HITPARÁDY (16.): Rádioví dramaturgové se stále neprobudili, nejvíc desek prodává Karel Gott

Vydáno 14.10.2015 | autor: Josef Martínek

V USA a Británii vzaly žebříčky útokem nové desky Janet Jackson a Rudimental, v Česku nejvíc kupující lační po výběru duetů Karla Gotta. To v singlech se už dlouhé týdny nic nemění na monopolu skupiny Kryštof. 

HITPARÁDY (16.): Rádioví dramaturgové se stále neprobudili, nejvíc desek prodává Karel Gott Karel Gott vede českou prodejní hitparádu

NUDA V ČESKÝCH RÁDIÍCH

Kdo by to byl řekl, když písnička Ty a já v létě převzala vedení v singlové hitparádě, že vydrží na jedničce až do startu očekávané šňůry Srdcebeat tour. Ta startuje dvěma koncerty v Ostravě 19. a 20. října už příští týden. V rádiích ale tentokrát došlo k českému double - tuzemské hity jsou totiž na prvním i druhém místě a to se vidí málokdy. Stříbro totiž bere Xindl X zásluhou duetu Cudzinka v tvojej zemi s Mirkou Miškechovou. Ondřej Ládek tak z loňské desky Čecháček Made snad nemohl vytěžit víc - cokoliv z ní vydal, stalo se hitem. Třetí je Kygo se Stole The Show

Co ale moc nepotěší, je fakt, že skladby v první desítce se skoro nemění. Tento týden se do ní oproti minulému kolu nově vtlačili Mandrage, jejich singl Brouci ale mezi elitou figuroval již dříve. A to samé platí o Ellie Goulding, která poskočila z 13. na 10. pozici - jenže její cajdák Love Me Like You Do nám v uších rotuje od ledna, takže ho už jistě všichni známe nazpaměť. Na 93. místě už má ale zpěvačka novinku On My Mind. A věřte tomu, nebo ne, výš žádnou novinku nenajdeme. Lenost dramaturgů objevovat novou hudbu je zkrátka v Česku mocná.

VIDEO: Ellie Goulding odčinila zaváhání, nová deska by nakonec nemusela být průšvih

Albový žebříček naštěstí žije a každý týden vidíme na špičce několik nových titulů. Informace, že se na první místo dostala výběrovka Karla Gotta s názvem Duety 1962-2015, ale také nesvědčí o bůhvíjakém nástupu čerstvé krve do českých prodejen. Stříbrní jsou Škwor s deskou Hledání identity, čímž zopakovali startovní výsledek minulé nahrávky. Bronzový je Srdcebeat (musíme ještě dodávat, že jde o album skupiny Kryštof?) a čtvrtý Miro Žbirka s deskou MIRO. Po dvou vítězstvích klesl na šestku David Gilmour s novou sólovkou Rattle That Lock.


V USA ZAVÁLELA JANET JACKSON

V USA sice singly nadále opanuje The Weeknd s The Hills, každým týdnem ale nebezpečně stoupá jeho kanadský kolega Drake. S Hotline Bling se nově dostal už na dvojku. Trojici kanadských mušketýrů doplňuje Justin Bieber a What Do You Mean?. Jetliže kritizujeme minimum změn v české IFPI, nutno podotknout, že ani žebříček Billboardu nezaznamenal tento týden převratné změny v Top 10. Dostalo se do ní 10 stejných písní jako před týdnem.

Královnou pořadí alb se v Americe podle očekávání stala Janet Jackson. Novinku Unbreakable vydala po dlouhých 7 letech. A sedmička jí nosí štěstí, je to totiž její 7. album #1. The Weeknd a Drake doprovázený Futurem se seřadili na dvojce a trojce. Minulý vítěz Fetty Wap klesl s eponymní nahrávkou až na bramborový stupínek.

RUDIMENTAL I S DRUHOU DESKOU ZLATÍ

Justin Bieber se s písní What Do You Mean? Britům opravdu trefil do vkusu. Je to už poněkolikáté, co se s ní vrací na vrchol tamního žebříčku. Střídá tak Sama Smitha, jenž minule zazářil s hymnou nového filmu o Jamesi Bondovi. Tentokrát je Writing's On The Wall na bronzu, stříbro totiž berou R City a Adam Levine v duetu Locked Away

HITPARÁDY (15.): Sam Smith je za písničku k Bondovi kritizován, britský žebříček přesto dobyl

Jaká je situace v albech? Rudimental dokázali triumfovat i s druhou deskou. Na předloňský úspěch prvotiny Home navázali druhou studiovkou We The Generation, na které jim hostují Ed Sheeran, Ella Eyre, Dizzee Rascal a další známí interpreti. Pokud je řeč o Edu Sheeranovi, sluší se dodat, že zbožňovaný zrzek se opět ocitl v první trojici, když se jeho rok a čtvrt stará deska X probojovala z osmičky až na dvojku. Na cestě stát se žebříčkovou trvalkou je i Jess Glynne, zpěvačka, která měla v posledních 2 letech neuvěřitelných 5 #1 singlů, má tentokrát s I Cry When I Laugh v držení bronz. Nejvyšší novinkou se pyšní pátí Editors (In Dream), Avicii je 9. (Stories) a Janet Jackson si připisuje číslo 12 (Unbreakable).

text: Josef Martínek

zavřít