George Young - šedá eminence v pozadí AC/DC

Vydáno 04.11.2017 | autor: Roman Jireš

Příjmení Young je neodmyslitelně spojené s australskými rockery AC/DC. Hudební svět zná v této souvislosti především Anguse a Malcolma, velký podíl na vzniku uctívané kapely má však i jejich bratr George. Nejstarší ze slavných bratrů, který se proslavil zejména jako člen formace Easybeats, zemřel 22. října ve věku 70 let.

George Young - šedá eminence v pozadí AC/DC George Young - šedá eminence v pozadí AC/DC


Smrt si říká rock'n'roll (319.) - George Young


"S bolestí v srdci musíme oznámit, že zemřel náš milovaný bratr a mentor," uvedla skupina v tiskovém prohlášení. Jeho bratři Angus a Malcolm Youngové prohlásili, že bez jeho pomoci by AC/DC ani neexistovali. Příčina úmrtí nebyla oznámena. Poté, co v devadesátých letech odešel z hudebního průmyslu, žil George Young se svou rodinou především v Portugalsku.

Zemřel George Young, člen Easybeats a bratr Anguse a Malcolma z AC/DC

STÁL U ZRODU ÚSPĚCHU AC/DC


Malcolm a Angus AC/DC založili a George jim v sedmdesátých letech pomohl s nahráním jejich prvních a dodnes nejvíce ceněných desek - koprodukoval legendární High Voltage, Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Let There Be Rock nebo Powerage. Krátce s nimi hrál i na baskytaru. Slyšet ho můžeme na prvním studiovém albu AC/DC High Voltage vydaném 17. února 1975. O rok později vyšla mezinárodní verze alba High Voltage, avšak obsahovala především písně z alba T.N.T. a měla jiný obal. Z australské verze High Voltage byly na mezinárodní zařazeny pouze dvě písně.
George proslul mimo jiné prohlášením věnovaném bratrům, že "nevěří, že by se kapela vůbec mohla nazývat kapelou, dokud nemá odehráno nejméně 200 koncertů". Právě George kontaktoval nového zpěváka Bona Scotta poté, co AC/DC v roce 1974 vyhodili Dave Evanse.Bratři Angus, Malcolm a George Youngové se narodili v Glasgow ve Skotsku a do Austrálie se s většinou své rodiny přestěhovali v roce 1963. George se jako první z nich naučil hrát na kytaru. Malcolm, který potvrdil smrt George na Facebooku, uvedl, že jako hudebník, skladatel, producent a poradce byl oddaným a profesionálním mužem. "Jako bratr si nemůžete přát lepšího bratra. Na vše, co pro nás udělal a nám dával po celý život budeme vždy s vděčností vzpomínat," prohlásili bratři.

SKLADATEL A PRODUCENT


George Young začal svou hudební kariéru v Sydney. Více než s AC/DC se proslavil se čtyřmi dalšími evropskými hudebníky, včetně holandského kytaristy Harryho Vandy. Jejich kapela Easybeats slavila úspěchy v 60. letech. Šikovný skladatel a producent s Vandou napsal v roce 1966 mezinárodní hit Friday On My Mind, který se stal nejslavnější skladbou Easybeats. Po řadě úspěšných singlů v Austrálii se britskými kapelami inspirovaní Easybeats společně s Bee Gees stali prvními australskými rockovými interprety s mezinárodním úspěchem. Po rozpadu skupiny v roce 1969 se Young později věnoval hlavně skládání a produkci.Kromě toho založil třeba duo Flash and the Pan, které mělo pár hitů jako například Walking in the Rain v australské hitparádě. George Young, který se narodil 6. listopadu 1946 v Glasgow, psal písně i pro jiné zpěváky. Mezi jeho nejznámější skladby patří hit Paula Younga Love is in the Air.

"George byl průkopník, který s blízkými přáteli Harrym Vandou a Tedem Albertem vytvořil nový zvuk pro australský hudební průmysl," uvedl ve svém prohlášení David Albert, generální ředitel australského nahrávacího domu Alberts.

text: Roman Jireš

Témata: George Young, Easybeats, AC/DC

zavřít