ANKETA: TOP 5 kytaristů současnosti. Jaký je nejlepší?

Vydáno 04.10.2015 | autor: redakce

Prosadit se kytarovým uměním není v dnešní době stále jednodušších rádiových popěvků žádná brnkačka. Výborní kytaristé si ale přitom pozornost rozhodně zaslouží! Poslechněte si 5 nejlepších kytarových velikánů současnosti a nezapomeňte nám dát vědět, jaký je nejlepší!

ANKETA: TOP 5 kytaristů současnosti. Jaký je nejlepší? ANKETA: TOP 5 kytaristů současnosti. Jaký je nejlepší?

 

Načítání...

JOE SATRIANI

Příští rok tento geniální americký kytarista oslaví šedesátku. Za tu dobu prodal přes deset milionů desek, což ho děla jedním z nejprodávanějších kytaristů na světe. Navíc obdržel patnáct nominací na cenu Grammy. V roce 1988 si ho přizval Mick Jagger na své první sólové turné. Koncertoval ještě třeba s legendární kapelou Deep Purple. Za celou svou dosavadní kariéru spolupracoval s dalšími slavnými kytaristy. Někteří z nich dokonce prošli jeho kytarovou školou, jmenovitě třeba třeba Kirt Hamett z Metalliky nebo virtuóz Steve Vai. Satriani se v nejbližší době dvakrát předvede v České republice - 15. října v pražské Tipsport areně, o den později ve Werk areně v Třinci.

JOE BONAMASSA

Joe Bonamassa se dá považovat za jednoho z nejznámější propagátorů blues. Už když mu bylo dvanáct let, zahrál si před králem tohoto žánru B.B. Kingem. Bonamassa nahrál patnáct sólových desek pod hlavičkou vlastního nezávislého labelu J&R Adventures. Ta poslední, kterou představí i na pražském koncertu 5. října ve Foru Karlín, vyšla minulý rok a nese název Different Shades of Blue. Joe Bonamassa kromě toho vede neziskovou organizaci na podporu bluesové hudby a poskytuje školám peníze na výuku tohoto krásného a dnes už ne tak viditelného žánru.

STEVE VAI

Kariéru sólového kytaristy začal Steve Vai v roce 1983. Před tím spolupracoval s Frankem Zappou a během let 1980 až 1982 s ním jezdil po turné. Vai vydal celkem osm studiovým nahrávek, kterých se prodalo patnáct milionů kopií. Poslední deska The Story of Light vyšla před třemi lety. Působil v kapele Whitesnake ex-frontmana Deep Purple Davida Coverdala. Zahrál si po boku Joea Satriniho v jeho projektu G3, kterým prošla spousta vynikajících novodobých kytaristů. Kromě toho se mu doma na poličce vyhřívají tři malé zlaté gramofónky a velice často mu jeden krk u kytary nestačí!

JOHN PETRUCCI

John Petrucci je známý jako hlavní mozek progresivně metalové kapely Dream Theater. Tu založil spolu s bubeníkem Mikem Portnoyem. Osobně se ujal produkce všech jejich desek. Petrucci patří k nejzvanějším kytaristů na G3 turné Joa Satrianiho. Účastnil se celkem šestkrát. Jeho jména figuruje v mnoha žebříčcích nejlepších světových kytaristů. Kromě parádních sól umí nabídnout i skvělý barytonový hlas. V Dream Theater se proto stará nejen o kytary, ale občas si i krásně houkne do mikrofonu.

TOM MORELLO

Morellovou velkou vášní je kromě hudby i politická angažovanost. Možná právě proto založili se Zacem De La Rochou nu-metalovou úderku Rage Against The Machine, která svými levicovými texty svého času pobuřovala americkou veřejnost. Morello působil ještě po boku frontmana Soundgarden Chrise Cornella v superskupine Audioslave. Jeho styl hraní je velmi specifický. Libuje si v obzvlášť vysokých polohách a používá velké množství kytarových efektů. Momentálně jezdí po koncertech s Brucem Springsteenem a jeho kapelou.

text: David Stoklas

Mohlo by Vás zajímat

zavřít