BLOG: Czendál z Cocotte Minute: Spíš bych čekal, že mi upadne ruka, než že nás zastaví pandemie

Vydáno 18.03.2020 | autor: redakce

Od zákazu kulturních akcí včetně koncertů uplynul více než týden a vládní opatření se od té doby ještě zpřísnila. Nad současnou situací a budoucím dopadem nejen pro kapelu se zamýšlí Czendál, kytarista Cocotte Minute

BLOG: Czendál z Cocotte Minute: Spíš bych čekal, že mi upadne ruka, než že nás zastaví pandemie Cocotte Minute, foto: Jan Nožička

Jo, je to průser. A musím přiznat, že by mě opravdu nikdy nenapadlo, že Cocotte Minute přibrzdí pandemie. To spíš že se mi zanítí obligátní píchnutí do prstu při výměně strun a upadne mi ruka. Je vlastně paradoxní, že už u na konzervatoři jsem si prozíravě říkal, že nechci hrát na lodi nebo dennodenně v baru a nechci být odkázán jen na muziku.

Jako vážně? Šel jsem studovat novinařinu na vejšku, abych se stal šéfkomentátorem sportovní televize, která v tuhle chvíli nemá co vysílat, protože zrušili nebo zastavili veškerý světový sport? To nevymyslíš. 

Zeller (Cocotte Minute) interview: Jsem posedlej tím, abych měl věci pod kontrolou

Jde to rychle, ještě před týdnem jsem řešil jen to, jestli budu komentovat fotbal v Budějovicích bez diváků a že to bude možná trochu divný. A teď?

No, do Budějovic jsem nejel, protože nebylo na co, a řeším už jen to, jakými reprízami naplníme programové schéma v lepším případě na pár měsíců a jestli je ok sahat holýma rukama na volant svého vlastního auta cestou do redakce, kterou mám kilometr od baráku.

Od našeho návratu na scénu a živé videodesky Rituál, kmen a srdce a kmen v roce 2015 šla kapela strmě vzhůru a bylo strašně fajn to držet. Je to jako na surfu, chytneš vlnu a prožíváš její peak a přijde ti, že vlastně nikdy neskončí. Vyprodané turné, další deska, klipy, festivaly, turné k patnácti letům od první desky Czeko, který se pro velký zájem prodloužilo na jaro (ano, na tohle jaro...), klip k singlu Vlčí hrad, který má super ratingy... A ta vlna se ti prostě začne bortit.

ANKETA (I.): Co si o zrušení koncertů kvůli koronaviru myslí Rybičky 48, Mňága a Žďorp nebo Cocotte Minute?

Ten výčet vypadá idylicky, ale málokdo si uvědomuje, kolik za tím stojí dřiny a peněz a že cesta k Porsche s koulí na vozík je dost složitá. Ale teď vážně - nechce se mi úplně brečet, protože mám staromódní názor, že zdraví je prioritou všeho. Ale jak už to tak s vlnami bývá, to, jak si užíváš jízdu na jejich vrcholu, přímo závisí na tom, jaký mají základ, co je tvoří a jak pevně. Platíme kancl pro kapelu, pojistku za auto, zkušebnu, e-shop, máme resty za klip. Do vlny se začínáš trochu bořit, chápeš?

Nechceme to dělat na koleni v rohu zkušebny, ale nejsme mainstream, abychom měli finanční zálohy na saturaci ztrát. Jasně, nemusíš natáčet desky v Rakousku za tisíce eur, ale na druhou stranu máš zodpovědnost k fanouškům i sám k sobě, abys ze sebe vydal to nejlepší. Jinak to přece nemá smysl.

Zatím si úplně nepřipouštím, do jaké míry bude pád z vlny likvidační. Ale opravdu to nebude sranda. Vážím si toho, že máme super fanoušky, kteří nás podporují tím, že si v době, kdy doma na koleni šijí roušky, jsou schopni koupit náš merch. Za každý takový nákup jsme rádi, protože je to to poslední, co zbývá, abychom se udrželi v provozu.

Ležíme v tom denně, hledáme cestu, jak se dostat k lidem, jak udržet kapelu v chodu a zvládnout to. A každému, kdo se nás rozhodne podpořit, děkujeme. Nejde jen o nás, o mně, jde o všechny, kteří u nás dělají dobrou muziku. Ani bez viru to není sranda.

Vlny se budou tvořit pořád, otázkou je, jak moc dobitý budeš po pádu a jestli ti vlastně neuplavalo prkno...

text: Czendál (Cocotte Minute), foto: Tom Black, Jan Nožička

Témata: Cocotte Minute, koronavirus

zavřít