ANKETA (II.): Co do roku 2019 chystají Marpo, Marek Ztracený, Jelen, Xindl X, Wohnout, David Stypka a další?

Vydáno 01.01.2019 | autor: redakce

Ani na konci roku 2018 jsme se nezapomněli vybraných hudebníků zeptat, na jaké zážitky z uplynulých dvanácti měsíců jen tak nezapomenou. V tradiční anketě nám Jindra Polák ze skupiny Jelen, Xindl X, Marek Ztracený, Marpo, David Stypka a mnozí další odhalili také své plány na rok 2019. První várku odpovědí si připomeňte zde.

ANKETA (II.): Co do roku 2019 chystají Marpo, Marek Ztracený, Jelen, Xindl X, Wohnout, David Stypka a další? ANKETA (II.): Co do roku 2019 chystají Marpo, Marek Ztracený, Jelen, Xindl X, Wohnout, David Stypka a další?

Hudebníci odpovídali na následující tři otázky:

1) Jaký byl váš největší hudební zážitek roku z pohledu muzikanta?
2) Jaký byl váš největší hudební zážitek roku z pohledu diváka či posluchače?
3) Co chystáte do roku 2019?

 

Jindra Polák (Jelen)


1) Rozhodně naše podzimní Jelen Tour 2018. Ohromně jsme si užili každý koncert, bylo nám velikou ctí zahrát si s Míšou Tučnou písničky jejího táty, potkali jsme spoustu skvělých lidí a užili si opravdu hodně legrace, ať už na pódiu, nebo v zákulisí!

Jelen vyprodal Forum Karlín, s Míšou Tučnou zahrál i písně jejího otce Michala Tučného

2) Těch je spousta, na festivalech člověk potká spoustu skvělých kapel a poslechne si hromadu dobré muziky. Ohromnou radost mi udělalo nové album Paula McCartneyho. A velkým překvapením bylo potkat Terku Balonovou - mladou umělkyni, kterou jsme objevili na Portě a vzali s sebou jako předskokanku na turné. Takový hlas a takové písničky u tak mladé interpretky se často neslyší.

3) Na začátku roku si dáme první delší souvislou koncertní pauzu v historii kapely - celé tři měsíce, takže se těším, že doženu pár věcí, na které jsem poslední dobou neměl čas. Rozhodně budeme pracovat na nových písničkách a dávat dohromady materiál na další desku. A od dubna už se nám zase kalendář plní, léto máme pěkně nacpané a kromě spousty festivalů chystáme i pár vlastních open air koncertů. První hned 18. května u kluků doma v Přibyslavi, kde kromě nás vystoupí i David StypkaPoetika a Tereza Balonová.


David Stypka

1) Celý ten rok byl zážitek. Odehráli jsme spoustu skvělých koncertů na skvělých místech, znásobilo se množství lidí, kteří na nás chodí, míváme vyprodáno. Tenhle rok byl výjimečný, přelomový a díky Bohu za něj.

BLOG: David Stypka o hudebním pragocentrismu - Důležitá je pořád hlavně muzika

2) Vzpomínám na jeden z koncertů Buty, se kterými jsme jeli Ekompilace tour 2018. Všechno to ten den sedlo jak mně, tak jim. Pánové odehráli fantasticky, já jsem si to užil pod pódiem a připomněl si, jak moc může být ta muzika naživo zážitek, když člověk ví, co dělá. 

3) Už jsme s Bandjeez roztočili novou desku. Jsme opatrnější, co se data vydání týče (původně to mělo být jaro 2019), ale první demáče znějí skvěle a máme z nich velkou radost. To, že se vydání možná o kousek posune, je ovšem způsobeno tím, že se nám dost plní koncertní kalendář na příští rok. Tedy téměř ukázková win-win situace.


Martin Chodúr

1) Rozhodně celý proces nahrávání mého vánočního alba Hallelujah - Vánoční písně a koledy s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Byla to pro mě úžasná zkušenost a milá spolupráce s talentovanými muzikanty. 

2) Vlastně jsem celý rok na žádném koncertu nebyl. Tento rok jsem byl pracovně opravdu hodně vytížený. Nicméně užil jsem si slovenské koncerty věnované Karlovi Svobodovi, kde zpívali kromě mě i Helena Vondráčková, Leona Machálková, Dan Hůlka, Petr Kolář, Nela Pocisková, Juraj Bača a Ján Slezák. Doprovod zajišťovali Slovenští symfonikové pod taktovkou Adriana Kokoše. Musím opravdu vyzdvihnout výkony všech zpěváků, kteří se právem řadí mezi naši a slovenskou pěveckou špičku. 

3) Rád bych se věnoval přípravě nových, autorských skladeb a snad se nám podaří odehrát nějaké letní festivaly, na které mě pořadatelé zatím příliš nezvou. Jinak mě čeká spolupráce s Adamem Plachetkou na jeho chystaném nežánrovém albu. Zazpíváme si na něm duet a pro Adama a jeho ženu Kateřinu Kněžíkovou jsem na něj napsal píseň Božská Ema.


Marek Ztracený

1) Zažil jsem v téhle neuvěřitelné koncertní sezóně několik opravdu silných zážitků, co mi vyrazily dech. Buď velký počet diváků, nebo zajímavá místa pro hraní, ale největším zážitkem byla asi atmosféra na našich podzimních koncertech v Praze a v Brně. To se nedá popsat... Kdo byl, tak ví. Na tohle se nezapomíná.

Marek Ztracený pokřtil Vlastní svět ve vyprodané Roxy, kmotrem byl Kuba Ryba

2) Na LétoFestech po nás hráli Kabáti a jakožto správný fanoušek jsem se z toho pos*al. Možná to bude znít zvláštně, ale druhé místo určitě Hanka Zagorová. Hrála na Vysočina festu a já tam zrovna byl dřív. Skládal jsem jí tenkrát písničku a říkal si - "ty jo, vždyť já ji neviděl live." Tisíce lidí šílelo, mladí, starší, a já hned pak šel psát další song.

3) Rok 2019 se ponese v duchu jedné velké události, kterou oznámím 26. února, tedy na svoje narozeniny


Xindl X
 

1) I když jsme zažili spoustu festivalových hraní, nejvíc jsme si užili naše turné k nové desce Sexy Exity. Na všech koncertech byla úplně skvělá atmosféra a senzační publikum. Největší kotel jsme zažili asi v Brně ve vyprodaném Semilassu, kde nás nechtěli pusit z pódia. Ale je fakt, že na tuhle anketu odpovídám ještě před našimi třemi plnými pražskými koncerty, takže je možné, že nás ten vrchol roku teprve čeká!

2) Určitě koncert Eda Sheerana ve Vídni. Jeho písničky mám hodně rád už z desek, ale naživo je to ještě větší zážitek,
a navíc i velká lekce v tom, co vše se dá zahrát v jednom člověku.

3) Chystám pro fanoušky jedno velké překvapení a jedno ještě větší překvapení! Jedno bude na CD a druhé na pódiu a už brzo dám vědět, o co jde.


Marcell

1) Vždy jsem si nejvíc užíval času stráveného ve studiu. Toho bylo za minulý rok opravdu hodně a mohl jsem se tak podílet na spoustě skvělých nahrávek. To beru jako největší muzikantský zážitek za poslední rok.


2) Kousek od Schoreditch High Street v Londýně je klub Old Blue Last, kde se pořádají každou neděli koncerty menších interpretů z celého světa. Když to jen trochu jde, snažím se na ně chodit. Člověk tak má šanci vidět spoustu dobrých kapel ještě předtím, než se stanou slavnými.


3) V poslední době jsem hodně času trávil tvorbou muziky pro ostatní interprety, ať už jako producent nebo skladatel. To bych ale v roce 2019 rád změnil a konečně bych se chtěl začít věnovat také vlastní sólové tvorbě.


Michael Foret

1) Zážitků bylo mnoho malých. Až z toho byl jeden velký, který si vždy tak nějak ke konci roku připomínám. A je o tom, že je strašně fajn dělat muziku pro radost a třeba tím i naplňovat ostatní. Živit se tím a dělat vlastně tu nejhezčí práci na světě. Jeden zásadní zážitek bych ale možná upřednostnil. Na začátku roku jsem založil svůj projekt MikAel, se kterým už teď máme nabídky na příští léto do ČR i do zahraničí.

2) V létě jsem navštívil poměrně zásadní festival v Německu. Byl to MELT, a to byla jízda! Festival se koná v úžasném industriálním prostředí, všude skvostný zvuk, skvělá atmosféra a organizace. Stal jsem se fanouškem nových výborných hudebních těles, o kterých jsem třeba vůbec nevěděl. Vlastně bych některým hudebníkům, ale třeba i pořadatelům tady u nás, doporučil návštěvu podobného festivalu venku. Je osvěžující vidět, jak to vše může dobře fungovat. Vlastně skvěle fungovat. Ale moc se mi líbili i například Stouni v Letňanech. 

3) Celý rok 2019 bude ve znamení MikAela. Chystáme EP, bude nějaké hraní v ČR, ale i venku. Jednáme o takovém speciálním miniturné v Itálii a dostali jsme nabídku odehrát i nějaké koncerty v Manchesteru. V listopadu jsme dali do kupy celý repertoár a postavili kapelu, která bude taková speciální... Na to se těším strašně moc. Jinak teď zrovna pracuji na jednom letním songu. Je to bizár takhle před Vánoci, chápu, ale tak to prostě je. Vlastně je léto tak trochu už za dveřmi.


Sebastian

1) Hodně jsme si užili koncert na Strahově v roli předskokanů kapely Kryštof. Za další výjimečný hudební zážitek se dají považovat hlavní Majalesy (Praha, Brno, Hradec), kde jsme byli potěšeni velkou návštěvností. 

2) Tento rok jsem skoro nic nestihl... dostal jsem se ale na koncert Chinaski. Byl to zrovna jejich poslední koncert ve staré sestavě. To se samozřejmě projevilo i na hraní a zanechalo to ve mně krásnou vzpomínku.

3) Naše přání je úspěšně vyprodat jarní turné, kde pokřtíme novou desku, se kterou momentálně finišujeme. Chtěli bychom vydat po Novém roce pár klipů a být aktivnější než v roce předešlém. Po koncertní pauze a mojí rekonvalescenci se opět těšíme na pódia. Tenhle rok pro nás bude zlomový.


Petr Harazin (Nebe)

1) Koncert na festivalu Štěrkovna Open Air, kde jsme hráli v hlavní čas pro několik tisíc lidí a zanechalo to v nás hluboký zážitek.

2) Jednoznačně to byl výlet do Švédska spojený s koncertem Eda Sheerana v Göteborgu.

3) Díky našemu vydavatelství BrainZone jsme se dostali ke spolupráci s řadou skvělých lidí z Anglie. Právě tam nyní směřují naše kroky. V průběhu roku chceme vydat své první EP.


Marpo


1) Určitě náš koncert v O2 areně. To byl zatím můj největší hudební zážitek. Nikdy bych nečekal, že by se nám tohle podařilo.

MarpoDrome vypukne příští rok v Letňanech. Rapper přizve i dvě zahraniční kapely

2) Já na koncerty moc nechodím, ale jeden jsem letos navštívil a byl skvělej. Lenny ve Foru Karlín.

3) Chystáme show pro 25 tisíc lidí na letišti v Letňanech. Jestli se to podaří, je ve hvězdách, ale člověk nesmí bejt moc posera.


Petr Fiala (Mňága a Žďorp)

1) Osm koncertů TugedrTůr s Fixou a prosincová šňůra s hosty Jitkou Andráškovou, Milanem Nytrou, Petrem Vášou a Goldou von Znouze byly bezvadným zakončením už tak skvělého roku. Držíme spolu a každý koncert hrajeme naplno a budeme v tom pokračovat! 
 
2) Viděl jsem letos docela dost koncertů a všechny byly super. Namátkou Damned v londýnském klubu Koko, Bob Dylan v hale Vodova v Brně a King Crimson ve Foru Karlín.
 
3) V lednu bychom měli jet hrát do Austrálie, v květnu nahrát novou desku a na podzim ji vydat. Plus obvyklá sada sto koncertů v Česku a na Slovensku, která začne v březnu a pofrčí zas až do Vánoc. Vypadá to slibně.


 

Honza Unger (Zrní)

1) Letos jsme odehráli spoustu koncertů, který byly z mýho pohledu něčim magický a silný. Ale nejvíc ve mně uvízlo hraní u Vaška Koubka ve Vesnickým klubu v Chotěmicích. Úžasný místo, předurčující velkej zážitek. A letos se to povedlo extrémně. Sešli se skvělí lidi, uvolnění, otevření a já měl ke konci fakt husí kůži z toho, co se děje!

2) Na moc koncertů se obecně nedostávám. A teď, co máme děti, je to ještě slabší. Ale občas se povede, že si někoho můžeme poslechnout na festivale, kde hrajeme. Letos se to na Hradeckým slunovratu povedlo s kapelou Longital. To byl krásnej koncert. Shinu a Dana znám a mám je rád. Hudebně se neustále zlepšujou, z mýho pohledu to má větší a větší sílu. Zážitkem je vždycky i hraní Kuby Čermáka. Nechává na pódiu srdce, duši, plíce i játra.
 
3) V roce 2019 chceme nahrávat novou řadovou desku, plánujeme pokračovat v konceptu hraní na zajímavejch místech při svíčkách, kterýmu řikáme Černá hodinka a půl. Dále plánujeme hraní v kostelech, streamy z utajenejch míst a něco k výročí třiceti let od Sametový revoluce. Bude toho hodně a těšíme se, co se stane.


Daniel Hrdlička (Poetika)

1) Turné s Mirai na jaře. Byli jsme hozeni do vody a museli se rychle naučit plavat, abychom nezklamali. A mimořádným zážitkem jsou pro nás pořád velké festivaly, kam chodí tisíce lidí. Snažíme se je zaujmout a dostat je na naši vlnu. Aby se z těch, co nás vidí poprvé, stali naši fanoušci.

2) Nějaký jednoznačně největší zážitek v tomto roce nemáme. Ale za rockovější část naší skupiny můžu vyzdvihnout koncerty Alazky a Crystal Lake. Pro mě byla skvělým zážitkem například Pucciniho opera Turandot, která se vrátila do Hudebního divadla Karlín. V roce 2019 přijdou hned dva koncerty, na které se hodně těšíme. Twenty One Pilots a potom Ed Sheeran.

3) Hned začátkem roku nás čeká pár měsíců práce, abychom dokončili materiál na desku. Demoverzí je hromada, ale už je potřeba se odhodlat a zpracovat je do finální podoby. V lednu budeme také točit klip k prvnímu singlu, album by mělo vyjít v průběhu roku. A také klasicky chystáme a těšíme se na spoustu koncertů, na kterých se, doufám, potkáme. Hned v březnu přijde v tomto směru první drobné překvapení, takže doporučuji sledovat naše sociální sítě a být s námi v kontaktu.


 

Matěj Homola
(Wohnout)

1) Hrál jsem sólo koncert v centru Prahy, který jsme museli přerušit, protože se takový velký pán během hraní něčím intoxikoval a zcepeněl. Přišel majitel klubu, zeptal se, kdo objevil, že je pán v p*deli, a když se přihlásila jedna slečna, řekl jí : "Když jsi to objevila, tak se o něj postarej..." To mi přišlo silné.

2) Návrat kapely Vltava na pódia.

3) Na jaře poslední koncert, v létě rozpad kapely a na podzim comeback v plné parádě.

připravili: Josef Martínek, Markéta Koloničná, Hana Bukáčková

Témata: Jelen, David Stypka, Martin Chodúr, Marek Ztracený, Marpo, Nebe, Marcell, Michael Foret, Sebastian, Mňága a Žďorp, Poetika, Wohnout, Xindl X, Zrní

zavřít