Fresh Kid Ice tvořil hudbu plnou obscénností, pak se učil znovu mluvit a chodit

Vydáno 05.08.2017 | autor: David Stoklas

Christopher Wong Won alias Fresh Kid Ice se nikdy netajil svými asijskými předky a naopak byl na ně hrdý. Nejen díky svému původu spolu se skupinou 2 Live Crew čeřil vody americké rapové scény. Nakonec to spolu s nimi dotáhl kromě velkých pódií i k soudu.

Fresh Kid Ice tvořil hudbu plnou obscénností, pak se učil znovu mluvit a chodit Fresh Kid Ice tvořil hudbu plnou obscénností, pak se učil znovu mluvit a chodit


Smrt si říká rock'n'roll (306.): Fresh Kid Ice 

Zdálo by se, že pokud člověk přežije devadesátá léta jako člen jedné z tehdy nejkontroverznějších hudebních skupin, tak ho nezastaví takřka nic. Dlouho se Fresh Kid Ice vysmíval smrti do tváře a plival jí do obličeje. Jak začalo nové tisíciletí, rapová skupina 2 Live Crew, kterou Fresh Kid Ice spoluzakládal, byla několik let už minulostí a tenhle mohutný obr z Karibiku s asijskými kořeny se pouštěl na sólovou dráhu.

Zemřel Fresh Kid Ice, spoluzakladatel skupiny 2 Live Crew, jejíž hudba byla podle soudu obscénní

Nicméně veškeré divočárny, kterými si zpestřujete život, a v případě Kida jich nebylo pomálu, se časem kupí a nakonec jsou všechny ty euforické okamžiky vykoupeny ne zrovna příjemnými zdravotními komplikacemi. První infarkt Fresh Kid Ice prodělal v roce 2008, další ho čekal o dva roky později. Tyto incidenty měly takové následky, že se legenda rapu musela prakticky učit znovu mluvit a chodit.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

SEX JAKO LEITMOTIV

Hip-hopová skupina 2 Live Crew vznikla v horkém podnebí jihu USA v Miami. Tehdy se psal rok 1982. První singl pustili do světa o tři roky později, rok po něm se mohli chlubit i debutovým albem. Asi největší humbuk však způsobili deskou As Nasty As They Wanna Be, která na svět přišla v době, kdy se Evropa pomalu vymaňovala ze spárů komunistických totalit. V Americe řešili tou dobou jiné problémy a 2 Live Crew se nebáli rapovat o silně sexuálních až obscénních tématech. Není náhodou, že nejúspěšnější skladba z této nahrávky se jmenuje Me So Horny, kde popisují sex natolik naturalisticky, že víc explicitně to opravdu už nejde.

Album sklidilo spoustu úspěchů. Jednak se stalo dvakrát platinovým a pro 2 Live Crew nejprodávanější deskou za celou dobu jejich působení. Nahrávku patřičně odsoudily i morální autority, dostali se kvůli ní i k soudu, kde byla oficiálně prohlášena za silně neslušnou a obscénní. A aby těch soudních tahanic nebylo málo, tak kvůli názvu labelu, pod kterým deska vyšla, se soudili dokonce s tvůrcem Hvězdných válek Georgem Lucasem. Původní jméno vydavatelství bylo totiž Skyywalker records.

Z VOJÁKA RAPPEREM

Fresh Kid Ice byl zajímavý i díky jeho původu. Narodil se na Trinidadu ve městě Port of Spain. Své výrazné asijské rysy nikdy nezapřel a díky tomu se stal doslova pionýrem asiatů na americké rapové scéně, která byla po dlouhou dobu výsadním teritoriem afroameričanů. Pro časopis Vice o tomto tématu hovořil více: "Asiati byli na scéně odjakživa. Ale spíš stáli někde vzadu a dělali DJe. Jsem fakt rád, že se tohle mění." Po střední skončil na čtyři roky v armádě, kde sloužil na jedné kalifornské letecké základně. Nitky osudu se spletly tak chytře, že právě zde potkal svoje budoucí kolegy z 2 Live Crew.

Těsně na sklonku života vydal už tehdy padesátiletý Fresh Kid Ice svoje memoáry. Po rozpadu 2 Live Crew nahrál ještě spoustu vřele přijatých skladeb a dokonce došlo i na pár reunionů s původními členy.

Fresh Kid Ice hltal život, až se zdálo, že se jím zadáví. Divoká léta bez větší úhony přežil, ale zdravotní problémy se v posledních letech jeho života ozývaly stále častěji a důrazněji. Zemřel ve věku 53 let.

Témata: Fresh Kid Ice, 2 Live Crew, rap

zavřít