Ghost Of You interview: Má fetiš smysl? Za nás určitě!

Vydáno 06.11.2015 | autor: redakce

Ghost of You jsou jedni z interpretů, kteří během showcaseového festivalu Nouvelle Prague rozhodně zaujmou. Akce se uskuteční už tento pátek a sobotu (6.-7. 11.) a mezi dalšími vystupujícími jsou například Lenka Dusilová, James Harries nebo Mydy Rabycad. Diskuse obohatí svými názory například Roman Strejček (OSA), Michal Kaščák za festival Pohoda nebo Martin Věchet (Trutnoff).

Ghost Of You interview: Má fetiš smysl? Za nás určitě! Ghost Of You interview: Má fetiš smysl? Za nás určitě!

Právě jste vydali novou desku Glacier And The City. Podle vašich slov je krátká a smutná. To zrovna není pro potenciální nové fanoušky povzbuzující.
No, lhát nebudeme. Dlouhá není a veselá zrovna taky ne.

Jak dál byste desku popsali?
Začíná na poušti, pokračuje přes bažiny, obavy, přes všechny bubáky, co stojí za dveřmi. Je o nočním útěku a o sžírání dětí zaživa. O temnotě a smutku, kde se schovává nádherný tvor, co se bojí lidí, prochází trosky zaniklých měst. Většinou jsou to pocity a sny, které se vážou ke konkrétním situacím.

Na Nouvelle Prague vystoupí Lenka Dusilová i Mydy Rabycad

Třicetiminutová stopáž alba není obvyklá, byl to od začátku cíl, mít na desce míň songů? Nebo je ještě jiný důvod?
Rozhodně jsme to tak chtěli. Stejně člověk neudrží plnou soustředěnost déle. Těchto osm písní nám nějakým způsobem sedělo dohromady jako celek. Nebylo potřeba tam cpát zbytečně něco dalšího, když víc jsme ani nechtěli říct. Prozatím.

Pro produkci jste oslovili Ondřeje Ježka. Proč jeho?
Ondrův přístup nás hodně inspiroval a posunul o dost dál. Při prvním dohadování, kdo s náma desku natočí, jsme řešili spíše Ondrovu práci v minulosti. Je spousta desek, co vznikly v JáMoru a nás neskutečně baví. Nebylo to lehké rozhodování, ale teď to vídíme jako správný krok, kterého ani v nejmenším nelitujeme.

O precizní obal se postaral Honza z brněnských Voodooyoudo. Radil vám taky co se týče zvuku alba?
Natáčeli jsme s Ondrou Ježkem. Honzu jsme oslovili až po natáčení, kvůli obalu.

Věříte, že mají fyzická alba smysl?
Určitě mají. Pořád je nás spousta, co chtějí album mít v ruce. Je to částečně fetiš. Má fetiš smysl? Za nás určitě.

Jak jste na tom vy? Kupujete alba nebo stahujete mp3?
Někdy jsme fetišisti a někdy lenoši, co visí na YouTube. Ale jako muzikanti máme ke stahování trochu jiný přístup než běžní konzumenti. Párkrát jsme se již setkali s dotazem, kde se dá naše hudba stáhnout, a tomu člověku na tom nepřišlo vůbec nic divného. Zvláštní doba. Chceme, aby se naše hudba šířila mezi lidi, to samozřejmě. Ale takový dotaz je skoro jako někde zazvonit a zeptat se, kdy můžeme ukrást televizi.

Desku představíte v rámci showcase festivalu Nouvelle Prague už tento víkend. Jde o váš první showcase festival?
Ano, je to naše poprvé. Uvědomujeme si, že je to zajímavá šance, která může přinést hodně, a nebo taky nic.

Chtěli byste zkusit showcase festivaly i v zahraničí? Je podle vás těžké se tam dostat?
Určitě, proč ne? A jestli je těžké se tam dostat? Jednoduché to asi nebude, ale když člověk něco umí a jde si za tím, tak to přijde.

Letos jste si zahráli na prestižním Szigetu, co vám tahle zkušenost dala?
Byl to skvělý koncert. Tak nějak si představujeme profesionální organizaci festivalu. Nejdůležitější bylo srovnání, protože konkurence byla obrovská a dost na vysoké úrovni. Je úplně jedno, odkud kapela přijela, kolik ji zná lidí či kde a s kým hrála. Náš set jsme vyzkoušeli před novým publikem a fungovalo to. Kromě muzikantských zkušeností nám Sziget dal i spoustu zážitků, protože týden tam byl jako letní festivalová sezóna u nás.

text: Kateřina Nováková, foto: Indies Scope

zavřít