Adam Ďurica interview: České publikum je otevřené nové hudbě

Vydáno 09.02.2016 | autor: Josef Martínek

Adam Ďurica patří v současnosti k nejúspěšnějším slovenským zpěvákům. Jeho hity Mandolína či Nelutujem si už ale brouká i české publikum. Naživo si je bude moci s Adamem zazpívat 15. února na koncertě v pražském Lucerna Music Baru. A v Česku by se rád zabydlel víc.  "Rád bych se přidal k úspěšným slovenským umělcům v Česku, jako jsou Miro Žbirka, Elán či No Name," říká v našem rozhovoru.

Adam Ďurica interview: České publikum je otevřené nové hudbě Adam Ďurica vystoupí 15. února v Lucerna Music Baru

V České republice nejste známý tak dlouho jako na Slovensku. Víte už o nějakých českých fanoušcích, kteří se vám ozývají?
Ano, na Facebooku a Instagramu mi píšou i čeští fanoušci. Píšou mi už od vydání písničky Nelutujem, tedy od roku 2014. Je vidět, že české a slovenské publikum si stále udržuje vzájemný kontakt se scénu. U nás jsou známí například Xindl X, Jelen, Kryštof a tak dále. 

U nás jsou od vás úspěšné hlavně písně Nelutujem a Mandolína. Proč myslíte, že si lidé oblíbili zrovna je?
Asi proto, že jsou pozitivní, dokážou člověka dobře naladit a rozveselit. Myslím, že jsou to moje nejlepší písničky, jaké jsem zatím složil. 

Spolupracoval jste se Zuzanou Smatanovou, IMT Smile nebo Desmod. Je někdo z české scény, s kým byste rád něco podnikl?
Určitě ano. Na české scéně je spousta zajímavých interpretů. Kromě těch, které jsem jmenoval, je výborným skladatelem Michal Hrůza, z těch nových tváří mě zaujali hlavně Slza a Lenny. S každým z nich bych si dovedl spolupráci představit. 

Ne všichni vědí, že jste soutěžil v první řadě slovenské SuperStar, ale do finále jste nepostoupil. Jak vám to pomohlo s rozjezdem kariéry?
Určitě hodně, protože tehdy jsem dostal nabídku od vydavatelství Universal Music a z amatérského hudebníka jsem se dostal mezi profíky. Poslední ročník SuperStar jsem sledoval, nejsympatičtější mi byl Štěpán Urban, i díky tomu, že hrál na kytaru a vybíral si dobré písničky. Myslím, že má šanci uchytit se. 

Budou nadcházející koncerty v Česku vaše první samostatné, nebo jste tu už vystupoval?
V minulosti jsem odehrál 15 koncertů jako předskokan slovenské skupiny Peha, absolvoval jsem polovinu turné a druhou polovinu hráli Mandrage. Ale je to už pár let, 15. února v Lucerna Music Baru to tedy bude můj první zdejší koncert v nové éře.

Co chystáte na koncert v pražském Lucerna Music Baru? Budete zpívat hlavně písně z nové desky?
Ano, v tom je pointa Mandolína Tour - odprezentovat celou novou desku, je na Slovensku velmi úspěšná, dokonce dosáhla v prodeji na platinu. Album Mandolína bude tedy tvořit základ koncertu, ale dostane se i na pár starších písniček z mého předešlého období, které bylo víc rockové. Do Lucerna Music Baru se to podle mě hodí. 

Jaký vidíte rozdíl mezi českým a slovenským publikem? Liší se nějak zásadně?
Myslím, že české publikum je velmi otevřené nové hudbě. Když jsem hrál turné s Pehou, asi ve třech městech si lidé ode mě žádali přídavek, navzdory tomu, že mě nikdy předtím neviděli a neslyšeli hrát. A to šla ještě po nás kapela Ready Kirken a až poté hlavní hvězda Peha. České publikum se rádo na koncertech baví, což je pro nás podstatné.  

Co chystáte v průběhu letošního roku? Budou další koncerty v České republice?
Ano, přicházejí první nabídky na koncerty v České republice a velmi mě těší, že cítím zájem a mou hudbu v Česku. Je to pro mě velká věc, rád bych se přidal k úspěšným slovenským umělcům v Česku, jako jsou Miro Žbirka, Elán či No Name. V tomtou jsou pro mě inspirací. 

Vaše poslední deska je z loňského roku. Chystáte z ní ještě nějaké singly, nebo už pomalu přemýšlíte nad dalším albem?
Deska Mandolína má za rok na Slovensku pět velmi úspěšných singlů. Poslední singl byl Tak to vidím já a tímto jsem tuto kapitolu uzavřel. V Česku to možná ještě zkusím s jedním singlem, ale i tak už je čas na přípravu nových věcí. Psaní nových písniček a nahrávání je něco, co je třeba dělat vždy, když jsou nápady. A ty mám, to je hlavní. 

text: Josef Martínek, foto: Universal Music

zavřít