ANKETA (II.): Jak slaví Valentýna Xindl X, Petr Fiala, Voxel, Honza Křížek, Patricie a další?

Vydáno 14.02.2020 | autor: Hana Bukáčková

Svátek všech zamilovaných opět přichází. Oslovili jsme známé hudebníky, abychom zjistili, jestli Valentýna slaví, nebo zda si na tento novodobý zvyk moc nepotrpí. První část ankety si připomeňte zde, v té druhé odpovídali Xindl X, Patricie Fuxová, Voxel, Honza Křížek nebo zástupci skupin Zrní, Post-It či Mňága a Žďorp.

ANKETA (II.): Jak slaví Valentýna Xindl X, Petr Fiala, Voxel, Honza Křížek, Patricie a další? ANKETA (II.): Jak slaví Valentýna Xindl X, Petr Fiala, Voxel, Honza Křížek, Patricie a další?


Hudebníci odpovídali na následující otázky:
1) Co pro tebe znamená láska ?
2) Slavíš Valentýna? A jak jsi ho nejzajímavěji oslavil? 
3) Jaký lovesong je tvůj nejzamilovanější?


PATRICIE
(VESNA)

1) Láska pro mě znamená úplně všechno. Bez lásky by svět připomínal spíš peklo. Je to jediný motor, který se nikdy nerozbije. Bez ní nelze žít, a už vůbec ne tvořit ????
2) Valentýna odjakživa nesnáším. 3-2-1-teď! Teď musíme všichni prožívat lásku. Dávat si dárky. A u toho všeho se fotit, abychom jó dali všem vědět, že tu lásku máme. Valentýn je zoufalý, ale chápu, že obchody musí vyplnit období mezi Vánocemi a Velikonocemi. Já jsem prostě prvomájový člověk a to se nikdy nezmění. Recitovat si básně pod rozkvetlou třešní, to je pro romantický duše víc než nějakej Valentýn.
3) Moc se mi líbí písnička o lásce od Báry Polákové. Kdyby. Zachycuje tu niterní touhu člověka zastavit čas... Když miluje, vše ostatní ztrácí na důležitosti. Ale nikdy nevíme, jak dlouho ta láska zůstane naživu.

Vesna interview: Folklór byl pro nás nepopsaný list, našly jsme v něm hloubku


HONZA KŘÍŽEK

1) Toleranci, pochopení, starost o druhého a energii, bez který by nebylo života.
2) Valentýna neslavím. K vyjádření lásky využívám každý den a každou chvíli svého života.
3) All You Need Is Love od The Beatles.

ROCKBLOG: Honza Křížek - Jak jsem stavěl Garráž


LÁSKA

1) Momentálně tak trochu prokletí. Když mi kámoši kdysi dali tuhle přezdívku, netušil jsem, že to pak budu muset každýmu vysvětlovat - že nejsem tak pitomej, abych si sám od sebe začal říkat Láska! Ale Kuba Ryba tehdy prohlásil, že to je nejlepší přezdívka v šoubyzu, takže jsem asi mohl dopadnout i hůř. Jinak láska (ta originální záležitost) je krásná věc a kdo ji nepoznal, vede smutný život.
2) Abych se přiznal, Valentýna jsem nikdy neslavil. Myslím si, že když se dva (až tři) lidé mají rádi, tak k tomu nepotřebují žádné speciální datum. Ale já jsem poměrně cynik, takže nijak neprožívám ani Vánoce a podobný akce... Mám dojem, že jsem se ani nikdy nelíbal na prvního máje pod třešní (holky, pokud náhodou kecám, tak psst a napište mi SZ).
3) Asi Má ji motorovou od Kabátů. (smích) Hele já nevim… Je spousta pomalých písniček, který mám rád, ale jestli to jsou zrovna lovesongy, to neumim říct. Napadá mě třeba skladba The Prophet od Garyho Moorea - ačkoliv je to "pouze" instrumentálka, pro mě má neuvěřitelnou sílu.

Láska interview: Kupa průšvihů, co jsem kdy udělal, to už je velkej zdroj inspirace!


JAKUB KÖNIG (ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM, KITTCHEN)

1) Slovo láska je pro mne jednak takovej textařskej oříšek, protože je těžký ho použít tak, aby to nebylo pitomý. A většinu možností už vybral někdo přede mnou. Stokrát. Zároveň, za vším tím kýčem a klišé, je to jméno síly, která hejbe světem a prostupuje všechno a všechny. Věřím, že láska je to, co dává našemu životu a práci smysl. Všemu tomu rannímu vstávání například. A nemyslim teď jen lásku mezi dvěma lidma. Ale třeba i láskyplnej vztah ke světu kolem sebe a k sobě samýmu.
2) Valentýna slavím většinou květinou. Pořád jsem si na ten svátek ještě nestihl úplně zvyknout. Ale protože vítám důvody k oslavě, zahrnul jsem ho do kalendáře. Že bych ale někdy vymejšlel něco unikátního, si nepamatuju. To si schovávám na jiný, svátečnější příležitosti.
3) Henry Lee - Nick Cave & PJ Harvey. On to sice neni uplně lovesong, ale ten klip ho z něj pro mne dělá.

RECENZE: Zvíře jménem Podzim vydali asi nejlepší českou desku roku 2019


PETR TOMS (PEKAŘ)

1) Záleží na úhlu pohledu. Každý z nás si pod slovem láska vybaví něco jiného. Jediný, co vím, je, že horší než láska je nemít nikoho, komu jí dát.
2) Asi když jsem ležel v nemocnici se slepákem a snažil se na dálku dodělat klip k pisničce Lucie, která byla složena pro Lucku Borhyovou. Datum vydání bylo právě 14. 2. 
3) Mně často zpívá moje žena. Jedním z jejich hitů je píseň Kremrole. A v těch vzácných chvílích, kdy je ticho, si pustím Johnny Cash a June Carter - Jackson, ale na Kremrole to nemá.

TOP 8 videoklipů týdne: Slza se po pauze vrací, Pekař zpívá Světlušce a Mikolas Josef připomíná Forum Karlín


XINDL X

1) Všechno!
2) Slavím. Ne že bych považoval Valentýna za nějaký extra slavnostní den, ale jakákoliv záminka ke slavení se hodí, ne? Letos ho jedeme se ženou oslavit do Birminghamu na koncert Jamese Blunta. Teda to, že to vychází akorát na Valentýna, mi došlo až teď. Takže děkuju za anketu, jinak bych na Valentýna letos asi zapomněl.
3) V průběhu let jsem si oblíbil spoustu písní o lásce, ale vlastně skoro všechny jsou spíš o neláskách, neopětovanejch láskách nebo rozchodech, než aby to byly milostný serenády. Úplně nejvíc pod kůží zarytou mám asi Sbírku zvadlejch růží od Wanastovek.

LIVE: Xindl X ve Foru Karlín slavil narozeniny, křtil album a převzal platinu


CZENDA (POST-IT)

1) Láska je základní esence života. Bez ní je život jenom šeď. Je to motor, který nás pohání vpřed. Ať je to láska k člověku nebo k profesi, koníčku.
2) Valentýn slavím. Sice je tenhle svátek taková "naplavenina", máme tady první máj - lásky čas, ale je to alespoň další důvod se v dnešní době trochu zastavit a věnovat pozornost tomu, co je důležitý. A to lidský vztahy každopádně jsou.
3) Osobně mám rád písničku Kiss From A Rose od Seala. Asi to není úplný love song, ale je to moc hezká balada.

Post-It vydali po deseti letech nové EP. V Akropoli ho křtila Martina Pártlová


JAN UNGER (ZRNÍ)

1) Vzpomínka na začátek. nejsladší stav. perpetum mobile. nedá se tvořit, jenom nacházet. smysl existence. celý se to při velkym třesku rozstřelilo, aby se to mohlo zase setkat a pocejtit to shledání jako lásku.
2) Vůbec. Netušim kdy je nebejt anket, jako je tahle. Takže jsem ho už určitě mnohokrát slavil hodně nudně i hodně zajímavě.
3) Pro mě největší lovesong je momentálně od Neila Younga - Such a Woman.

Zrní: Tmou přijeli do Olomouce a zahráli nové skladby z chystané desky


PETR FIALA (MŇÁGA A ŽĎORP)

1) Něco jako kyslík. Bez ní to nejde. Dřív jsem ji hledal jen v partnerském vztahu nebo rodinném kruhu, teď vidím, že je všude. Nebo není.
2) Nijak jsem to neprožíval, ani když jsem byl ve vztahu. Není to moje tradice.
3) And I Love Her - Beatles

VIDEOROZHOVOR: Mňága a Žďorp: Písně z Třecích ploch zůstanou v playlistu navždy. Na kapelu, která hraje 32 let, je to bomba


 

VOXEL

1) Zdroj, z něhož vzniká vše dobré, upřímné, správné, nekonečné. Má miliony podob. A vlastně ani nejde dost jasně popsat. Proto podle mě všechny tak fascinuje, baví, zajímá, snad i proto po ní každý touží.
2) Snažím se. Ty naše ženy očekávají, že si vzpomeneme, i když kolikrát dělají, že je to nezajímá. Manželku mám v tomhle docela prokouknutou, a proto už vymýšlím, čím ji potěším... za tipy budu rád!
3) Jednoznačně Love Someone od Jasona Mraze. Song, který nás doprovázel při svatebním obřadu, při porodu, všude. Zde nemusím váhat. Jason ty love songy prostě fakt umí.

Voxel interview: Když k tomu přistupujete zodpovědně, začne kolem kapely proudit správná energie

Text: Hana Bukáčková, foto: archiv

Témata:
Mňága a Žďorp, Pekař, Voxel, Zrní, Vesna, Xindl X, Zvíře jménem Podzim, POST-IT, Láska, Honza Křížek

zavřít