Laura a její tygři interview: Je zábavné si připomenout minulost, ale nedá se z ní žít

Vydáno 23.05.2016 | autor: redakce

Laura a její tygři, jedna z nejúspěšnějších kapel přelomu 80. a 90. let, vydala komplet obsahující její debutové album Žár trvá z roku 1988 i letošní novinku Továrna na sny. Skupina s dechovou sekcí vystupující tradičně v bílých košilích a černých brýlích na koncertech představuje novou posilu, kterou se stala Lucie Bakešová. Osmadvacetiletá zpěvačka a šéf kapely Karel Šůcha řekli čtenářům iREPORTu více.

Laura a její tygři interview: Je zábavné si připomenout minulost, ale nedá se z ní žít Laura a její tygři i po třiceti letech rozdmýchávají žár

Slavíte 30 let od svého vzniku. To bylo důvodem vzniku 2CD Žár trvá/Továrna na sny?
Karel: Třicet let je kapele jenom jednou, každá toho věku nedosáhne, tak se nabízelo něco k tomu vydat. Žár trvá v Česku vyšel jen na vinylových deskách a kazetách a zvuková kvalita nebyla nejlepší. Nyní vychází remasterovaná nahrávka našeho debutu dohromady s úplnou novinkou Továrna na sny, takže si je posluchači mohou porovnat.

RECENZE: Laura a její tygři v konfrontaci s úspěšnou minulostí obstáli

Za tři desítky let zažila Laura a její tygři spoustu muzikantů a zásadní zpěvačky Janu Amrichovou, Ilonu Csákovou, Lenku Novou, Vlaďku Svobodovou. Jak se vedle těchto jmen cítí nová vokalistka?
Lucie: Je hrozně zajímavé postavit se do té řady skvělých zpěvaček. Vím, že všichni mě s nimi budou srovnávat, což v muzice nemám ráda. Proto jsem jen trošku smutná z kritiky a jen trošku veselá z pochval. Ale jsem ráda, že u toho mohu být.

Není divné, že jsi o dva roky mladší, než je historie Laury a jejích tygrů?
Lucie: Já jsem na tom nevyrostla, není to moje generace. Ale deska Žár trvá s písněmi Dokud budu, Slovník cizích slov, Nemůžu bejt spokojenej nebo Bezcenná slova se mi moc líbí a myslím, že je aktuální i dnes.

vložte odkaz, text nemažte

Výročí si možná říká o setkání staré party. Co ty na to, Karle?
Karel: S touhle myšlenkou si pohrává hodně lidí, ale většinou to nejsem já. Podobné setkání jsme udělali před pěti lety.

Když jste začínali, měl jsi vymyšlené, co bude Laura hrát a jak budete na jevišti vypadat?
Karel: Ano, takhle jsem si to vysnil. Tenkrát byla doba víceméně divadelní. Kamarádili jsme se s herci, s režisérem Petrem Léblem, bratry Cabany, chodili jsme na jejich představení a oni na naše koncerty. Celá tehdejší generace se znala a spolupracovala.

HITPARÁDY (40.): Češi kupují rock. Nejvíc se prodávají Laura a její tygři, AC/DC i Iggy Pop

Přestože je mezi oběma alby skoro třicetiletá pauza, kvalitativně to vidět není...
Karel: V naší první partě byli samí talentovaní lidi. Navíc jsme často cvičili a repertoár si ohráli. A pak najednou vyjdete ze sklepa, tleskají vám v Čechách, ještě než si na ten potlesk zvyknete, otevřou se vám dveře do zahraničí, a tleskají vám, kam přijedete.

To jste museli být hodně namachrovaní.
Karel: To jsme taky byli (smích).

Jak vzniklo třináct nových písní?
Karel: Ze začátku jsme jich měli samozřejmě víc, ale vyvrbilo se to takhle. S některými jsem váhal, třeba s Andělem strážným. Nakonec jsem rád, že tam je. Továrna na sny je výběr za období pěti let.


Laura a jej tygři si pochvalují mikrofony Sennheiser

Jak je pro vás při koncertech důležité technické zázemí na pódiu?
Karel: Myslím, že pro každého profesionála, a nemyslím jen na hudbu, je důležité jeho "nářadí" a technické vybavení. Všichni v kapele mají kvalitní nástroje a o technickém vybavení se bavíme neustále. Naposledy "posilovala" techniku naše dechová sekce - kluci si pořídili špičkové nástrojové vysílačky a mikrofony Sennheiser, se kterými jsou velmi spokojeni. Nyní nejsou vázáni na stativ s mikrofonem a mohou se v choreograficky "vyřádit" a využít jakkoliv velké pódium.

Nechal ses slyšet, že budete hrát ještě dvacet let. Co tedy můžeme očekávat příště?
Karel: Je zábavné si připomenout minulost, ale nedá se z ní žít. Proto jsem strašně stál o to, abychom vydali novou desku. A co bude po ní? Něco určitě. Nedávno jsem se dozvěděl, jak to budu mít s důchodem a zjistil jsem, že dvacet let hraní bude ještě málo, takže ať žije budoucnost.

text: Roman Jireš, foto: Sennheiser, Panter

zavřít