Chemical Brothers do Česka na fesťák

Vydáno 05.12.2010 | autor: PR

Hey Boy, Hey Girl! Tato čtyři magická slova ze skladby The Chemical Brothers znamenají to, že legendy elektronické scény se chystají opět dobýt Českou republiku.

Chemical Brothers do Česka na fesťák Chemical Brothers do Česka na fesťák

Jsou první mezinárodní hvězdou Open Air Festivalu 2011. Do Panenského Týnce přijedou „Chemici“ nakrmit hladové české publikum svým letošním albem Further. 

Dvojice Tom Rowlands a Ed Simons, známější pod pseudonymem The Chemical Brothers, tvoří špičku taneční hudby současnosti. Mají totiž zvláštní dar. Ani ve druhé společné dekádě nepřichází o inspiraci. Naopak. Již od první desky (Exit Planet Dust) z roku 1995 stoupá jejich hvězda vzhůru. Skladby Toma a Eda mají prostě potřebnou chemii, což dokazují i dvě sošky Grammy v jejich sbírce za album Push The Button a skladbu Galvanize. „České publikum marně vyhlíží „Chemiky“ už od roku 2007. Je na čase čekání ukončit,“ usmívá se promotér festivalu Michal Lukeš. Kapela totiž letos vydala desku Further, kterou domácí publikum naživo ještě neslyšelo.


The Chemical Brothers začínali v roce 1992, tehdy si ovšem říkali The Dust Brothers. Už s touto „přezdívkou“ dokázala britská dvojka vzbudit pozornost londýnské scény s netypicky pomalým singlem Song To The Siren. Tehdy ovšem ještě Tom a Ed netvořili taneční hymny na pomezí houseu a elektra. V roce 1992 je zajímal především hiphop, na němž také vyrostli. Konečně v roce 1995 vyrazili Dust Brothers na velkou koncertní šňůru spolu s Underworld a Orbital. Paradoxně však Dust Brothers v této chvíli přišli o své jméno. Zjistili totiž, že pseudonym Dust Brothers nevyužívají jako první a pod pohrůžkou soudní pře se rozhodli změnit jméno. Ve stejném roce přišli s příznačně nazvanou deskou Exit Planet Dust. Deska byla pro kapelu milníkem, podařilo se jí prolomit mezi špičku britských hitparád. „Chemici“ si mimo jiné zahráli před Oasis na koncertě v Knebworthu před 125 tisíci fanoušky.

Opravdu raketový start měla ale také v pořadí druhá deska Dig Your Own Hole, vydaná v roce 1997. Pilotní singl Block Rockin´ Beats zamířil rovnou na špičku britské hitparády a předznamenal úspěch celého alba. Ed a Tom dostali mimo jiné nabídku na remix pro Metallicu. Následovala deska Surrender ,která vyšla v roce 1999 a opět znamenala další krok vzhůru pro elektronické beaty v podání chemického dua. Byla více ve znamení house music a obsahovala hymnu Hey Boy Hey Girl, která se stala zároveň jednou z nejvýraznějších skladeb „chemické historie“.


Fakt, že všechno začalo v Africe, jsme se od Chemical Brothers dozvěděli v rámci desky Come with Us. Během jediného týdne se jí prodalo 100 tisíc kopií a okamžitě se z ní stala jedna z nejskloňovanějších desek roku 2001. O tři roky později se Tom a Ed uzavřeli ve studiu a začali chystat další pokračování chemické ságy. Deska s názvem Push The Button obsahovala explozivní singl Galvanize, který okamžitě vystřelil na třetí místo celkové britské hitparády. O rok později bodovali Chemical Brothers v cenách Grammy v kategorii nejlepší deska i singl.

Předposlední album nese název We Are The Night a Chemical Brothers s ním přicházejí v roce 2007. Na desce spolupracovali mimo jiné s Klaxons, Midlake, Ali Love a Willy Masonem. Po vydání singlu Do It Again následuje, jak už název skladby naznačuje, znovu stejná vlna prodejních a koncertních úspěchů jako u předchozích desek. Výjimečný zážitek si Chemical Brothers připravili pro své fanoušky na Trafalgar Square, kterým před koncertem rozdali 3D brýle, aby mohli sledovat trojrozměrné projekce během show.

Aktuální desku Further představili Chemical Brothers v roce 2010 a duo v ní popustilo ještě více otěže své fantasknosti. Každá z osmi skladeb na albu má k sobě speciálně vytvořený film a tento „multimediální celek“ vydala kapela na iTunes v rámci speciálního DVD. V současnosti kapela chystá ještě soundtrack k filmu Hana, který natáčí legendární režisér Joe Wright.


Open Air Festival však dává svým fanouškům ještě jednu čerstvou novinku. Své vystoupení už potvrdili J.A.R., Skyline a Kryštof. Trojlístek českých kapel doplní ještě řada dalších. Samozřejmostí budou také divadelní vystoupení, program pro rodiny s dětmi a sportovní i adrenalinové atrakce. „Program festivalu budeme odhalovat postupně, abyste se stále měli nač těšit,“ vysvětluje manažerka festivalu Marie Marková.Zdroj: Open Air Festival

DM


zavřít