Christopher Lee - Ikonický představitel Draculy nebo Sarumana vydal ještě v jednadevadesáti letech metalovou desku

Vydáno 15.06.2019 | autor: Roman Jireš

Pro filmové příznivce je Christopher Lee herecká ikona, která ztvárnila řadu padouchů. Jmenujme hraběte Draculu, Francisca Scaramangu v bondovce Muž se zlatou zbraní, hraběte Dooku v sérii Hvězdných válek nebo čaroděje Sarumana v trilogii Pán prstenů. Rytíř Řádu britského impéria, který zemřel ve věku 93 let před čtyřmi lety 7. června v londýnské nemocnici, kde se léčil s dýchacími obtížemi, byl však i známým hudebníkem. A ne ledajakým. 

Christopher Lee - Ikonický představitel Draculy nebo Sarumana vydal ještě v jednadevadesáti letech metalovou desku Christopher Lee - Ikonický představitel Draculy nebo Sarumana vydal ještě v jednadevadesáti letech metalovou desku

 

Smrt si říká rock'n'roll (387.) - Christopher Lee 

Ještě ve svých jednadevadesáti letech vydal Lee v roce 2013 heavymetalové album Charlemagne: The Omens of Death (Karel Veliký: Znamení smrti). Skladba Jingle Hell ho v prosinci téhož roku vynesla do první dvacítky žebříčku Billboard.

"Christopher Lee byl kolega, byl jsem producentem desky skupiny Rhapsody of Fire, na které se podílel," uvedl baskytarista Joey DeMaio z kapely Manowar, se kterou Lee spolupracoval. "V průběhu nahrávání mi řekl o jeho vášni pro zpěv, o tom, že pochází z rodiny operních pěvců, že by velice rád zpíval, ale že mu nikdo nechce dát šanci. Tak jsme se domluvili, že budu producentem jeho první desky. Spřátelili jsme se a já jsem pak produkoval ještě několik jeho nahrávek. Mám na něho jen ty nejlepší vzpomínky. Byl talent, přítel, prostě skvělý člověk."

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

Metalový Karel Veliký

Jeho pěvecký debut Christopher Lee Sings Devils, Rogues & Other Villains vyšel už v roce 1998. Lee v roce 2004 zahrál a namluvil intro k desce Symphony of Enchanted Lands II - The Dark Secret italské symphonic-powermetalové kapely Rhapsody of Fire. Spolupracoval s ní i při nahrávání singlu The Magic of the Wizard's Dream v roce 2005. Píseň byla přezpívána do několika jazyků: angličtiny, němčiny, italštiny a francouzštiny.



Později se Lee rozhodl vytvořit vlastní metalovou desku. Ta vyšla v roce v roce 2010 pod názvem Charlemagne: By The Sword And The Cross a doprovodili ho právě Rhapsody of Fire. Na obalu alba je Lee zobrazený obklopený plameny v roli středověkého krále s mečem v ruce. V seznamu skladeb jsou pak písně s názvy v českém překladu jako Masakr Sasů, Ďáblův advokát či Poslední oběť. Ještě tentýž rok deska vyhrála ocenění Spirit of Metal od renomovaného časopisu Metal Hammer.

Na tuto nahrávku zpěvák navázal ve volném pokračování Charlemagne: The Omens of Death, na kterém se od symfonického metalu za pomoci Richieho Faulknera z Judas Priest posunul blíže ke klasickému heavy metalu. "První album Karla Velikého bylo metalové, jistě, ale zpíval jsem jaksi symfoničtěji. Teď podruhé, ve Znameních smrti, už je to stoprocentní heavy metal," potvrdil Lee.



Obě alba vyšla na jeho narozeniny - tedy 27. května 2012 a ve stejný den o rok později. "V mém věku je obzvláště důležité být neustále aktivní tím, že dělám věci, které mě baví. Nevím, jak dlouho tu ještě budu, takže každý den je pro mne výjimečný a chci se o tyto krásné chvíle podělit se svými fanoušky," prohlásil.

Herec i dobrodruh

Sir Christopher Frank Carandini Lee se narodil  27. května 1922 v Londýně. V první významné filmové roli se objevil v roce 1948 jako kopiník ve filmu Laurence Oliviera Hamlet, a to se svým častým pozdějším spolupracovníkem Peterem Cushingem v roli Osrika. Od roku hrál ve 266 filmech. Když se v roce 2008 objevil na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde převzal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, na setkání s tvůrci a novináři všechny ohromil znalostí české klasiky i historie.

"Dílo Janáčka, Dvořáka či Smetany je úžasné, i  zpěv Beno Blachuta či Iva Žídka, moc rád je poslouchám," prohlásil k překvapení přítomných. Zdůraznil, že hudba by měla být samozřejmou součástí herecké výuky. "Chce to pokoru. Hudební vzdělání trvá až deset let. Jenže dnes jsou mladí netrpěliví. Stávají se hvězdami dřív, než natočí první film. Mají agenty, honoráře, rovnou hlavní role... A přitom na to nejsou připravení. I když to není jejich vina, to je věc studií a agentur," konstatoval.

Christopher Lee před svou hereckou kariérou vedl dobrodružný vojenský život. V roce 1939 se přihlásil jako dobrovolník do finských jednotek, bojujících proti Rudé armádě v takzvané Zimní válce. Jeho vojenská kariéra ve druhé světové válce pokračovala v královském letectvu a zpravodajských službách. RAF na konci války opustil s hodností kapitána letectva. V Londýně se prý osobně setkal s Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem, ještě před tím, než odletěli do Prahy spáchat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Lee byl autorem životopisných knih Tall, Dark and Gruesome (Vysoký, temný a příšerný) a Lord of Misrule: Autobiography of Christopher Lee (Pán anarchie: Autobiografie Christophera Lee), ale ani v nich příliš neodkrývá tajemství svého vojenského působení. Každopádně když byl za své činy v roce 2001 princem Charlesem povýšen do rytířského stavu, nebylo to pravděpodobně jenom za herecké výkony.

text: Roman Jireš

Témata: Christopher Lee, metal, Dracula, Pán prstenů

zavřít