Franz Ferdinand ve Foru Karlín připomněli, že i na kytarovky se dá tancovat

Vydáno 10.03.2018 | autor: Jan Trávníček

Franz Ferdinand se vrací zpět na scénu. Avizovali to již novými klipy a hlavně deskou Always Ascending, kterou přivezli i do Fora Karlín. Jako jejich předskokani zahráli úžasnou show Th!s v čele s Vojtou Kotkem.

Franz Ferdinand ve Foru Karlín připomněli, že i na kytarovky se dá tancovat Franz Ferdinand ve Foru Karlín připomněli, že i na kytarovky se dá tancovat


FRANZ FERDINAND
FORUM KARLÍN, PRAHA
9. 3. 2017

Předkapely, navíc ještě české, bývají před zavedenými zahraničními kapelami často jen nutným zlem. Pro Th!s to ale neplatí. O skupině, v níž hraje na basu herec a režisér Vojta Kotek, byste si díky této informaci možná mohli myslet ledacos, pravdou ale je, že je výborná. Garážový rock ve stylu Royal Republic podaný velmi věrně a s patřičným zaujetím v takřka vyprodaném Foru Karlín fungoval a jestli máte rádi domácí The Atavists nebo Doctor Victor, s největší pravděpodobností vás budou bavit i tito hejsci. V jejich vymezené půlhodině nechyběla s recesí a nadhledem podaná rocková gesta, úmyslně hrané humpoláctví, ale i upřímná radost z dost možná největšího publika, před jakým se jim kdy podaří si zahrát. Zcela vážně - toto byl support, jak se sluší a patří. Jen tak dál.

FOTOREPORT: Britští Franz Ferdinand se vrátili do Prahy. Jejich show byla skvělá

Franz Ferdinand se po kolaboraci se skupinou Sparks v podání projektu FFS vrátili k samostatnému vystupování a na nové desce se ovlivnění spoluprací s kalifornskými muzikanty nevyhnuli. Je totiž plná synťáků a naopak kytary na ní ustupují do pozadí. To by samo o sobě až tak nevadilo, problém je ale v tom, že jediná jakžtakž dobrá píseň je The Academy Award. Jinak je to bohužel jen nablýskaná nuda a šeď, což je o to zvláštnější, že předchozí studiovka byla přitom jejich nejpovedenější. Tedy hned po těch prvních dvou, jak by asi dodal nejeden čtenář.

Hlavní otázkou večera tedy nebylo, zda to bude dobrý koncert. To bylo všem, kteří je před lety viděli na Rock for People nebo na Lollapalooze v tandemu se Sparks, dávno jasné. Spíše šlo o to, jak vyvážený setlist se rodákům z Glasgow podaří namíchat. Věrní fanoušci totiž vědí, že se seznamy odehraných písní každý koncert více či méně obměňují, a tak mají jejich vystoupení stále určité kouzlo a do poslední chvíle ukrytá tajemství.

RECENZE: Franz Ferdinand na nové desce upozadili kytary. Je to ku prospěchu věci

Před velkou projekční plochou s vesměs abstraktními projekcemi hrála kapela oslabená o kytaristu Nicka McCarthyho a posilněná o klávesistu Juliana Corrieho logicky převážně nejnovější skladby. Málokdo ale asi čekal, že album Always Ascending, jehož titulní písní to vypuklo, odezní téměř kompletní. Výborné bylo, že už na konci první skladby fanoušci mávali rukama do rytmu a frontman Alex Kapranos je zdravil a děkoval jim v češtině.

Dnes už bez kníru vystupující zpěvák odehrál celý koncert jako gumový panáček na pérkách. Bylo obdivuhodné, kolik energie ke všem těm výskokům, roznožkám a výkopům ve svých pětačtyřiceti letech stále má. V přídavcích už na něm sice bylo trošku vidět, že síly docházejí, přesto ale velký obdiv k tomu, s jakým nasazením hrál.

V už zmiňovaném setlistu jste si mohli všimnou zajímavého trendu. Kdykoliv Franz Ferdinand zahráli některý ze svých staršího hitů jako Do You Want To, Take Me Out, Ulysseys nebo Michael, publikum okamžitě začalo do skočných riffů tancovat a jásat, zatímco jakmile vždy po podobné euforii přišli s nějakou novinkou, nálada zase povadla a spíše se jen tak v poklidu poslouchalo. Radost tak šla na diváky ve vlnách.

Je určitě škoda, že kapela nenaředila odehrané písně i vícero zástupci z Right Thoughts, Right Words, Right Action, skvělému dojmu z koncertu jako celku to ale zase tolik nevadilo. Tím spíš, když jakékoliv možné výtky padly v dlouze vygradovaném finále s This Fire, v němž došlo i na hromadný dřep s výskokem. Sympatické bylo i poděkování všem zaměstnancům Fora Karlín za skvělý servis a předkapele, které Kapranosovo "they were amazing" určitě bude znít ještě dlouho v uších. Co víc dodat? Skvělý koncert.

Témata: Franz Ferdinand, This, Royal Republic, Doctor Victor

text: Jan Trávníček, foto: Marek Holoubek

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít