TOP 8 | Sochy českých muzikantů: Karel Kryl má podobiznu plnou symbolů, Věra Špinarová si není podobná

Vydáno 24.09.2020 | autor: Andrea Štipčáková

TOP 8 | Sochy českých muzikantů: Karel Kryl má podobiznu plnou symbolů, Věra Špinarová si není podobná TOP 8 | Sochy českých muzikantů: Karel Kryl má podobiznu plnou symbolů, Věra Špinarová si není podobná

Věra Špinarová

Socha Věry Špinarové stojí v Husově sadu v centru její milované Ostravy od října 2018. Plastika od Davida Moješčíka, která stála šest set tisíc korun, však od samého počátku sklízí kritiku ze všech stran. Zpěvačka je v ní totiž nerozpoznatelná. Lidé ji přirovnávali spíše k herci Milanu Šteindlerovi nebo herečce Janě Hlaváčové. Odborníci pak poukazovali na to, že socha vznikla bez předchozí soutěže. O její odstranění se již několik měsíců zasazuje syn Špinarové, Adam Pavlík. Zatím však bez úspěchu.

Karel Kryl

David Moješčík je taktéž autorem sochy Karla Kryla, která stojí u Českého rozhlasu v Ostravě. Ukrývá v sobě hned několik symbolů. Stojí před budovou, kde zpěvák natočil své nahrávky pro desku Bratříčku, zavírej vrátka. Zároveň plastický Kryl vypadá, jako by se díval na hodinky, která však na ruce nemá. To znamená, že již není mezi živými, že je mimo čas. A jak vysvětlil sochař, krabice na skulptuře nese další poselství. Za dobrých podmínek je na ní vidět vlajka rozříznutá na půl, což reflektuje to, jak Kryla rozdělení Československa trápilo.

Waldemar Matuška

Bustu Waldemara Matušky měli v jemu věnovanému muzeu v Josefově až do letošního července. Rozsáhlá sbírka obsahující například zpěvákovu první kytaru, rodinné fotografie nebo svetr s vlastní podobiznou, který dostal od fanynky, byla přestěhována za zámek v Polici. Tam je však kvůli malému prostoru vystavena jen část pokladů pozůstalých po Matuškovi. A to mrzí nejen jeho kamaráda Miroslava Frosta, který původní muzeum muzikanta ve svém rodném městě založil.

Petr Hapka

Brzy tomu bude šest let, co svět opustit legendární skladatel Petr Hapka, který složil hudbu k písním S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, První noc v novém bytě a mnoha dalším. Na jeho počest odhalili v Mariánských lázních poblíž zpívající fontány, pro kterou napsal píseň, bustu, o níž se postaral výtvarník Albert Králíček. Ten podobiznu hudebníka umístil na originální podstavec v podobě klaviatury.

Leoš Janáček

Socha Leoše Janáčka zdobí ostravské Jiráskovo náměstí. Vyrobil ji David Moješčík, který se nechal inspirovat skladatelovou oblíbenou lidovou písní Tá naša lavečka a Janáčka na jednu usadil. V rukou drží lišku, která má odkazovat na jeho operu Příhody lišky Bystroušky.

Jarmila Novotná

Svou bustu má i Jarmila Novotná, česká operní pěvkyně, která po nástupu fašismu utekla do New Yorku. Najdete ji ve foyer Národního divadla, ve kterém ztvárnila Mařenku v představení Prodaná nevěsta. Busta byla odhalena v roce 1997.

Text: Andrea Štipčáková, Ondřej Horák

Témata: Věra Špinarová, Karel Kryl, Waldemar Matuška, Petr Hapka, Leoš Janáček, Jarmila Novotná

zavřít