Euphonix interview: Hraní po Evropě by pro nás byla nejcennější výhra

Vydáno 04.07.2017 | autor: Jitka Fialková

Většina kapely Euphonix žije v Praze, ale za svým bubeníkem jezdí zkoušet do Ústí nad Labem. Právě teď mají sympatičtí muzikanti napilno. Postoupili do finále soutěže Czech Fresh a 4. července se utkají o vítězství s Lake Malawi, Thomem Artwayem a Klarou And The Pop v rámci festivalu Rock for People. I v tomto hektickém období si na nás udělali čas Armin Perič a Jiří Polák, aby nám řekli, jak se připravují, a všem, kdo je neznají, se představili.

Euphonix interview: Hraní po Evropě by pro nás byla nejcennější výhra Euphonix interview: Hraní po Evropě by pro nás byla nejcennější výhra

Na začátek si vyjasněme počty. Kolik členů má vaše kapela, čtyři, nebo pět?
Jirka: V základní sestavě jsme ve čtyřech. Nedávno jsme byli ještě v pěti, ale řekli jsme si, že to zkusíme bez basáka. Zatím to funguje, ale nemůžeme stoprocentně říct, že se nikdy nevrátíme k pěti členům.

Vítěze Czech Fresh vybere zahraniční agent na Rock for People. Šanci mají Klara And The Pop nebo Thom Artway

Váš baskytarista je tedy připravený na telefonu?
Jirka a Armin: Je to tak.
Armin: Na basáky jsme měli docela smůlu. Byli jsme zvyklí hrát čistě instrumentálně a docela dlouho nám trvalo, než jsme si zvykli na využívání samplů, což je dneska normální a dělá to spousta kapel. Ale teď nám to vyhovuje.Máte zkušenosti z jiných hudebních formací, nebo je Euphonix první skupina, ve které působíte?
Jirka: Jádro Euphonixu se znalo už z předchozí kapely Make No Sense. Což znamená já, Armin a kytarista Honza. Přidal se k nám nově jen bubeník Lukáš. Sice jsme tedy hráli v jiných kapelách, ale až teď je to to pravé.

Četla jsem, že jste se dali dohromady na inzerát. Znamená to tedy, že na inzerát jste našli jen bubeníka?
Jirka: Naše předchozí kapela byla celá na inzerát. Nechtěli jsme porušit tradici, tak i bubeníka jsme hledali tímto způsobem.
Armin: Všichni se seznamují na vejšce a my se seznámili na inzerát. A jde to.SOUTĚŽIT UŽ JSME S KAPELOU NECHTĚLI

V soutěži Czech Fresh jste se dostali mezi nejlepší čtyři interprety. Prošli jste jistě před tím i jinými kláními. Znamenala pro vás některá z proher opravdu velké zklamání?
Jirka: S Euphonix je to, myslím, první soutěž, ale dřív jsme už nějaké zkušenosti měli.
Armin: Právě proto, když jsme začínali s Euphonix, řekli jsme si, že cestou soutěží jít nechceme. Často jsme byli v minulosti i úspěšní, ale ve výsledku nám to nic moc nepřineslo.

Čím bylo ovlivněno, že zrovna do Czech Fresh jste se přihlásili?
Jirka: O soutěži jsme věděli, ale přihlásil nás náš manažer. Podmínky soutěže nám vyhovovali.
Armin: Nemuseli jsme nikoho přemlouvat, aby nám posílal hlasy nebo "lajkoval" fotky.
Jirka: Moc jsme si od toho na začátku neslibovali, a tak jsme věděli, že můžeme být jedině mile překvapeni.Jak se díváte na to, že jste se do finále dostali vedle muzikantů, kteří na české scéně mají zvučnější jména, mají toho víc za sebou?
Jirka: Mluvili jsme o tom. Hrozně nás potěšilo, že jsme se dostali do společnosti takových hudebníků. Utvrdilo nás to v tom, že naše hudba má potenciál se dostat dál. Dost nás to nakoplo. Může to být možná naše výhoda, že nejsme tolik známí jako naši "soupeři".
Armin: Teď pracujeme na tom, abychom se na koncertě přiblížili všem těm kapelám po zvukové stránce. Na pódiu ale chceme pořád zůstat sví.
Jirka: Rozhodně si to chceme hlavně užít a převést suverénní výkon.

Vítěz Czech Fresh získá spoustu skvělých výher. Která je pro vás nejzajímavější?
Jirka: Myslím, že se jednomyslně shodneme, že je to hraní po Evropě na festivalech. To je to, co chceme dělat, a důvod, proč hrajeme.
Armin: Pro mě je to úplně nejvíc. Cestovat. I kdyby to bylo jen po Čechách. Ale jezdit, přesouvat se. Baví nás hrát, cestovat, poznávat nové lidi. Vím, že to zní jako klišé, ale vážně to tak je.VYDÁNÍ DESKY ZATÍM V PLÁNU NENÍ

Cestujete jako posluchači po festivalech?
Armin: Byl jsem jednou na Szigetu a jednou na menším londýnském festivalu.
Jirka: My si to užíváme dost, když někde vystupujeme. Rádi na akcích zůstaneme a poslechneme si i další kapely.

Když si ještě chvíli budeme povídat o Czech Fresh. Postoupili interpreti, kteří všichni zpívají anglicky. Myslíte, že s češtinou se nedá ve světě prorazit? Proč u vás zvítězila angličtina?
Jirka: Zkoušeli jsme i české texty, ale nesedělo nám to k muzice, kterou děláme. Slýchali jsme stejný názor i od okolí, a angličtina nám prostě sedne.
Armin: Prorazit se s češtinou dá, ale možná na alternativnější scéně. Mám moc rád některé české kapely. Jenže do našeho žánru jde líp angličtina. Všichni jsme cítili, že angličtina je pro nás přirozenější.

Album jste zatím nevydali. Sbíráte na něj postupně materiál?
Jirka: Album zatím nemáme a momentálně na něm nepracujeme. Domluvili jsme se, že budeme vytvářet singly. Ke každému natočíme videoklip a budeme se ho snažit co nejvíce propagovat. Došli jsme k názoru, že by se nám v tuhle chvíli nevyplatilo nahrát komplexní desku.
Armin: Pro kapelu našeho formátu je to efektivnější cesta. Nechceme mít album jen jako odškrtnutý bod ze seznamu. Nejdříve se chceme dostat do povědomí posluchačů.Máte tři výrazné videoklipy a každý jste natočili s jiným režisérem. Byl to záměr pracovat pokaždé s někým novým? Hodláte stejně pokračovat?
Armin: Nebyl to záměr. Pokud bychom našli někoho, s kým bychom si vyloženě sedli, nikoho dalšího hledat nebudeme. Zatím ale experimentujeme a spolupracujeme se známými.

Dva videoklipy jsou hodně rozverné, ale váš nejnovější je úplným opakem. Jde tento výraz ruku v ruce i s vaším hudebním vývojem?
Armin: Neplánovali jsme to tak. Chtěli jsme dělat spíš veselejší věci. V tomhle případě jsme režisérovi dali volnou ruku a on to pojal tímhle způsobem a nám se to dost líbilo. Ohlasy máme pozitivní, takže to byla jistě cesta správným směrem.

Co vás ještě čeká kromě Rock for People?
Jirka: Pojedeme další fesťáky. Hodně se těšíme na Morava Music fest v Tvrdonicích. Necháme se překvapit, jak dopadne soutěž Czech Fresh a podle toho přizpůsobíme zbytek léta. Na podzim se třeba domluvíme ještě s další kapelou a vyjdeme na turné po klubech.

text: Jitka Fialková

Témata: Euphonix, Czech Fresh, Rock for People, Thom Artway, Lake Malawi, Klara And The Pop

zavřít