Dynamo na jevišti, první australská rocková hvězda i oběť drog, to byl Stevie Wright z Easybeats

Vydáno 26.03.2016 | autor: redakce

Australská rocková hudba dala světu taková jména jako AC/DC, Midnight Oil nebo INXS. Za jejich předchůdce je všeobecně považovaná rock'n'rollová kapela Easybeats založená v Sydney a působící v šedesátých letech 20. století. Jejich nejznámější písní je Friday On My Mind. Frontman Easybeats Stephen Carlton 'Stevie' Wright, první mezinárodní australská rocková hvězda, zemřel na zápal plic před třemi měsíci 27. prosince 2015 ve věku 68 let.

Dynamo na jevišti, první australská rocková hvězda i oběť drog, to byl Stevie Wright z Easybeats Dynamo na jevišti, první australská rocková hvězda i oběť drog, to byl Stevie Wright z Easybeats

Smrt si říká rock'n'roll (237.) - Stevie Wright

"Budu k vám upřímný, mnoho lidí ani nečekalo, že se dožije takového věku," poznamenal v rádiovém vysílání rockový historik Glenn Baker, který označil pódiový projev energického Wrighta za "dynamo na jevišti".

Zemřel Stevie Wright. S The Easybeats byl první mezinárodní popovou hvězdou Austrálie

DROGY A ALKOHOL

Wright si s sebou nesl úděl mnoha nejen rockových hudebníků - po dvě desetiletí bojoval se závislostí na drogách a alkoholu. "Mohl mít jakékoliv publikum a naprosto každého uzemnil svou energii," poznamenal písničkář Johnny Young. "Žil na konci docela drsný život. Každý věděl, že má nějaké vážné problémy, ale rád budu na Stevea vzpomínat, jaký byl, když byl mladší."Před třemi lety Wright v australském rozhlase ABC hovořil o devastaci způsobené svojí dlouhodobou drogovou závislostí. "Kdybych mohl začít znovu, nikdy bych se tvrdých drog nedotknul," prohlásil. "Myslíte si, že to povzbudí vaše myšlení a dodá sílu, ale ono je to naopak. Všechno vám to vezme. Zničíte si manželství, vyhodí vás z práce a ztratíte přátele. Prostě to nefunguje."

V roce 1976 po předávkování skončil Wright v nemocnici a ze závislosti se léčil také na nechvalně proslulé soukromé klinice pro celebrity Dr. Harryho Baileyho a jeho spolupracovníka Dr. Johna Herrona v Chelmsfordu, kteří ve své experimentální léčbě využívali umělý spánek ve spojení s elektrošoky, často praktikované bez vědomí či souhlasu pacienta.

KRÁTKÝ ÚSPĚCH S EASYBEATS

Easybeats, kde vedle Wrighta hráli důležitou roli skladatelé Harry Vanda a George Young, se stali prvními "protinožci", kteří pronikli do světových hudebních žebříčků. Jejich píseň Friday On My Mind z roku 1966 byla hitparádovou jedničkou v Austrálii, objevila se v první desítce ve Velké Británii a dařilo si jí i ve Spojených státech. Skladba natočená v londýnském studiu Abbey Road byla v jedné z anket v roce 2001 zvolena jako "nejlepší australská píseň" a na na své album coververzí Pin Ups ji v roce 1973 zařadil i David Bowie. V Austrálii ve své době Easybeats vyvolávali u fanoušků masové hysterické scény srovnatelné s beatlemánií. Po rychlém vzestupu však jejich sláva na konci 60. let vyhasla.

George Martin - pátý brouk, který znal dokonce i noty

TĚŽKÁ CESTA

Wright se sice narodil 20. prosince 1947 v anglickém Leedsu, ale ve svých devíti letech s rodiči odjel do Austrálie. Easybeats se rozpadli v roce 1969 a Wright se po krátkodobém působení v několika kapelách stal sólovým umělcem. Od poloviny roku 1972 převzal roli Simona Zealotese v australském divadelním představení Jesus Christ Superstar. V roce 1974 uspěl se svým sólovám albem Hard Road, na kterém se podíleli dřívější členové Easybeats Harry Vanda a George Young, ale také Youngův mladší bratr Malcolm Young, člen skupiny AC/DC. Na desce je také jedenáctiminutová skladba Evie (The Whole Thing), složená ze tří částí, která měla ohlas po celém světě. Skladby z tohoto alba později do svého repertoáru převzali i Suzi Quatro a Rod Stewart.Později Wright vydal několik dalších alb. Více než o hudbě se však stále více v souvislosti s ním psalo o jeho pádu do chudoby, závislosti a špatném zdravotním stavu. V roce 2005 byl uveden do ARIA síně slávy. Naposledy před publikem vystoupil na Legends Of Rock Festival v Byron Bay v roce 2009. "Další úžasný zpěvák, který opustil velkou rockovou show," napsal k jeho úmrtí country umělec Troy Cassar-Daley.

Roman Jireš

zavřít