Jimmy Bain nebral kecy vážně. Raději si užíval života

Vydáno 06.02.2016 | autor: redakce

Na sérii úmrtí rockových veteránů navázal 24. ledna ve věku 68 let slavný hardrockový baskytarista skupin Rainbow či Dio, skotský drsňák Jimmy Bain. Kolem příčiny jeho smrti se vyrojily dohady, oficiálně se nakonec došlo k rakovině plic. Sám Bain však před smrtí hovořil o problémech se zápalem plic.

Jimmy Bain nebral kecy vážně. Raději si užíval života Jimmy Bain se zapsal do rockové historie

Smrt si říká rock'n'roll (230.) - Jimmy Bain

Jestliže se říká, že herci a hudebníci by měli umírat v botách, pak je Bainův skon vpravdě rockerský. Zemřel ve své kajutě na palubě lodi Hysteria On The High Seas v době dokončování debutového alba Heavy Crown své nové formace Last In Line o pauze mezi zkouškami a koncerty. Vydání nahrávky, která by se měla na trhu objevit 19. února, se bohužel nedožil. A to přesto, že podle kytaristy Viviana Campbella v posledních osmnácti měsících konečně vyhrál svůj souboj s démony alkoholem i drogami. "Byl to Jimmy, kdo mi nabídl mou první velkou šanci v hudební branži, a za to mu budu navždy dlužný. Byl na naši novou desku moc hrdý a jeho přínos na ni je nezměrný," uvedl Campbell, který s ním hrál už v kapele Dio.

Jimmy Bain je další hvězda v rockovém nebi. Bylo mu 68 let

TÉMĚŘ VE SCORPIONS

Baskytarista, kytyrista, klávesák a zpěvák Bain, který se narodil 19. prosince 1947 ve skotském Newtonmore, za sebou zanechal obrovské množství práce v respektovaných kapelách. V jeho bohaté diskografii najdeme zápisy na albech Rainbow (Rising, On Stage, Live In Germany), Johna Caleho (Animal Justice), Phila Lynotta (Solo In Soho, The Philip Lynott Album), Wild Horses (The First Album, Stand Your Ground), Garyho Moora (Dirty Fingers) nebo Dio (Holy Diver, The Last In Line, Sacred Heart, Intermission, Dream Evil).



Na začátku 80. let nahrával s německými Scorpions basu na jejich slavné album Love At First Sting. Tehdejší šéf kapely, kytarista Rudolf Schenker, prosazoval, aby se Bain ke skupině oficiálně připojil, ale management chtěl zachovat německé obsazení. Byl tedy znovu angažován Francis Buchholz a nahrávky s Bainem smazali.

Členové metalové a hardrockové komunity Bainovi po jeho úmrtí prostřednictvím sociálních sítí houfně vyjadřovali respekt. Pozdravy zaslali například Dave Mustaine a David Ellefson z Megadeth. "Jimmy Bain byl skutečný hudebník a skladatel. Byl neodmyslitelnou součástí scény," napsal kytarista Motörhead Phil Campbell. "Je to nejen pro mě obrovská ztráta. Jimmy Bain byl nejen skvělý hudebník, ale především kamarád," přidal se bývalý bubeník Dio Simon Wright.

Glenn Frey za sebou zanechal víc než jen Hotel California

BASÁK I KLÁVESÁK

Rodák ze skotské vysočiny začínal v mládí v provinčních amatérských kapelách. Po krátkém pobytu s rodinou v Kanadě přesídlil zpět do Skotska a odtud do Londýna. Na začátku sedmdesátých let působil ve skupině Harlot. Vstup do skutečné první ligy pro něj znamenalo hozené lano od Ritchieho Blackmorea z Rainbow. S nimi natočil studiové album Rising, živák On Stage a odjel světové turné. Na začátku roku 1977 však byl z kapely vyhozen a cestoval Evropou s Johnem Calem. S ním také spolupracoval na jeho albu Animal Justice. O rok později Bain založil skupinu Wild Horses, v níž působil jako zpěvák, skladatel i basák. Formace se silnou, ale nestálou sestavou se v roce 1982 rozpadla.

Protože byl Bain stejně dobrý klávesista jako baskytarista, nahrál klávesy na dvou sólových albech
Phila Lynotta z Thin Lizzy. V roce 1983 se Bain opět dal dohromady s bývalým zpěvákem Rainbow Ronniem Jamesem Diem ve skupině Dio. S ní vyprodukoval řadu alb, na které přispěl písněmi jako Rainbow In The Dark nebo Holy Diver.

HARD ROCK PROTI HLADU

V polovině osmdesátek se také Bain zapojil do charitativních aktivit hudebníků. Založil nadaci Hear 'n Aid na pomoc boje proti hladu ve světě. Stal se spoluautorem skladby Stars, na níž se podíleli také Vivian Campbell a Ronnie James Dio a která se stala hardrockovou odpovědí na popovou výzvu We Are The World. Veškerý svůj podíl na výtěžku z písně Bain věnoval jedné ze svých oblíbených charit Children Of The Night.

Vedle dalších hudebních aktivit Bain v roce 2005 opět spojil své síly s bubeníkem Vinnym Appicem (Black Sabbath, Dio) a Carlosem Cavazem z Quiet Riot. Výsledkem byl projekt 3 Legged Dogg, který vyprodukoval dobře přijaté album s originálním materiálem. Z metalových hvězd 80. let se pak skládala superskupina Allstarz, v níž se vedle Baina představili Viv Campbell, Vinny Appice, Claude Schnell a Andrew Freeman. Zcestovalý hudebník, který mimo jiné navštívil i Prahu, za sebou nechal spousty výborné hardrockové muziky i rad, z nichž moje oblíbená zní: "Neberte všechny kecy tak smrtelně vážně. Raději si užívejte života".

Roman Jireš

zavřít