BIZARNÍ DRESDEN DOLLS V AKROPOLI

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Atraktivní směsice alternativního popu, punku a německého meziválečného kabaretu jsou hlavní devizou bostonské formace DRESDEN DOLLS, která se představí poslední únorový den v Paláci Akropolis.

BIZARNÍ DRESDEN DOLLS V AKROPOLI BIZARNÍ DRESDEN DOLLS V AKROPOLI

Toto duo tvoří zpěvačka a pianistka Amanda Palmer, která je i výhradní skladatelkou kapely, a bubeník Brian Viglione. The Dresdem Dolls vznikli v roce 2001 a od začátku se orientují na směsici žánrů jako alternativní pop, punk nebo německý kabaret. Poslední škatulka může znít dost obecně, nicméně se pod ní skrývá plodné období německého kabaretu na přelomu dvacátých a třicátých let. Ohledně svého názvu se The Dresden Dolls nechali inspirovat písní britské punkové kapely The Fall. Přestože jsou názvem spojeni s německým městem, které bylo během druhé světové války intenzivně bombardováno, texty Amandy jsou pouze v angličtině.

Pozoruhodné jsou však pestrobarevná vystoupení The Dresden Dolls, které z nich v Bostonu a v blízkém okolí vytvořily status kultovní kapely, jejíž koncerty bývají beznadějně vyprodány. Palmer a Viglione, nalíčení a v kostýmech které připomínají jak gotické, tak období Výmarské republiky, úspěšně spojují kultury rozdílných národů a věků. Vzhledem k jejich hudebnímu zaměření a zcela nepřehlédnutelnému faktu, že vystupují pouze ve dvou, se naskýtá přirovnání například k The White Stripes.

Debutové album The Dresden Dolls, produkoval Martin Bisi (Swans, Sonic Youth) a přineslo dvojici uznání nejenom ze strany kritiků a fanoušků, ale i pozornost známějších umělců (Beck, TheB-52s nebo Jane's Addiction), kteří si je vybrali jako hosty pro svá vystoupení. Kapela pracuje na novém albu v doprovodu producentské dvojice Sean Slade a Paul Kolderie (Radiohead, Courtney Love) a věnuje se koncertnímu turné, v rámci kterého nás v únoru navštíví.

zavřít