Příběh českého hitu: Marek Ztracený - Naše cesty

Vydáno 07.05.2020 | autor: Alena Kaňová

Píseň Naše cesty od Marka Ztraceného je sama o sobě krásnou baladou o lásce. Mezi řádky se ale skrývá jiný příběh, který tvůrci poodhalili ve videoklipu. Jde o vzkaz, memento, že svoboda nebyla vždy zadarmo a že při cestě za ní vyhaslo mnoho životů. Kvůli pár metrům...

Příběh českého hitu: Marek Ztracený - Naše cesty Příběh českého hitu: Marek Ztracený - Naše cesty

Proč zrovna takové téma? Ztracenému je velmi blízké. Vyrůstal na Šumavě nedaleko hranic, kde stále žije. S tehdejšími pohraničníky se během svého dětství několikrát potkal.  "Já jsem totiž vyrůstal vedle železný opony v Železný Rudě a jako malýho mě s tátou vyváděli vojáci se samopalama z lesa, když jsme šli třeba na borůvky. A od svých babiček a dědečků jsme slýchávali příběhy o tom, jak se někdo snažil utéct přes hranice, koho chytili, komu se to povedlo a koho zastřelili… tak se mě to dotýkalo."

Příběh českého hitu: Jelen - Magdaléna

O výslednou podobu videoklipu se postarali Jaroslav Zderadička a Daniel Horník z FilmZlicinCompany. Hlavních rolí se ujali Patricie Pagáčová a Matouš Ruml, v rolích "hodného a zlého" pohraničníka se představili Michal Dlouhý a Robert Jašków.

"V klipu účinkují velká herecká jména. Matouš Ruml a Patricie Solaříková jsou v příběhu doslova perfektní, a když se později objeví ještě Robert Jaškow a Michal Dlouhý, máte pocit, že se nacházíte v celovečerním krátkém filmu. Když jsem klip poprvé viděl celý a na konci slyšel hlas Michala Dlouhého, tekly mi slzy. Jsem vážně pyšný na to, že jsme ho natočili. Nikdo nechce chytračit, otevírat staré rány a minulost. Současně mám pocit, že by se nemělo zapomenout na dobu, kdy svoboda nebyla samozřejmostí jako dnes," upřesnil zpěvák.Oproti většině tehdejších příběhů, tento končí šťastně. Jak sám autor přiznává, jedná se o naprosto ojedinělý případ, o kterém jako malý slyšel. Protože si sám přál, aby alespoň jedna taková cesta za svobodou skončila dobře, rozhodl se pro "happy end" i ve videoklipu. "Nechtěli jsem se babrat v minulosti a někoho odsuzovat, tak jsme si řekli, že bude lepší, když to skončí hezky. A je v tom to poselství, nebo naděje, že se všude najdou lidi, který jsou dobří! A to i ve špatných časech…" řekl v jednom z rozhovorů Marek Ztracený.

Příběh českého hitu: Kryštof - Zůstaň tu se mnou

Píseň s následným videoklipem vyšla asi měsíc před třicátým výročím Sametové revoluce a stala se tak další připomínkou hrůzného režimu, jehož konec u nás započal 17. listopadu 1989. Skladba se velmi dlouho držela na prvních příčkách v YouTube trendech a velký úspěch měla také v rádiích. Dostala se tedy i k mladším posluchačům, kteří v totalitě nikdy nežili. 

Právě tímto hitem končil Ztracený své dva vyprodané koncerty v pražské O2 areně na konci února 2020. 

text: Alena Kaňová, foto: Jan Tůma

Témata: Marek Ztracený, Naše cesty

zavřít