Jak se klube jaro (II.): Fanoušky rozpálí Birth Of Joy, Frank Turner nebo Ty Dolla $ign

Vydáno 12.04.2016 | autor: Ondřej Bambas

Jarní vydání klubových koncertů pokračuje. Tentokrát to bude pro fanoušky kvalitní hudby těžké rozhodování, protože ve všech klubech se něco něco. Ve stejný večer tak vystupují Birth Of Joy, Living nebo Frank Turner, jindy se zase kříží hip hop Ty Dolla $igna se zasněným rockem Deaths.

Jak se klube jaro (II.): Fanoušky rozpálí Birth Of Joy, Frank Turner nebo Ty Dolla $ign Ty Dolla $ign rozpálí Lucernu

PATRICK WOLF

kdy: 12. dubna – Roxy, Praha
cena vstupenky: od 470 Kč
proč: Fanoušci vzpomínají na poslední koncert před třemi lety. Tehdy prezentoval akustické album Sundark And Riverlight a diváky obdaroval intimně pojatou show s harfou a piánem. Ne vše se dařilo a zpěváka trápily technické potíže. Těm se snad vyhne následující vystoupení, na němž bude Wolfa doprovázet plnohodnotná kapela. Singly jako Bluebells nebo House by tak mohly doznat zcela nové podoby. Na turné by měl zpěvák také odrecitovat ukázky ze své první oficiální knihy poezie, kterou dokončil. To dokazuje, nakolik tvůrčí osobností Patrick Wolf je. Podobně nemá limity ani jeho hudba, kterou veřejně představil před třinácti lety debutem Lycanthropy.

Nespoutaný vlk Patrick Wolf už v úterý v Praze

RITUÁLY
kdy: 13. dubna - Rock Café, Praha
proč: Po dvou úspěšných singlech Stín Perutí a Příměří přišel konečně čas na plnohodnotnou desku, kterou se teď kapela Rituály chystá se všemi poctami pokřtít. V pražském klubu Rock Café jim u toho bude asistovat formace Lety Mimo a plzeňská skupina ISUA. V dalších městech jejich nadcházející šňůry se objeví Niceland nebo ukradenÝovoce. Samotné album s názvem Vsaď na černou vychází 1. dubna a kapela vzkazuje, že se o žádný aprílový žert rozhodně nejedná. 


FRANK TURNER & THE SLEEPING SOULS

kdy: 14. dubna - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: 490 Kč
proč: Na sklonku loňského léta vydal Frank Turner své šesté studiové album. Na jeho podporu jede se skupinou The Sleeping Souls na turné, které nebude od ducha desky příliš daleko. Písně totiž nahráli během devíti dnů v Nashvillu téměř živě, aby zachytili živelnost a dravost, se kterou většina začínajících kapel začíná, bohužel častokrát nevydrží. Frank se tak vrací na začátek své kariéry před více jak deseti lety, kdy opustil post-hardcoreovou kapelu Million Dead. Svou tvrdší polohu sice neopustil, do hudby ale daleko více pronikly prvky folku a britské sedmdesátkové scény. Pokud si nechcete nechat ujít poctivý rock'n'rollový koncert, doražte 14. dubna do Lucerna Music Baru.


BIRTH OF JOY

kdy: 14. dubna – La Fabrika, Praha
cena vstupenky: 290 Kč
proč: Loni uzavírali program hlavního pódia na United Islands, nyní se vracejí do prostoru La Fabriky. Nizozemská kapela obdivující tvorbu The Doors a Pink Floyd se prezentuje sloganem „sixties on steroids“. Svou nespoutanou rock'n'rollovou jízdu už předvedli divákům v USA, Kanadě i Jižní Africe. V létě je navíc čeká support dvou koncertů Muse. V únoru jim vyšla nová deska Get Well, s kterou navazují na loňský živák Live At Ubu. Ten asi nejlépe vystihuje, o čem je hudba Birth Of Joy především. I tak je lepší si jízdu vychutnat osobně, plnohodnotně se světly a bohatým zvukem. Schválně, kolik lidí, kteří si je před rokem oblíbili, dorazí.

Birth of Joy interview: Jak zpříjemnit cestování? Vyprávět si vtipy

VEŘEJNÝ DŮM: K. A. SMITH + IVVVO + WE WILL FAIL
kdy: 14. dubna – MeetFactory, Praha
cena vstupenky: zdarma
proč: Na čtvrtek je připraven první letošní Veřejný dům, který návštěvníkům představí kompletní dramaturgii kulturního prostoru MeetFactory, do kterého patří také divadelní scéna a galerie. Hudební sál pro tentokrát obsadí hudebnice s vystudovanou Berklee College of Music. Preciznost a profesorský přístup Kaitlyn Aurelia Smith je znát i na její debutové desce EARS, kterou přijede poprvé představit nyní do Prahy. V programu ji nadále doplní projekt Polky Aleksandry Grünholz We Will Fail, která má za sebou účast na festivalech Unsound nebo CTM. Trojici premiérových vystoupení doplní portugalský spoluzakladatel labelu Terrain Ahead, který vystupuje pod označením IVVVO. V MeetFactory bude jistě plno.


LIVING + BLACKSHEEPBOY + PALE&COY + HAAGER

kdy: 14. dubna – Palác Akropolis, Praha
cena vstupenky: 190 Kč
proč: V rámci Euroconnections se k nám podívají talentovaní Norové Living. Ti venku nemají sice ani desku, singly ale nasvědčují, že potenciál mají a obzvláště naživo může jejich hudba vyniknout. O co tento večer ovšem půjde, je křest desek debutujících hudebníků domácí scény. Přestože nejde o začínající interprety, své projekty představili až nedávno. Zdeněk Lichnovský nasbíral zkušenosti například u Dogsbodies nebo aktuálně u Apollinaire a Peter Pan Complex. Na split albu se pod pseudonymem Blacksheepboy potkal s Eliškou Míkovcovou aka Pale&Coy. Nahrávka These Days / Urban Foxes vyšla nedlouho po sólovce dalšího muzikanta Tadeáše Haagera. Tomu hostují v písních zpěváci jako Jiří Burian nebo Adrian T. Bell.


10 YEARS OF MED SCHOOL: ETHERNET a další

kdy: 15. dubna – Roxy, Praha
cena vstupenky: od 285 Kč
proč: Label Med School není návštěvníkům pražské klubové scény neznámý. Jelikož letos slaví 10 let existence, rozhodly se je největší hvězdy podpořit vystoupeními. Vloni se showcaseový večer vyprodal a plno bude pravděpodobně i nyní. Za mikrofon se postaví MC Ruthless a své sety předvede postupně osm producentů. Dojde také na exkluzivní b2b sety. Poprvé se v Praze představí Whiney a Keeno, který navnadí na nadcházející album Futurist. Hlavní slovo si ale zřejmě získá Etherwood rostoucí už od vydání svého debutu v roce 2013.

VISACÍ ZÁMEK
kdy: 15. dubna - Kulturní dům, Písek
cena vstupenky: 220 Kč
proč: Visací zámek oslavil Kristova léta velkolepým mejdanem a vyráží na Porno Punk Tour! Velká narozeninová oslava se loni v prosinci konala v Praze na Výstavišti a opět se zvrtla ve velkolepý punkový mejdan. Skupina oslavila svých 33 let za účasti mnoha hostů, nesměla chybět sličná striptérka, zpěvačky (Linda, Michala a Lucka) ani kytaristé k písni Traktor, který Visáči za pomoci 33 kytaristů využili jako pozvánku na tento večírek. Nyní to Visáči rozjedou i v Písku.

Na co se těšit v dubnu: Comeback původních Guns N' Roses, do Prahy míří Kygo i Patrick Wolf

SYNKRO + GUY ANDREWS

kdy: 15. dubna – Palác Akropolis, Praha
cena vstupenky: 250 Kč
proč: Joe McBride působí již několik let pod označením Synkro, s nímž je svázáno na čtyřicet nahrávek. Žádný hudební žánr mu není cizí. Drum'n'bass, dubstepové rytmy i IDM, samply i přesně nastavené beaty. Na uvolněném večeru představím svou zatím poslední nahrávku Changes, která vyšla loni na podzim na labelu Apollo Recordings. Společně se Synkrem vystoupí na Music Infinity Guy Andrews, který rovněž těžko hledá hranice svého omezení. Vyskytuje se ovšem v trochu odlišných vodách, v nichž nehraje prim dupstepová linka. Jeho debut na Houndstooth Recordings vyšel jako Our Space na začátku letošního března.


KRIS BOWERS

kdy: 15. dubna – MeetFactory, Praha
cena vstupenky: od 166 Kč (mladí do 26 let)
proč: Poprvé se do České republiky podívá Kris Bowers. Talentovaný pianista, který má za sebou navzdory nízkému věku spolupráci s Marcusem Millerem, s kterým koncertoval ve dvaadvaceti letech, nebo dvojicí Kanye West/Jay-Z. S nimi spolupracoval na desce Watch The Throne. Na svém kontě má také sepsání hudby pro dokumenty Kobe Brynt's Muse, Elaine Stritch: Shoot Me a Seeds Of Time. Svůj talent naplno prokázal deskou Heroes + Misfits, na níž by měl letos navázat novým materiálem. V Evropě odehraje na nadcházejícím turné pouhých šest vystoupení. Na začátek pražského večera zahrají domácí Android Asteroid.


JAMIE WOON

kdy: 16. dubna – Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: 490 Kč
proč: U nás už sice vystupoval, s posledním albem Making Time se ale představí poprvé. To vyšlo po čtyřech letech od debutu Mirrorwriting. Svou první, velmi očekávanou nahrávku vydal po objevném EP Wayfaring Stranger s cejchem čtvrtého místa v anketě BBC's Sound Of 2011. Loni se ještě před vydáním vlastních skladeb podílel na práci pro kolegy Portico, kteří Living Fields předvedli živě Praze právě před rokem. Do stejného prostoru Lucerna Music Baru se teď vrací charismatický zpěvák se singly Sharpness nebo Message. Support obstará Jodie Abacus.


ME AND MY DRUMMER

kdy: 17. dubna – Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: od 190 Kč
proč: Německé duo svoje turné sice posunulo, Prahu naštěstí z koncertního plánu nevynechalo. Jak by také mohlo, když na aktuální desce Love Is A Fridge mají skladbu s názvem Prague I & II. Svůj debut The Hawk, The Beak, The Prey už nám odprezentovali, nyní se hlásí o daleko větší pozornost. Jejich novinka jde totiž mnohem dál, může oslovit daleko širší zástup fanoušků. Přesvědčit se můžete u singlů Blue Splinter View nebo Pentonville Road. Večer navíc doplní berlínký hudebník Tristan Brusch a domácí duo Sundays On Clarendon Road, kteří pracují na nové desce.


TY DOLLA $IGN

kdy: 18. dubna – Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: 550 Kč
proč: Jméno Tyrone William Griffin, Jr. vám povědomé být nemusí, ale přezdívka Ty Dolla $ign hiphopovým nadšencům neunikne. Tento Američan vystoupí v Praze poprvé, zato se stále čerstvým debutovým albem Free TC. Do té doby vydával pouze mixtapy a EP. Singly jako Or Nah a Blasé ale dokazují úspěch, jaký si raper vydobyl a kam směřuje v roce 2016. V druhém singlu hostují Rae Sremmurd, kteří předvedli neskutečnou show Praze už loni. Pokud bude Ty Dollova akce jen zpoloviny tak velká, máme se na co těšit. Jako hosté se objeví Jazz Cartier z Kanady a Krept & Konan z Velké Británie.


DEATHS + MAYEN + STILL PARADE

kdy: 18. dubna – MeetFactory, Praha / 19. dubna - Papírna, Plzeň / 20. dubna - Kabinet MÚZ, Brno
cena vstupenky: od 190 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě / 100 Kč v předprodeji a 120 Kč na místě / 120 Kč
proč: Na začátku byli Girls On Drugs. Pak se Igor Bruso vydal na berlínskou cestu ku Deaths a Lukáš Vydra založil Mayen. Každý si našel svůj směr a oba projekty zvukově oddělili. Jaké nálady do sebe promítají, si můžeme připodobnit zatím pouze prostřednictvím EPček a ukázek na internetu. Příliš materiálu k domácímu poslechu nenabízejí ani Still Parade, kteří doplní line-up do trojice. A tak nezbývá než doufat, že potenciál, který se ve skladbách podobných Tame Impala ukrývá, dokáží odprezentovat Němci i živě. V ČR hned tříkrát - nejdříve Praha, pak Plzeň a na závěr Brno, odkud vyrazí trojice ještě na tři slovenské koncerty.

THE BODY + FULL OF HELL

kdy: 18. dubna – 007, Strahov, Praha
cena vstupenky: 250 Kč
proč: The Body z Rhode Islandu rozjeli svou kariéru na sklonku devadesátých let. Debutové album vydali ale až o pět let později. Na letošek nachystali novinku s názvem No One Deserves Happiness. Desetiskladbová deska vyšla v půli března a o pár dnů později ji doplnili společnou nahrávkou s Full Of Hell, která vyšla u Neurot Recordings. Na podporu této spolupráce vyrážejí nyní kapely na turné, v rámci něhož vystoupí také v pražském klubu 007. Bude pořádně hlučno a bude to hodně intenzivní. Sludge metal se potká s grindcorem, metal se přetaví do zcela nové formy a noiseová bolest vás bude chlácholit a uklidňovat. Všechny milovníky sebetrýznění potěší ještě domácí V0NT.

STO ZVÍŘAT
kdy: 19. dubna - Cargo Galery, Praha
cena vstupenky: 250 Kč
proč: Skupina Sto zvířat tentokrát vystoupí pro dobrou věc. Zahraje totiž v rámci benefice, výtěžek z koncertu věnuje sdružení Pestrá společnost. Ta se zabývá asistenčním výcvikem psů. Na ukázkový výcvik se budou moci fanoušci podívat od 17:30, představí se také předkapela Zelená konev. Od 19 hodin bude následovat koncert Sto zvířat a celý program zakončí afterparty. V předprodeji stojí lístky 200 Kč, na místě je pořídíte za 250 Kč. 

zavřít