Hodiny interview: Písní máme dost a zahrajeme vám je v létě na koncertech!

Vydáno 03.05.2016 | autor: Josef Martínek

Skupina Hodiny vletěla před nedávnem do českého éteru se singlem Stmívání. Frontman Tomáš Sehnal nám prozradil, co chystají dál, jak se jim daří skloubit jejich různorodá povolání s muzikou i jaká byla spolupráce s Richardem Krajčem.

Hodiny interview: Písní máme dost a zahrajeme vám je v létě na koncertech! Hodiny slaví úspěch s debutovým singlem a chystají se na koncerty

Jako Hodiny jste na české scéně nováčky, angažovali jste se ale jako jednotlivci už v nějakých jiných kapelách?
Bez rozdílu za sebou máme poměrně bohatou hudební minulost. A to napříč všemi možnými směry. Od folku až po metal. Byly i kapely a projekty, kde jsme se potkávali a ze kterých se v podstatě známe.

VIDEO: Hodiny jsou velkým příslibem českého poprocku. S novinkou Stmívání jim pomohl Richard Krajčo

Vnímáte jako výhodu, že jste založili kapelu už v dospělosti, kdy máte možná větší životní nadhled, než kdybyste vtrhli do éteru coby vyjukaní mladíčci?
Každý věk a období s sebou nese výhody i nevýhody. Životní nadhled, názory a zkušenosti jsou teď pro muziku Hodin a pro nás samotné nejen výhodou, ale hlavně tématem a kostrou tvorby... Naše písně jsou o životech.. Našich i těch druhých.

Vaše povolání v kapele jsou nesmírně pestrá. Máte mezi sebou rybáře, právníka, fotografa, obchodníka či horolezce. Jak se to stane, že se takhle různorodí lidé dají dohromady a založí hudební skupinu?
Je to velmi jednoduché - všichni mají rádi muziku.! Jak bylo řečeno, známe se letmo či blíž z předchozích kapel, ale někdy se i naše povolání zvláštně prolnula a až neočekávaně nás svedla na společnou cestu... Finálním potvrzení této pravdy jsou Hodiny. Zajímavý a dobrý je na tom i fakt, že díky pestrosti našich povolání a povah máme na stejnou věc mnoho názorů a pohledů. Někdy je to trochu boj, ale výsledky snad stojí za to.

Vaším prvním singlem je píseň Stmívání. Prozraďte čtenářům, co vás k ní inspirovalo.
Stmívání je poměrně osobní píseň, která vznikla v období, kdy jsem prožíval rozchod se svou ženou.

Píseň se chytla i v rádiu, sledujete, jak si vede v éteru?
Je to pro nás velmi důležité a jsme moc rádi, že nás rádia hrají a fanouškům se singl líbí. Pravidelně sledujeme výsledky hitparád a IFPI.  Zároveň je to velmi zavazující. Co jiného by mělo být pro kapelu prioritní než fanoušci a jejich zájem.

Máte připraven repertoár pro živá vystoupení? Fanoušci zatím znají jen jednu píseň, jaké další skladby budete živě hrát?
Zrovna máme tvůrčí období a chystáme se do studia pracovat na dalších skladbách. Nicméně, naše současná vystoupení trvají hodinu a déle, tedy nebojte se, písní máme dost!

Ve studiu s vámi při nahrávání Stmívání byl i Richard Krajčo. Čím konkrétně přispěl?
Richard s námi při nahrávání Stmívání nebyl. Fungoval a funguje jako takový GURU. Píseň slyšel poprvé při pracovním mixu, kdy už byla natočená a kdy mu ji producent Milan Cimfe pouštěl. Poradil nám několik užitečných rad a řekl svůj názor, kterého si velmi ceníme. Takto v podstatě spolupracujeme i nadále na připravovaných skladbách. Richard má velký cit a představu o tom, jak by mělo co znít a hrát. Odehráli jsme společně i několik koncertů v rámci jejich klubového turné. 

Chystáte momentálně další singl, případně celou desku?
Ano, jak již bylo řečeno, chystáme se za pár dní do studia. Hned pak bude následovat natáčení nového klipu. Nový singl tu snad bude co nevidět. Na desku nespěcháme. Těšíme se hlavně na léto plné koncertů.

Jak již bylo řečeno, máte i svá civilní povolání. Líbilo by se vám, kdybyste se časem mohli živit jen hudbou, nebo vám vyhovuje mít kapelu jako koníčka?
Určitě to není priorita ani pro jednoho z nás, ale je jasné, že pokud na nás budou fanoušci stále chodit a koncertů bude přibývat, času bude méně a jedno či druhé bude muset ustoupit. Tuším pro kterou z variant bych se rozhodl. :)

 Josef Martínek, foto: Marek Musil (Universal Music)

zavřít