Dubnové Free Mondays v Roxy slibují punk i synťáky

Vydáno 04.04.2016 | autor: redakce

Jejich jméno sice není na každém rohu, ale to ještě neznamená, že by si to nezasloužili. Právě naopak! Zajímají vás punkovější kapely? Američtí Talkative ukážou zvuk okořeněný synťáky. Další na řadě jsou Sama Dams, jejichž tvorba připomíná Radiohead. Z Itálie na trochu zasněné vlně electro experimentů přijedou Platonic Dive a na cestu na měsíc a do zpět do podzemí se vydáš s Blue Crime.

Dubnové Free Mondays v Roxy slibují punk i synťáky Dubnové Free Mondays nabídnou i koncert Sama Dams

4. 4. TALKATIVE (USA) + PSYCHOCANDY (CZ) - Roxy

Synťáky, tvrdé bicí, ale i chill vibes. Nějak tak zní Talkative, kteří vás svou hudbou lapí mezi lounge music a punkem. Jejich poslední počin s názvem Hot Fruit Barbecue pozvedl vysoce energický zvuk na novou úroveň. Album zní více cílevědomě než jejich přechozí tvorba a každý song nutí poslouchat dál a tančit. Talkative mají svým způsobem klidnější punkový zvuk, který je obohacen o experimentální noise-rock a psychedelický pop. Jejich hudbu není lehké přímo definovat, klidnější plážové songy střídají ty tvrdé klubové s garážovým soundem. Něco z The Raptures, něco z Kasabian a něco z prvních Arctic Monkeys.

Doprovodí je Psychocandy, tři paneláčníci z jednoho znojemského předměstí, kteří mají rádi špinavý zvuk devadesátek, post-punkovou basu a madchesterské rytmy

11. 4. SAMA DAMS (USA) + CLARKE AND THE HIMSELFS (USA) - NoD

V poměrně krátkém čase se prog a post-punková formace Sama Dams nechala inspirovat a vydala se cestou více uklidňujících instrumentálních prvků a experimentáního rocku. V roce 2013 vydali LP No Vengeance, na kterém dokazují pozoruhodnou obratnost a svou technickou zdatnost, kterou by se mohli rovnat Radiohead. Jejich první track My Ears Are Ringing je neskutečně chytlavý a spojuje glitch a r'n'b. Je to taková cesta do tmy, podobná té, na kterou své posluchače vzali Radiohead s deskou OK, Computer. 

Clarke and the Himselfs je rozšířená porce Clarka Aleksandra Howella. Co dříve začalo pouze s multi-track záznamy se postupem času přetransformovalo do plnohodnotné kapely, se všemi zvuky a jediným členem. Jeho vystoupení jsou kombinací bicí, kytary, zpěvu, ale nečekej žádné smyčky, pouze chytlavý a silný zvuk.

18. 4. PLATONICK DIVE (IT) + PANDOO (CZ) - Roxy

Sedněte si a poslouchejte příběh o tom, jak post-rock potkal elektronické experimenty. Hlavními hrdiny jsou Platonic Dive - trojice muzikantů z Itálie. Sami sebe popisují jako průzkumníky, protože jejich hudba je vlastně silný mix různých stylů. Občas trochu ambientní, ale nejvíc znatelná je silná vášeň pro elektronickou hudbu, delaye, hluboké beaty, syntetické linky a zasněný kytarový sound. Sami přiznávají, že skládání hudby pro ně bylo ze začátku jakousi formou terapie a cestou jak objevit a vyjádřit vlivy a inspirace mimo hudební normy, kterých byli přesyceni. Možná právě proto nese deska z roku 2013 název Therapeutic Portrait.

Pandoo je přezdívka Jana Hrubého, paradoxně jemného hocha, který studuje filozofii na pařížské Sorbonně a kromě jiného píše songy. Kombinuje Bonobův groove se zpěvem Josého Gonzáleze a houslovým pidlikáním Owena Palletta. Smyčkuje, přebíhá od houslí ke klavíru a zpívá, zatímco publikum se spokojeně pohupuje.

25. 4. BLUE CRIME (NL) & CRAIG ELLIOTT (NZ) - Roxy

Tři holky a jeden kluk za bicím. Taková je kombinace Blue crime, kteří se zrodili v Amsterdamském bunkru. Jejich hudba je povznášející ale i devastující, jemná, ale zároveň drsná. Je to hudba trochu z jiného světa, ze kterého Blue Crime přináší psychologický pop, kytary, bicí, bassové linky, lyrické a křehké vokály, jednoduše Moon pop.
Povídky přenesené do zhudebněné podoby, jak kdyby je někdo vyprávěl pod mostem, v noci, sám pro sebe a měsíc. Drsná a hypnotická čtveřice, oblečena v bílém rouchu, ale s drsnou a nespoutanou tváří, kterou ukazují snad jen tak v meziřečí svým posluchačům. Svou poslední Evropskou tour uzavřeli show po boku Chelsea Wolfe, se kterou tvořili vynikající kombinaci. Poté se vrátili zpět do podzemí bunkru, kde pracovali na další hudbě, kterou už brzy představí i nám. A proč podzemí a tma? "Because all dreams start in the dark."

Lo-Fi, Fuzzy, Alt/Noise-Rock s přehrlšle štěstí, hyperaktivity a paranoi. Kapela jednoho muže a zároveň nadšence, který zní jako plné pódium nástrojů. Veškerou svou energii dává do hudební projekce a nenechá posluchače odpočinout.

 tz, jm

zavřít