Ceny Anděl zahýbaly českým internetem: Zájem o Lenku Dusilovou na Google nikdy nebyl větší

Vydáno 18.04.2016 | autor: Hedvika Pajerová

Slavnostní vyhlášení jubilejního 25. ročníku cen Anděl se letos konalo v sobotu 9. dubna. Větší pozornost než samotní ocenění na sebe ale svými projevy ohledně prezidenta Miloše Zemana strhli Lenka Dusilová a David Koller. Jak se jejich otevřenost projevila ve vyhledávání Google? Zcela zásadně. 

Ceny Anděl zahýbaly českým internetem: Zájem o Lenku Dusilovou na Google nikdy nebyl větší Lenka Dusilová nikdy nebyla vyhledávanější na internetu než v posledním týdnu. Foto: Romana Šlapáková

Lenka Dusilová se do současného prezidenta České republiky opřela během svého živého vystoupení. Při mezihře jedné ze skladeb vyslovila nesouhlas s jeho chováním a vystupováním. Hned v neděli 10. dubna začali lidé výraz "dusilova" vyhledávat výrazně více než v předešlých dnech a týdnech. Během víkendu se počet vyhledávacích dotazů rovnal osmdesáti procentům nejvyššího objemu vyhledávání. Ten nastal až po víkendu, přesně v pondělí 11. dubna v 10:30 dopoledne. To dokazuje, že zájem nebyl pouze momentální a lidé měli potřebu rozebírat slova Dusilové s přáteli a kolegy v práci.

POST SCRIPTUM (41): Nevinný protest Lenky Dusilové na Andělech rozzuřil "slušné Čechy". Bravo, Lenko!Statistiky ukázaly, že od roku 2004, kdy Google objem vyhledávání začal zaznamenávat, se heslo "dusilova" nikdy nehledalo tolik jako poslední týden. Důvodů je hned několik: významnou roli hraje počet lidí připojených k internetu. Čísla aktivních uživatelů před deseti lety se nedají srovnat s počtem jedinců, kteří jsou online dnes. Dalším důvodem může být snaha najít nejčerstvější informace, ne obecné informace o zpěvačce, které hledající už má. Pro porovnání zájmu uživatelů Googlu o Lenku Dusilovou se nabízí Barbora Poláková, jedna z oceněných letošního ročníku. Objem vyhledávání hesla "polakova" kolem Andělů roste, poté se opět rychle vrací na původní hodnotu - zatímco o Dusilové se pořád mluví.

vložte odkaz, text nemažte

Růst vyhledávání slova "koller" kopíruje vývoj vyhledávání výrazu "dusilova", je ale mnohem větší. Jedním z důvodů může být fakt, že Kollerů je zkrátka více. V minulých devadesáti dnech byl objem vyhledávání tohoto slova nejvyšší 16. března, v den vysílání oblíbeného pořadu Show Jana Krause. V něm byl hostem Adam Koller, syn Davida. Objem vyhledávání byl větší než v době předávání hudebních cen Anděl.Zajímavou otázku je, jak se vyvíjelo hledání samotného výrazu "andel" a zda veřejná prezentace názorů obou muzikantů pomohla těmto hudebním cenám k většímu zájmu lidí. Tato otázka ale pravděpodobně zůstane nezodpovězena. Nedá se totiž zjistit, kolik lidí při zadání slova "andel" do vyhledávače hledalo hudební ceny.

text: Hedvika Pajerová, data: Google

zavřít