předchůdce. Charismatická Alanis Morissette to s vydáváním desek nijak nepřehání, a tak po trochu rozpačitém MTV Unplugged z roku 2000 přichází s netrpělivě očekávanou novinkou až nyní.
První album této kanadské zpěvačky, skladatelky a kytaristky v novém století potěší každého, kdo od něho nečeká hity typu You Oughta Know nebo All I Really Want. Alanis už dávno prokázala, že není tvůrcem popěvků pro masy a že k jejím osobitým textovým výpovědím patří komornější prostředí a vnímaví posluchači. Ti jistě v nových skladbách So Unsexy či Narcissus rozpoznají její obrovský umělecký potenciál a ocení strhující vokální projev. Parádní je už naléhavá úvodní pecka 21 Things, kterou bych na rozdíl od firmou preferované Hands Clean rád viděl na playlistech všech dostupných rádií. Album Under Rug Swept, na kterém se mezi hosty objevuje i Flea z Red Hot Chili Peppers, patří k těm, k nímž se i přes rozsáhlost mé diskotéky určitě budu vracet. Už teď se znovu těším na obdivuhodnou kompaktnost skladeb You Owe Me Nothing nebo Surrendering a dramatickou atmosféru písně A Man. Na druhou stranu bych se bez několika okamžiků nového alba Morissette klidně obešel. Mám tím na mysli utahaných šest minut baladického kousku Flinch, který jakž takž drží nad vodou jen skutečně uhrančivý zpěv. Ani ten však nepomůže That Particular Time, které jako by vypadlo z autorské dílny mistra obleků a převleků všeho druhu Eltona Johna. A kdybych nevěděl, jak umí Alanis přitlačit na pilu, měl bych ji při poslechu skladby Utopia za nějakou éterickou popařku.
Under Rug Swept (dalo by se volně přeložit jako Zametání pod rohožkou) se asi nestane zásadní deskou tohoto roku, to však neznamená, že autorka ztratila své kouzlo. Jenom už to i přes nepřeslechnutelnou upřímnost prostě není taková síla.

ALANIS MORISSETTE - Under Rug Swept ALANIS MORISSETTE - Under Rug Swept

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít