Emigrant a textař Jan Schneider vynikal "lidštinou", za úspěch mu vděčí Marta Kubišová i Václav Neckář

Vydáno 06.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

Jan Schneider byl muž mnoha profesí - textař, básník, prozaik, dramatik, scénárista, novinář se širokým rozhledem, překladatel, divadelní organizátor, redaktor rádia Svobodná Evropa. V neposlední řadě byl spojený i s organizováním cen Thálie.

Emigrant a textař Jan Schneider vynikal Jan Schneider psal písně pro Kubišovou, Neckáře a další hvězdy českého popu


Smrt si říká rock'n'roll - Jan Schneider (256.)

Všestranný umělec Jan Schneider se narodil 30. března 1934 v Písku. Dětství prožil v Táboře, vystudoval statistiku na VŠE v Praze a věnoval se ochotnickému divadlu. Někteří ho možná znají spíš pod pseudonymem Jan Chum.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Waldemar Matuška: Nezapomenutelný Zlatý slavík z Madridu

Od konce 50. let publikoval v časopisech svoje básně. Spolupracoval s malými divadly jako například Semafor, Na Zábradlí a Rokoko. V 60. letech v Československém rozhlase vedl tehdejší populární pořad Mikrofórum. Znát ho posluchači mohli i z pořadů Hlas X uvádí..., Písnička pro Petra a Lucii. Stál u zrodu prvních muzikálů u nás - v roce 1966 napsal Bel-ami na motivy slavného románu Guye Maupassanta s hudbou Jana Bedřicha, o rok později byl autorem prvního českého divadelního muzikálu Gentlemani společně s autorem hudby Bohuslavem Ondráčkem. Měl své vlastní vydavatelství, pod kterým publikoval své knihy. Napsal jich kolem třiceti, poslední Stadiosus s rolničkami vydal v roce 2011.

 

MATUŠKA OBDIVOVAL JEHO "LIDŠTINU"

Psal texty písní pro nejvýznamější zpěváky éry 60. a 70. let. Je autorem nesmrtelných hitů jako například Ó, baby, baby a Hej, pane zajíci (Golden Kids), Soud (Václav Neckář), Nebeskej kovboj a Don diri Don (Waldemar Matuška), Magdaléna (Marta Kubišová), Requiem (Eva Pilarová). S Kubišovou přitom spolupracoval už v době, kdy nebyla příliš známá, seznámili se v pardubickém divadle Stop!. Matuška o něm kdysi prohlásil, že má jeho písně rád, protože je psal v "lidštině" a díky tomu se z nich staly hity.

vložte odkaz, text nemažteV roce 1969 emigroval do Německa. Působil ve zdejší redakci rádia Svobodná Evropa, kde uváděl pořad Afternoon Music, kde pracoval dvacet let. Měl potřebu se vyjadřovat k veřejnému dění formou psaných fejetonů a různých komentářů. Prožíval politickou situaci v Čechách, kritizoval zdejší politiky a podnikatele.Po převratu se vrátil zpět do Čech. V důchodu se věnoval psaní a malování. Konec života strávil se svou ženou, též bývalou novinářkou, Libuší v Třeboni.

ROZLUČKOVÉ ALBUM

Zemřel 1. prosince 2014 ve věku osmdesáti let. Poslední rozloučení proběhlo v Písku, zúčastnil se ho i jeho dlouholetý kamarád Václav Neckář, s nimž se znal už od plzeňského angažmá. Seděl vedle truchlící vdovy. Nikdo z dalších kolegů na tento pohřeb nedorazil. Je pochován na Lesním hřbitově v Písku.Zůstaly po něm jeho nesmrtelné hity, které si mnozí z nás rádi zazpívají ještě dnes. Některé z nich vydal Supraphon v dubnu 2016 na výběru Jan Schneider a kamarádi: Musím zpívat dál. 

Témata: Jan Schneider, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Waldemar Matuška

zavřít