System of a Down

Vydáno 14.05.2012 | autor: Marta Šindlauerová

System of a Down System of a Down

 

System of a Down (zkráceně SOAD) je arménsko-americká heavy metalová kapela z kalifornského Glendale. Byla založena v roce 1994 a jejími současnými členy jsou Serj Tankian (zpěv, klávesy), Daron Malakian (zpěv, kytara), Shavo Odadjian (baskytara, back vokály) a John Dolmayan (bicí).

Tankian a Malakian se potkali v roce 1992 (předtím se trochu znali ze školy) a nahrávacím studiu, kdy oba pracovali pro různé projekty. Založili spolu kapelu Soil, která se později po mírných personálních změnách proměnila v System of a Down. Původně se jmenovali "Victims of a Down", což bylo jméno básně, kterou složil Malakian, nakonec se ale rozhodli pro "system" jednak proto, že jim tento název přišel zajímavější a také proto, že by se pak na poličkách v hudebních obchodech abecedně objevili poblíž svých největších vzorů - kapely Slayer.

Před první regulérní deskou vydali System of a Down tři dema (některá byla později zveřejněna), díky kterým se jim podařilo zaujmout věhlasného producenta Ricka Rubina. Ten s nimi v roce 1997 podepsal smlouvu a rok později vyšlo první eponymní album SOAD, které mělo průměrný úspěch, ale v rádiích se celkem ujaly songy Sugar a Spiders. Velkým kariérním posunem pro ně bylo vystupování na koncertech Slayer, Metallica, Incubus nebo Fear Factory.

Průlom nastal s druhým albem Toxicity (2001), které bylo ihned velice úspěšné navzdory událostem z 11. září. Problémový byl jen song Chop Suey!, jenž obsahoval politicky kontroverzní témata a proto byl v rádiích přehráván jen s omezením. Z této desky pochází také populární songy Toxicity a Aerials. Třetí deskou se pak stala Steal This Album! nahrávka s kontroverzním obalem, jenž zobrazoval obyčejné cédečko, na kterém je fixem napsán název kapely a alba, což byl ironický vzkaz všem, kteří si album stáhli nelegálně z internetu, což byla na tehdejší dobu novinka.

Rok 2005 byl v diskografii System of a Down velmi plodným. Kapela v něm vydala dvojalbum: první se jmenovalo Mesmerize a vyšlo v květnu, druhé pak Hypnotize a na pulty se dostalo v listopadu. Z první části pochází oblíbený hit B.Y.O.B., který byl později oceněn cenou Grammy. Po sérií úspěchu se skupina rozhodla dát si pauzu, během které se členové věnovali svým vlastním záležitostem, z nichž nejvíce úspěl hlavně zpěvák Serj Tankian, jehož album Elect the Dead se poměrně ujalo. V roce 2010 se pak SOAD dali znovu dohromady a vyjeli na dlouhou koncertní šňůru. Minulý rok prozradil bubeník Dohlmayan, že kapela pracuje na novém materiálu a nové album se objeví už velice brzy.

Diskografie

System of a Down (1998)

Toxicity (2001)

Steal This Album! (2002)

Mesmerize (2005)

Hypnotize (2005)

Další články interpreta

Tankian se chystá na Čechy

News

vydáno 03.06.2010

Serj Tankian v Praze

Fotoreporty

vydáno 00.00.0000

zavřít