Jarmila Šuláková - Královna valašského folklóru, která poslouchala Black Sabbath

Vydáno 18.02.2017 | autor: redakce

Moravská folklórní zpěvačka Jarmila Šuláková, která zemřela 11. února po krátké nemoci ve vsetínské nemocnici ve věku 87 let, patřila k zásadním bořičům stylového rozdělování hudby. Představitelka lidové muziky vystupovala s cimbálovými soubory i s folkrockovým Fleretem, rozezpívala stejně tak návštěvníky folkové Zahrady jako příznivce tvrdší muziky na festivalu Rock for People. Sám autor byl svědkem nezapomenutelné scény, když Šuláková na konci devadesátých let do sebe házela jednu slivovici za druhou s potetovanými rockery v zákulisí třineckého festivalu Noc plná hvězd.

Jarmila Šuláková - Královna valašského folklóru, která poslouchala Black Sabbath Jarmila Šuláková - Královna valašského folklóru, která poslouchala Black Sabbath


Smrt si říká rock'n' roll (283.) - Jarmila Šuláková


"Na vizovickém festivalu zpívaly tisíce metalistů v černých metalových tričkách s Šulákovou Beskyde, Beskyde," vzpomínal na rozlučkové akci ve Vsetíně člen Fleretu Zdeněk Hrachový. "Měla ráda vážnou muziku, do toho výborně zpívala Ellu Fitzgerald, uměla bluesovat a jazzovat, do toho nám uměla zazpívat Beatles, v autě jsme poslouchali Black Sabbath. V tomto byla její genialita."

Zemřela Jarmila Šuláková, královna lidové písně

ŽIVEL JARMILA

O obrovské popularitě a nadžánrovostí vyučené švadleny, která v rázovitém valašském kroji procestovala skoro celý svět, svědčí i poslední rozloučení, které se uskutečnilo 17. února ve Vsetíně. Bohoslužebné shromáždění mělo mít rodinný charakter, ale kostel Horního sboru Českobratrské církve evangelické byl plný. Nechyběli folkloristé, herec Bolek Polívka či členové kapely Fleret. Mnozí z nich nemohl potlačit dojetí, když zazněla píseň Až zavřu dvéři. Došlo i na píseň Na Janovej hoře, kterou zpěvačka zvaná "královna valašského folkloru" zpívávala s cimbálovkou.

vložte odkaz, text nemažte"Měla dar strhnout vyznavače různých hudebních žánrů či zpívat naplno při všech příležitostech, na
hudebních festivalech, setkáních se seniory nebo rodinných oslavách," uvedl hudebník Jan Rokyta mladší."Nitky mých myšlenek patří první dámě lidové písně Jarmile Šulákové, jejíž duši přijímají valašské hory do svého lůna," dodal. Už den před bohoslužbou se s folklorní hvězdou rozloučili její kolegové folkloristé, rockeři i zástupci organizací, se kterými spolupracovala.

Přeplněné vsetínské kino Vatra se stalo svědkem projevů dojetí, ale i úsměvů a potlesku vestoje. "Vždycky dokázala, což jsem si cenil, dát do písničky svoje srdce. Když zpívala smutnou, byla i ona smutná, a když zpívala veselou, tak zpívala vesele, i s lidma," podotkl její častý pěvecký kolega Josef Laža. "Jarmila byla živel, nedokázala nic jiného, než všechny okolo svou živelností nakazit, a dělala to skvělým způsobem," konstatoval produkční manažer Brněnského orchestru lidových nástrojů Milan Zelinka.

S ÚCTOU PREZIDENT I MINISTR

Lítost nad úmrtím Šulákové, jejíž jméno se stalo synonymem pro lidovou písničku, také vyjádřil prezident Miloš Zeman i ministr kultury Daniel Herman. "Výřečná, vtipná dáma, umělkyně s širokým srdcem, která udělala pro tradiční lidovou kulturu tak mnoho, dávala celý svůj bohatý umělecký život radost nám všem svým nezapomenutelným hlasem, optimismem i temperamentem. Čest její památce," uvedl Daniel Herman na facebookové stránce ministerstva kultury.

Na smutnou zprávu pro všechny milovníku folklóru reagoval prostřednictvím Twitteru také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident si vážil Jarmily Šulákové a svoji úctu vyjádří i tím, že na její pohřeb zašle prezidentský věnec," napsal mluvčí.Šuláková se vyučila švadlenou, ale od roku 1950 byla 35 let prodavačkou ve vsetínské prodejně gramodesek. V roce 1948 začala zpívat s valašským souborem Vsacan. V něm potkala svého manžela, houslistu Ludvíka Schmidta. V počátcích 50. let začala zpívat se souborem Kyčera a od roku 1952 do roku 1993 zpívala s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. S ním ve valašském kroji procestovala skoro celý svět. Vystupovala také s ostravským Technikem Jana Rokyty a dalšími soubory.

Během dlouhé kariéry se jí podařilo udělat z lidových písniček hity. mezi ně patří Okolo Súče, A vy páni muziganti, Beskyde, Beskyde, Nasela si žitečka, A já bych sa vdávala nebo Sadila jsem marijánku. Vždycky si přála studovat muziku, to se jí však nesplnilo. "Tož přesto všechno, i bez té školy jsem to snad zvládla i na tu jedničku," konstatovala.

text: Roman Jireš

Témata: Jarmila Šuláková, Fleret, lidová píseň, Black Sabbath

zavřít