Lucie Bílá a Chinaski nadabovali animované Autopohádky

Vydáno 10.01.2011 | autor: PR

Čeští animátoři v čele s Břetislavem Pojarem dokončují filmovou podobu známých Autopohádek spisovatele Jiřího Marka. Ten se proslavil mimo jiné populárními kriminálním příběhy z Panoptika hříšných lidí a Panoptika města pražského. Na filmu se podíleli také Lucie Bílá, Michal Malátný či Viktor Preiss.

Lucie Bílá a Chinaski nadabovali animované Autopohádky Lucie Bílá a Chinaski nadabovali animované Autopohádkylucie bila_autopohadky

Není to poprvé, co se Autopohádky dočkají filmového zpracování. Již v roce 1983 podle nich natočil hraný film Automärchen východoněměcký režisér Erwin Stranka, jinak absolvent pražské FAMU. V letech 2004 a 2008 je namluvili na CD členové skupiny Chinaski spolu s dalšími známými hosty (Lucie Bílá, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová nebo Pavel Nový). Zároveň přidali písničky, které se příběhy z Autopohádek inspirovaly. V roce 2009 také s Autopohádkami absolvovali velmi úspěšné turné po divadelních scénách.

Celovečerní povídkový film vzniká pod vedením producenta Michala Podhradského ze studia Animation People. Bude sestaven ze čtyř animovaných epizod a hrané části, která vše spojuje a vytváří rámec příběhu. Každá z pohádek bude zpracována jinou technikou a jiným tvůrčím týmem.

První epizoda, inspirovaná Pohádkou o princezně, která se nesmála, je animována poloplastickou technologií. Tu režisér Břetislav Pojarem úspěšně vyzkoušel již na nestárnoucích "medvědech, co se potkali u Kolína...". Výtvarníkem je Pavel Koutský, který v příběhu animuje i snové představy.

Druhý příběh využívá klasickou animaci loutek. Výtvarníkem a režisérem je Michal Žabka a příběh o Víle a účetním je zábavný pro děti a poučný pro tatínky. Zde se "představí" Lucie Bílá, která namluvila postavu víly. Jejím partnerem, i když se u mikrofonu nesešli ve stejnou dobu, byl Viktor Preiss. Lucie ale nemusela ani příliš hrát: "Víla, to jsem vlastně trochu já."

Třetí část je animovaná velmi neobvyklou technologii papírové ploché loutky v reálném prostoru. Výtvarníkem je Bára Dlouhá a režisérem František Váša. Příběh o rybáři, jeho ženě a zlaté rybce je známý, jeho nová interpretace ve světě kol a motorů je však naprosto nová.

Čtvrtá epizoda se odehrává v nedaleké budoucnosti. Režisér a výtvarník Libor Pixa doufá, že zdravý rozum zvítězí nad chamtivostí a touhou být za každých okolností první. 3D technologie vzniká ve "virtuálním světě" a do práce na ní se zapojují animátoři a tvůrci z celé Evropy.

Režisérem hraných předělů bude Jakub Kohák, který prý chystá neskromné herecké obsazení. S realizací hraných částí pomáhá produkce Stillking. Ta u nás natáčela Letopisy Narnie a v současnosti Mission Impossible. Vypravěčem bude zpěvák skupiny Chinaski a také studovaný herec Michal Malátný.

Zvukovou postprodukci má na starosti zkušené studio Soundsquare a držitelé několika Českých lvů Pavel Rejholec a Marek Hart.

Premiéra proběhne 17. března.

zdroj: Autopohádky, mp

zavřít