Jack Bruce zvládl rozpad Cream i heroin, porazilo ho až onemocnění jater

Vydáno 31.10.2015 | autor: redakce

Tento týden tomu byl přesně rok, kdy světové agentury oznámily úmrtí Jacka Bruce, mimo jiné baskytaristy Cream. Člen Rock'n'rollové síně slávy zemřel v anglickém Suffolku 25. října 2014 ve věku 71 let na onemocnění jater, jejichž rakovinu prodělal již v roce 2003.

Jack Bruce zvládl rozpad Cream i heroin, porazilo ho až onemocnění jater Jack Bruce zvládl rozpad Cream i heroin, porazilo ho až onemocnění jater

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL - JACK BRUCE (216.)

Svou hrou na baskytaru ovlivnil řadu pozdějších legend tohoto nástroje v čele se Stingem, Geddym Leem či Jeffem Berlinem. Zemřel ve svém domě obklopen rodinou, kterou tvořila jeho druhá manželka Margrit a čtyři děti Malcolm Bruce, Aruba Red, Kyla Simone Bruce, Corin Bruce a vnučka Maya Sage. "Svět hudby bude bez něho chudší, ale on žije díky své hudbě a navždy v našich srdcích," uvedla rodina.

Pohřeb se konal v Londýně 5. listopadu 2014 a zúčastnili se ho kolegové z branže včetně spoluhráčů z kapely Cream, Ericem Claptonem a Gingerem Bakerem. Na poslední cestě ho mimo jiné doprovodily písně Morning Has Broken a Strawberry Fields Forever. Muzikantovy pozůstatky byly později zpopelněny a následně pohřbeny během soukromého rodinného obřadu."Pravděpodobně nejvíce hudebně nadaný baskytarista, který kdy byl," podotknul Roger Waters, baskytarista Pink Floyd. "Jsem smutný z jeho odchodu, měl na mě velký vliv, byl úžasný basák a zpěvák," přidal se Tony Iommi z Black Sabath.

Zemřel Jack Bruce, ikona superskupiny Cream

CHUTNÝ KRÉM

V roce 1966 založili Bruce s Claptonem a Bakerem skupinu Cream kombinující rock, jazz a blues. Cream jsou považováni za jednu z nejdůležitějších kapel v historii rocku. Za asi dva roky své existence mezi lety 1966 až 1968 vydali čtyři desky, kterých se prodalo na 35 milionů exemplářů. Dostali vůbec jako první platinovou desku za album Wheels of Fire a rozpadli se na vrcholu slávy v listopadu 1968. Tři z jejich čtyř desek se dostaly mezi 500 nejlepších alb všech dob podle časopisu Rolling Stone.I když nejslavnějším členem skupiny se stal časem Clapton, Bruce napsal a zpíval většinu písní Cream, včetně hitů White Room a I Feel Free. Společně s Claptonem napsali Sunshine Of Your Love, která zahrnuje jeden z nejznámějších rockových kytarových riffů vůbec. V květnu 2005 se Cream sešli k úspěšné sérii koncertů v londýnské Royal Albert Hall a Madison Square Garden v New Yorku. O rok později dostali Grammy za celoživotní dílo.

PRACOVITÝ HUDEBNÍK

Bruce pocházel z předměstí skotského Glasgowa, kde také studoval na hudební akademii hru na violoncello a skladbu. Ještě jako teenager ze školy odešel, aby mohl hrát na kontrabas v jazzových kapelách. Stal se nejprve členem skupiny Alexis Korner's Blues Inc, kde hrál na bicí Charlie Watts, pozdější bubeník Rolling Stones. Po rozpadu Cream Bruce nastartoval dlouhou sólovou kariéru úspěšnou deskou Songs of a Tailor z roku 1969. V příštích 45 letech vydal více než desítku alb, včetně jeho posledního s názvem Silver Rails z března loňského roku. "Docela se mi líbí jen tak si užívat život. Do nahrávky jsem dal své srdce a duši a jsem velmi spokojen s tím, jak to vyšlo," konstatoval Bruce.Vedle svých sólových alb se pracovitý hudebník podílel na mnoha projektech svých kolegů. V roce 1973 například nahrál basovou kytaru pro album Berlin Lou Reeda, občas sloužil jako člen Ringo Starr All-Starr Bandu a spolupracoval na titulní skladbě komerčně nejúspěšnějšího alba Franka Zappy Apostrophe.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Joe Kubek (215.)

ČESKÁ STOPA

V roce 2011 vystoupil Bruce na 17. ročníku mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové. "Dělal jsem toho hodně, od tvrdého rocku v kapele Bruce, West and Laing přes muziku ovlivněnou latinou a blues až k experimentální hudbě a free jazzu. A to mám ještě klasické hudební vzdělání, takže jsem hrával například i v operních orchestrech," odpověděl tehdy Bruce na otázku, co dělal po rozchodu Cream v roce 1968.V březnu téhož roku majitele nástroje Gibson EB-3 čtenáří Rolling Stone vybrali na osmé místo mezi největší basové kytaristy všech dob. "Většina hudebníků by měla potíže se prosadit v kapele po boku Erica Claptona a Gingera Bakera, ale Bruce byl tak nadaný baskytarista, že to zvládl s lehkostí," napsali v Rolling Stone.

Po mnoho let bojoval Bruce s heroinem. Nakonec po dlouhém boji nad závislostí zvítězil, i když do roku 1979 jeho drogový návyk dosáhl takové úrovně, že za něj utratil většinu svých peněz. "Šel jsem na kliniku, byl jsem na to pyšný. Stal jsem se důkazem, že se to dá zvládnou," konstatoval v jednom z rozhovorů.

text: Roman Jireš

zavřít