Calm Season interview: Od doby, co zpíváme česky, jsou nám lidé blíž a víc se s námi dokážou ztotožnit

Vydáno 13.12.2016 | autor: Josef Martínek

Calm Season vystoupí na dvou předvánočních koncertech v rozšířené sestavě, v jednu chvíli totiž bude na pódiu i 12 lidí. Ke klasické kytaře a violoncellu tak přibudou housle, klavír, viola, horna, saxofon a další. Bude to ideální příležitost, jak si v kouzelném předvánočním čase užít dávku pozitivní melancholie. V Praze kapela vystoupí 14. prosince, v Brně o tři dny později. Více nám Adam Vopička a Terezie Kovalová prozradili v rozhovoru. 

Calm Season interview: Od doby, co zpíváme česky, jsou nám lidé blíž a víc se s námi dokážou ztotožnit Calm Season interview: Od doby, co zpíváme česky, jsou nám lidé blíž a víc se s námi dokážou ztotožnit

Na vánočních koncertech vás na pódiu bude nezvykle hodně. Co to udělá s vašimi jinak křehkými písněmi?
Adam (dále A): Písně budou křehké i nadále, to se asi nezmění. Dostanou ale zcela určitě epičtější rozměr. Petr Hora, který skladby aranžoval a rozepisoval do not, se snažil primárně podtrhnout podstatu skladeb tak, jak jsme je napsali, a jen to rozvést na další úroveň.

Calm Season zakončí rok vánočními koncerty v Praze a Brně

Hráli jste někdy koncerty v tak početné sestavě, nebo to bude vaše premiéra? 
A: Nejvíce jsme hráli v šesti lidech, loni s harfistkou. Je z toho super oficiální záznam na YouTube. Byla to skladba s názvem Jemná.

SNAŽÍME SE VYMÁČKNOUT MAXIMUM Z JIŽ NATOČENÝCH ALB

Podle čeho své hosty vybíráte?
A: Všechny hosty na tento koncert vybírala Terezie, ona ovládá klasický nástroj a je profesionální muzikant, takže jí v tom věřím.

Na koncertech zazní i písničky z vaší dva roky staré desky Symboly, na které jste přešli k českým textům. Tehdy z toho byla řada lidí překvapená, dá se říct, že už si to dnes "sedlo" a zpívání v češtině se stalo samozřejmostí?
A: V podstatě už si lidé zvykli, že zpíváme oběma jazyky. Angličtina má v něčem lepší drive, čeština je intimnější a dokáže s námi publikum více propojit. Celkově od té doby, co máme české texty, cítím, že jsou nám lidé blíž a víc se s námi dokážou ztotožnit.

vložte odkaz, text nemažte

Jak to vypadá s přípravou nové desky? Máte už nějaké nápady? A co další plány Calm Season?
A: Momentálně nijak. Já řeším svoje problémy s ušima a vlastně si spíš teď užíváme občasné hraní. Snažíme se vymáčknout maximum z alb, která jsme už natočili. Já nemám pocit, že by je ještě všichni fanoušci znali důkladně.

Adame, v poslední době se často také věnuješ režírování videoklipů. Chystá se momentálně nějaký nový klip z tvojí dílny?
A: Zrovna den před koncertem jedu na obhlídku lokace pro natáčení klipu Tomáše Bočka, kluka, o kterém ještě uslyšíte. Další na řadě je pak David Stypka a jeho Jericho.

Můžeš zmínit videoklipy, které jsi v poslední době režíroval?
A: Trochu jsem v poslední době zvolnil, protože videoklipy většinou dělám bez honoráře a rozpočet použijeme na techniku a produkční náklady. Takže posledním klipem je Thom Artway a jeho Conformity. Je to hodně jednoduchý klip, ale mám ho asi ze všech nejradši. Tomovi jsem režíroval už tři klipy a mám radost z toho, jak je každý úplně jiný.Máš určitě přehled o povedených videoklipech. Kterým za letošní rok bys dal ocenění Klip roku?
A: První, co mě napadne ze zahraniční produkce, je Leon Bridges a skladba River. Ten videoklip není nijak superzvláštní, ale zůstal mi v hlavě. Z české tvorby mi v hlavě první naskočí Peter Pan Complex - Scissors, režie Kryštof Kalina.

Jakých projektů se momentálně účastní Terezie?
Terezie (dále T): Momentálně pracuji na desce pro projekt Zvíře jménem podzim, s Vladivojnou natáčíme hudbu pro film Osm hlav šílenství a pro představení Othello, s Aid Kidem toho tvoříme povícero, mimo jiné třeba live soundtrack pro film Divoká planeta. Jinak pořád běží Vivaldianno, ale to už se hraje jen mimo Českou republiku. Pořád se něco děje.

Blíží se konec roku, a tedy i čas bilancování. Jak byste zhodnotili letošní rok?
T: Pracovně to byl určitě můj nejúspěšnější rok a jsem za to velmi vděčná. Odehrála se spousta zajímavých věcí a doufám, že to bude tak dál pokračovat.
A: Pro mě to byl rok ve znamení posouvání se v profesním životě. Jako režisér jsem dostal zas o kus lepší zakázky a nechal za sebou práci, za kterou se nestydím. Zároveň první rok bydlím mimo domov, kde jsem se narodil. První rok má naše produkce svůj ateliér. A první rok bydlím s ženou, kterou miluju. Takže paráda!

Co z tvorby kolegů se vám letos nejvíc líbilo? Máte svůj soukromý objev roku a desku roku?
A: Pro mě David Stypka a jeho poslední minialbum. Ta hudba je super, má velké charisma a celkově to funguje.
T: Vsázím na nové EP Himalayan Dalaylama, velmi šikovní kluci! Jinak fandím moc Lenny. A musim říct,že mě hodně baví Katarzia, ač to není Češka. Jinak se ale potupně přiznám, že naši scénu nezvládám moc sledovat, všeobecně v poslední době nemám kapacitu vnímat nové desky.

Prozradíte fanouškům, jaký nejvtipnější dárek jste od svých blízkých kdy dostali?
A: Není to nejvtipnější, ale běžně od mámy dostávám obálku s penězma na domácnost. Většinou si za to koupím Lego.
T: Asi si teď nevzpomenu na nic vtipnějšího, ale dostalo mě, když jsem dostala nálož látkových kapesniků od kámošky s větou, že jsem jediná divná osoba v jejím okolí, která to používá.

text: Josef Martínek, Kateřina Nováková, foto: archiv kapely

Témata: Calm Season, vánoční koncerty, Adam Vopička, Terezie Kovalová, Thom Artway, David Stypka, Lenny, Katarzia

zavřít