Rapperka ViLSY: Češi jsou líní a nedokážou zvednout zadek

Vydáno 20.01.2011 | autor: Marek Pros

ViLSY vydala nedávno druhé album Like Me. Přestože mluví plynně česky, rapuje zatím jen v ruštině. Nouzi o fanoušky ale nemá. Jak se jí žije v Praze, co jí na Češích nejvíc vadí a jak oslavila Silvestra?

Rapperka ViLSY: Češi jsou líní a nedokážou zvednout zadek Rapperka ViLSY: Češi jsou líní a nedokážou zvednout zadek

vilsy_newKdybych držel tvoje nové album v ruce a nebyl si jistý, jestli si ho koupit, čím bys mě přesvědčila?
Podle mě tam není o čem přesvědčovat, booklet mluví sám za sebe.

Jak moc jsou pro tebe důležité peníze? Narážím na fotky z bookletu alba, kde se to zlatem jen hemží ...
Peníze jsou pro mě důležité jako pro každého člověka, který se potřebuje uživit, ale nejsou na prvním místě. Hlavním je pro mě zdraví a zdraví blízkých lidí. Fotky z bookletu jsou luxusní, protože takový styl se mi líbí a jako každá holka chci vypadat dobře.

RUSKÝ KONÍČEK

Pořád mi uniká smysl vydávat "rusky rapující album" v Čechách.  
Vydávám desky v Čechách, protože tady žiju od samého dětství. Lidé, kteří mě znají, moc dobře vědí, že češtinu výborně ovládám, ale sama se ještě necítím na to, abych vydala celou desku v češtině. Pořád se mi líp píše v rodném jazyce. Na tom, že vydávám rusky rapující album v Čechách, nevidím nic špatného a za těch pár let, co tu působím na hudební scéně, se našli fanoušci z Čech a Slovenska, kterým se můj rap líbí, i když tomu nerozumí. Dělám to hlavně pro sebe, je to můj koníček, při tvorbě nových skladeb se dokážu odreagovat od jiných starosti, jako je studium a práce, a když vidím, že se to líbí i ostatním, tak proč v tom nepokračovat dál?

O čem vlastně rapuješ? Kvůli ruštině totiž posluchač přichází o to nejdůležitější – sdělení.
Moje texty jsou hlavně o tom, co prožívám. Na druhém albu píšu také i tom, co mě třeba naštvalo, posílilo a co mě také inspirovalo jít dál po vydání první desky.

Většinou to u mě probíhá tak, že si vyberu nový hudební podklad, zavřu oči a přemýšlím, co v té konkrétní hudbě cítím, a tak vzniká téma. Každopádně u mě nefunguje styl psaní textů dopředu. Píšu vždy jen na konkrétní hudební podklad.


Při vydávání první desky Lady Rap jsi nevyloučila, že natočíš nějakou skladbu v češtině, proč z toho plánu sešlo?

Z toho plánu nesešlo, nevylučuju ani teď, že nahraju něco v češtině, akorát k tomu nedošlo na druhé desce.

Máš ambice, resp. má vydavatelství ambice desku distribuovat i v zahraničí, zejména na východ?
Přímo distribuovat ne, ale deska se dá objednat přes internet z jakékoliv jiné země, takže nic tomu nebrání si to fanouškům koupit klidně i z Ruska, Ukrajiny apod. Dokonce už jsme posílali objednaná cédéčka i do Ameriky.

LENOST, BÍDA A DAŇOVÝ RÁJ

Pocházíš z Ruska – kdybys měla porovnat životní úroveň v Čechách a své rodné zemi, v čem vidíš největší rozdíly nebo nedostatky?
Upřímně, ani nevím, jaké to momentálně je – žít v Rusku z toho důvodu, že jsem tam už jedenáct let nebyla od té doby, co jsem odjela. Vím, že v Rusku se mají dobře ti, co mají zajištěný byznys nebo ti, kteří žijí v Moskvě. Ve městě, odkud pocházím já, je bída a lidé, kteří nemají možnost odjet pryč do lepších měst, nemají žádnou budoucnost. Tam se ani nevyplatí jít studovat na vysokou školu, protože nejsou vhodná pracovní místa s dobrým platem, to je také jeden z důvodu, proč jsme s rodinou opustili Rusko.

Co se týče Čech, líbí se mi tady. Když člověk chce a snaží se něco dělat, má možnost dostávat lepší pracovní příležitosti a chuť jít dál. Spousta lidí nadává, že pořád je něco špatně, přitom jsou líní a nedokážou zvednout zadek, aby udělali něco sami pro sebe, aby se měli líp, čekají, až jim vše spadne samo z nebe, což je špatně. Štěstí jde vstříc tomu, kdo je ochotný něco dělat sám od sebe, aniž by ho někdo kopal. Samozřejmě by se mi víc líbilo, kdyby se z ČR stal daňový ráj. (smích) Ale jinak se mi tu líbí a momentálně bych si nedokázala představit, že bych odjela žít někam jinam.

Slavila jsi "českého" Silvestra, nebo sis šampaňské schovala až na pravoslavné oslavy 14. 1.?
Silvestr se slaví všude stejně. Jak v Čechách, tak i v Rusku. Slaví se jinak Vánoce, ale ty já taky slavím 24. 12. a snažím se být hodná, aby mi Ježíšek něco přinesl pod stromek. (smích)

Co v nejbližší době chystáš?
Od konce ledna se pojede turné po ČR, na konci února jsem pozvaná do Bratislavy vystoupit před francouzským rapperem Sopranem, což mě hodně těší, a také zavítám i do jiných měst na Slovensku. O každém vystoupení dopředu dávám fanouškům vědět ve své skupině "ViLSY" na Facebooku nebo na oficiálních stránkách www.vilsy.com.

text Marek Pros, foto archiv

zavřít