DJ Ali hip hop nejen hrál, ale také o něm přemýšlel

Vydáno 02.06.2018 | autor: Roman Jireš

Letos v únoru by se čtyřiceti let dožil Honza Turek alias DJ Ali, první profesionální hiphopový DJ u nás a jeden ze členů legendární party Coltcha. Sympaťák provádějící svoji produkci v rámci image s charakteristickou tureckou vlajkou za zády. "Co si představuju...? Mít obchod s deskama. Vlastní obchod. Nebo odjet hrát do Ameriky. Tam se zrodil hip hop a všechno, co k tomu patří," uvedl kdysi k představám své "růžové budoucnosti". Nic z toho bohužel nestihl - zemřel 17. dubna 2009 v jednatřiceti letech. Příčinou byl nádor na mozku. Nemoc přišla rychle a byla nad jeho síly. V různých klubech hrál třináct let.

DJ Ali hip hop nejen hrál, ale také o něm přemýšlel DJ Ali hip hop nejen hrál, ale také o něm přemýšlel


Smrt si říká rock'n'roll (345.) - DJ Ali


DJ Ali byl známou postavou tuzemské hiphopové scény. Z promo jinglů ho znali i posluchači Radia Spin, pro které také pracoval. Necelý měsíc po jeho smrti se 13. května 2009 na jeho památku v klubu Roxy uskutečnila vzpomínková akce.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

V klubu, ve kterém DJ Ali působil při výkonu civilní služby a kde již od roku 1997 pravidelně vystupoval, zahráli bez nároku na honorář PSH, Indy & Wich, Prago Union, Supercrooo, Moja Reč, Showstaarzzz, Beatburger Band a special guest Kik Lucky z New Yorku, dýdžejové Hlava, Friky, IM Cyber, Abdul 52, Liquid A, Robot, Jorgos a další. Výtěžek ze vstupného a sbírky, který činil 140 000 korun, šel celkem logicky na boj proti rakovině. Na Honzu Turka se nezapomnělo ani později. Například si na něho zavzpomínali v dubnu 2011 ve vyprodaném Lucerna Music Baru návštěvníci koncertu Prago Union.

O HIP HOPU PŘEMÝŠLEL

DJe Aliho znali návštěvníci pravidelných středečních akcí v žižkovském klubu XT 3 (dnes Fatal), kde se podílel na pravidelném hiphopovém pořadu Turntable Lounge. Vzorem pro něj byl DJ Liquid A, díky kterému začal hrát v dnes již neexistující Komotovce. Kromě toho byl členem skupiny Coltcha.

Mezi jeho oblíbené kluby patřily Punto Azul, Wakata a samozřejmě Roxy. "I když osobně nemám rád pravidelné Popelky, Shaky a další akce pro malé roštěnky, které vykládají v pondělí ráno ve škole, jak pařily v Roxy. Ale asi to jinak nejde. Je to záruka zaplněného prostoru a potřebných peněz. Ale to není nic proti Roxy. Mám to tady rád. Lidi jsou tu v pohodě, dokonce mi umožnili vykonávat v Roxy civilku. Nepohodli jsem se s ředitelem divadla Pod Palmovkou, tak jsem to náhodou zkusil tady a vyšlo to. Obrovský štěstí!" uvedl.Honza Turek hip hop nejen hrál, ale také o něm přemýšlel. "Dřív se lidé nedokázali rozhodnout, jak budou k hip hopu přistupovat. Mysleli si, že když poslouchají ten styl, tak se podle toho musejí chovat, oblíkat - změnit celkovou image. Ale už zjistili, že to tak není - probrali se a je to v pohodě.

Vozí se k nám dýdžejové, pořádají se party, stmeluje se komunita lidí, kteří se okolo pohybují, otevírá se víc klubů… Funguje to skvěle a určitě to jde dobrým směrem. Akorát mě sere, že se okolo točí peníze! Čím dál víc peněz, tím vzniká závislost. To je velká bariéra!" prohlásil v jednom z rozhovorů DJ Ali, který své oblíbené interprety Massive Attack nebo Hypnotix poslouchá už devět let v hiphopovém nebi.

text: Roman Jireš

Témata: DJ Ali, hip hop, Roxy

zavřít