David Bowie je blízko životu na Marsu: Má vlastní souhvězdí Starman

Vydáno 19.01.2016 | autor: redakce

Zatímco Lemmy Kilmister možná bude mít vlastní chemický prvek, David Bowie, další z nedávno zemřelých hudebních legend, se dočkal souhvězdí. Belgičtí astronomové pojmenovali seskupení sedmi hvězd v blízkosti Marsu na jeho počest Starman. 

David Bowie je blízko životu na Marsu: Má vlastní souhvězdí Starman David Bowie na obalu desky Aladdin Sade - tenhle blesk prý připomíná nové souhvězdí

Hvězdné těleso připomíná blesk z obalu Bowieho slavného alba Aladdin Sane. Prostřednictvím aplikace Google Sky mohou fanoušci britskému zpěvákovi vzdát hold i tím, že do souhvězdí vloží vlastní vzkaz nebo vyberou svou oblíbenou Bowieho píseň. 

Kdo byl pravý David Bowie? Muž mnoha tváří měl ve skutečnosti jen jeden námět

"S odkazem na jeho sedm alb jsme zvolili následující hvězdy - Sigma Librae, Spica, Alpha Virginis, Zeta Centauri, DSP 204 132 a Beta Sigma Octantis Trianguli Australis. Jsou poblíž Marsu, souhvězdí bylo zaregistrováno přesně v čase jeho úmrtí," vysvětlují astronomové, kteří tak reagovali na výzvu belgického rádia Studio Brussels.

Jedná se o symbolické gesto, protože ikonický umělec vesmírnou tématiku často zahrnoval do svých písní. Konkrétně o Marsu, v jehož blízkosti se Starman nachází, zpíval třeba na legendární desce The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From The Man. Vzešel z ní i hit Life On Mars?

POST SCRIPTUM (28): Picasso rock'n'rollu, mimozemský anděl. Jak na Davida Bowieho vzpomínají Madonna, Paul McCartney nebo Yoko Ono?

O Davida Bowieho je po jeho úmrtí z 10. ledna letošního roku nebývalý zájem. Kromě skvělých prodejů jeho desky Blackstar, která vyšla jen dva dny před jeho smrtí, vzrostla napříkad na Spotify přehrávanost jeho písní o 2 800 %. Nový rekord zaznamenal také videoportál YouTube, v den zpěvákova skonu totiž jeho videoklipy nasbíraly dohromady 51 milionů zhlédnutí.

Guardian, jm

zavřít