Brnem se prožene punková smršť

Vydáno 31.12.2010 | autor: Daniel Maršalík

V rámci benefice pro brněnskou neziskovku Nesehnutí se 12. února 2011 do Brna přivalí punková smršť. V moravské metropoli zahrají angličtí The Restarts, holandští Antidote a z Čech Demarche a Ucházím.

Brnem se prožene punková smršť Brnem se prožene punková smršťNevládní nezisková organizace Nesehnutí vznikla v roce 1997. Realizuje projekty, jejichž smyslem je zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů, vzdělávací aktivity v oblasti zásadních společenských témat, ochrany životního prostředí, lidských práv a rovných příležitostí. Dlouhodobě se věnuje problematice negativního vlivu nekontrolované expanze nákupních center na životní prostředí, ekologickému poradenství, multikulturnímu vzdělávání, sociálně znevýhodněným, prosazuje rovné příležitosti mužů a žen ve společnosti, vystupuje proti porušování lidských práv ve světě i v ČR a proti vývozům českých zbraní do konfliktních oblastí.

letak 12.2.2011

Na jednom pódiu hudebního klubu Yacht (Kolejní 53) se pod hlavičkou Papagájova Hlasatele představí jak legendární zahraniční kapely, tak i špičkové punkové bandy z našich luhů a hájů. 
A kdo že se tedy brněnskému publiku předvede? Po letech se do Brna vrací kultovní anglická punk kapela The Restarts. Kapela vznikla v roce 1995 v londýnské čtvrti Hackney a během krátké chvíle se stala jednou z nejpopulárnějších místních kapel. Jejich nabroušený punk, který je ale i přes svou rychlost a agresivitu pořád správně melodický a chytlavý vychází z druhé vlny anglických punkových kapel. O žádné vykopávky ovšem nejde, kapela svůj zvuk zabalila do moderního balení, navíc tak agresivní jako ve své hudbě je kapela i po textové stránce. Proto stále oslovuje tisíce fanoušků po celém světě. 
Z podobného soudku vychází i další skvělá punková kapela. Holandští Antidote představí protijed proti všemu co je štve – a je toho zatraceně dost. Zběsile rychlý punk, kde songy nad tři minuty nenajdete, ale přesto nebudete mít čas si vydechnout. Antidote brázdí punkové vody už od roku 1996 a přesto stále neztratili nic na své síle a dá se říct, že spíš naopak je jejich zvuk nabroušenější a útočnější.
Na koncertě se ovšem představí i dvě domácí party. Jednou z nich jsou pražští raw punkeři Demarche. Ti nejsou na naší scéně žádnými nováčky a už dlouhou dobu jsou jejich koncerty zárukou kvality a jistotou propoceného trika při divokém pogu. Kapela na jaře 2010 vydala nový singl, který se setkal s výbornou kritikou nejen u nás, ale i ve světě. 
Do čtveřice přijede do Brna z Jižních Čech kapela Ucházím. Kořeny kapely sahají už do roku 1992. Hudebně jsou Ucházím těžko zařaditelní do nějakých škatulek, snad nejlépe na ně sedí označení experimentální hc/punk, navíc opředený zvláštní poetikou blízkou např. Už Jsme Doma nebo FPB. Za sebou mají pět řadových nahrávek a jedno split CD, která patří k tomu nejlepšímu co se v posledních letech v české punkové scéně urodilo.

Zdroj: Nesehnutí

DM
zavřít