HITPARÁDY (37.): Jiří Schelinger je v Česku 35 let po své smrti nejprodávanější, porazil i Adele

Vydáno 16.03.2016 | autor: Josef Martínek

Ve světě jde sice vedle novinky Kendricka Lamara nejvíc na dračku stále aktuální album Adele, v Česku ale britská diva nalezla přemožitele. V domácím prodejním žebříčku totiž triumfoval Jiří Schelinger. V rádiích se poprvé na nejvyšší příčku prosadil Justin Bieber

HITPARÁDY (37.): Jiří Schelinger je v Česku 35 let po své smrti nejprodávanější, porazil i Adele Jiří Schelinger zemřel v roce 1981 po skoku do Dunaje

JIŘÍ SCHELINGER V SRDCÍCH FANOUŠKŮ STÁLE ŽIJE

Ve světě už Justin Bieber v žebříčcích řádí několik měsíců, v Česku se ale na vítěznou vlnu dostal až nyní. Díky písničce Love Yourself, která se svým akustickým zvukem vymyká jeho dosavadní tvorbě, nově vede rádiový žebříček. V tom digitálním, který reflektuje zájem posluchačů ve streamovacích službách, už několikrát čelo opanoval. Verona coby vítěz posledních dvou kol se tentokrát přesunula na číslo dva, song Endless Day ale nadále zůstává nejhranější domácí skladbou. Stupně vítězů kompletují Twenty One Pilots, jejichž popularita už se v Česku začíná vyrovnávat oblibě v zámoří. Novinek je i tento týden pomálu, nejvyšší mají na 72. místě Eddie Stoilow se singlem Sun Is Shining.

Marpo se sice z vrcholu albového pořadí propadl až na páté místo, na jedničce ale opět najdeme reprezentanta domácí tvorby. Jiří Schelinger už svůj triumf bohužel neoslaví, letos totiž uplyne 35 let od jeho nešťastného úmrtí. Před pár dny by slavil 65. narozeniny. A jelikož si toho všimli u Supraphonu, jeho odkaz si fanoušci mohou připomenout na 2CD Hrrr na ně... / …Nám se líbí... Obě desky pocházejí z jeho plodné éry sedmdesátých let a nyní vycházejí v remasterovaných reedicích.

HITPARÁDY (36.) Marpo vede v Česku, The 1975 ve světě. Kelly Clarkson stačily k úspěchu slzy

Na dalších pozicích už bodují stálice, Adele s 25 brzy dovrší čtyři měsíce v žebříčku. Přesto se s ní stále setkáváme na 2. pozici. Na trojku poskočila Barbora Poláková, jejíž stejnojmenná sólovka sklízí větší úspěch, než si nejspíš Bára s producentem Janem P. Muchowem dovedli představit. Hit Nafrněná, který před pár dny zpěvačce zajistil dvě ceny na Žebříku, určitě hodně pomohl. Z Top 10 zmiňme ještě jednu novinku - Laura a její tygři dali dohromady svůj starší repertoár i novinky a vznikla z toho deska Žár trvá / Továrna na sny. V minulém týdnu byla 7. nejprodávanější.

KDO SESADÍ LUKAS GRAHAM A ADELE?

Lukas Graham se s písní 7 Years na prvním místě britských singlů usídlili na nečekaně dlouhou dobu. V posledních týdnech dánskou popovou formaci nejvíc ohrožovala Rihanna, tentokrát ale její spolupráce s Drakem Work klesla na bronz. Na druhou pozici se už protlačil Mike Posner s I Took A Pill In Ibiza.

Přesně jak jsme předpovídali před týdnem, The 1975 sice Adele v albech porazili jednou, ale podruhé už ne. Po návalu fanoušků z prvního týdne prodeje se jedni z headlinerů letošního Rock for People propadli až na šestku. To Adele se s 25 vrací na jedničku, vítězí už podesáté. Asi už nikdo nepochybuje o tom, že nové album bude mít v její diskografii v budoucnu stejně neotřesitelnou pozici jako minulá deska 25. Na stupně vítězů se vrací Jess Glynne, která už první desítku okupuje také nějaký ten pátek. Za I Cry When I Laugh si třetí příčku podržel Justin Bieber s Purpose. Z novinek si pozornost zaslouží sedmý Kednrick Lamar, který vydal Untitled Unmastered nečekaně.

Grammy za Album roku má Taylor Swift, pět cen sebral Kendrick Lamar, tři Alabama Shakes

AMERIKA, KRÁLOVSTVÍ RIHANNY A KENDRICKA LAMARA

Pochyboval snad někdo, že se Rihanně znovu povede na novou desku dostat aspoň jeden velký hit? Pak mu barbadoská popová ikona vytřela zrak: Work totiž v USA stále vede singlový žebříček. Justin Bieber tedy s Love Yourself zůstává na dvojce a Twenty One Pilots, které jsme před pár týdny pasovali na horké kandidáty příštího #1 hitu, se z trojky také neposunuli. Stressed Out už se možné vítězství nedočká, zato Lukas Graham by mohli mít více štěstí. Po průlomu v Evropě se i v USA dostávají blíž a blíž k vrcholu. Se 7 Years jsou poprvé v Top 5 - právě na 5. místě. Bude to jejich konečná? To se dozvíme až v příštích kolech.

Alba si v Americe podmanil Kednrick Lamar. Jeho nečekané vydání Untitled Remastered jsme už zmiňovali v souvislosti s umístěním v Británii, za mořem je ale rapperova popularita ještě výrazně větší. K jedničce pomohlo jistě i pět cen Grammy a nekonečné ódy na loňskou nahrávku To Pimp A Butterfly. Ta patřila k nejlépe hodnoceným deskám minulého roku. Další místa si pohlídaly hvězdy posledních měsíců: totiž Adele a Rihanna. 25 bere stříbro, Anti bronz.

zavřít