Crystal Fighters jedou do Prahy: Elektro-folkový uragán udeří v MeetFactory

Vydáno 03.11.2016 | autor: redakce

Tři roky po vyprodaném koncertu v MeetFactory se elektro-folková parta Crystal Fighters vrací zpět na místo činu. Jedinečný hudební projekt kombinující tradiční baskický folk s taneční hudbou strávil předešlou zimu prací na dlouho očekávaném třetím albu, které kapela doprovází celosvětovým turné. V pátek 4. listopadu dorazí také do MeetFactory v Praze.

Crystal Fighters jedou do Prahy: Elektro-folkový uragán udeří v MeetFactory Crystal Fighters na Metronome festivalu v Praze. Foto: Jaroslav Kutheil

Co všechno se musí stát, aby se zrodila legenda? Někdy stačí šťastná náhoda. Právě ta zavála v roce 2007 v Londýně usazenou zpěvačku Laure Stockleyovou do rodného Baskicka, kde při prohrabování rodinnou pozůstalostí narazila na nedokončenou operu, zkomponovanou jejím dědečkem. Když se po návratu do města nad Temží s nečekaným pokladem pochlubila kytaristovi Grahamu Dicksonovi a kapelníkovi Sebastianu Pringleovi, bylo rozhodnuto jak o názvu kapely, tak i o jejím dalším směřování. Crystal Fighters byli na světě.

Crystal Fighters interview: Každý má v sobě tropickou pláž

Pořádný poprask způsobil už debut Star of Love, který kapela vydala na vlastním labelu Zirkulo v roce 2010. Energická fúze popu, tradiční baskické lidové hudby, funky, punku a experimentálního elektra okamžitě spustila lavinu pozitivních ohlasů a singly v čele s folkově laděnou letní hymnou Plage (celkem jich kapela vydala sedm), doprovázené nakažlivě extatickou pódiovou show udělaly z Crystal Fighters obratem celosvětovou senzaci.

Po globální hitovce Love Is All I Got, kterou si střihli s britským producentem a DJ Feed Me, vychází v roce 2013 pod pohledem veleznámého Justina Meldal-Johnsona (Nine Inch Nails, Neck, Moby, M83) studiová dvojka s názvem Cave Rave. Skvěle hodnocené album, jehož nahrávání v losangeleských studiích trvalo celé tři měsíce a vydání předcházel rituál v obřím baskickém jeskynním komplexu Larra, posunulo hudební profil kapely směrem k sofistikovanějším aranžím prošpikovaným zvuky lidových instrumentů (na desce zní třeba baskická flétna txistu, andská kytara charango, kalimba, ukulele nebo perkusní txalaparta). Ani tady ale Crystal Fighters neubraly nic ze své taneční lehkonohosti.

Radost z nových a nových zářezů britskému kvintetu v roce 2014 na čas zkalilo nešťastné úmrtí jednoho ze zakládajících členů, bubeníka Andrei Marongia, který s Crystal Fighters nahrál obě úspěšné desky. Rozjetý stroj, jehož koncertní diáře jsou popsané na několik let dopředu, se ale nezastavil a nedávno vydali třetí album Everything Is My Family. Během celosvětového turné dorazí Crystal Fighters konečně zase také do MeetFactory. Stane se tak v pátek 4. listopadu od 20:30.

tz, jm

Témata: Crystal Fighters, MeetFactory, Praha, koncerty, kluby

zavřít