Letní koncerty, které nesmíte zmeškat (I.): Metalové opojení s Black Sabbath, Iron Maiden i Trivium

Vydáno 22.06.2016 | autor: Ondřej Bambas

Nejvhodnější výraz pro spojení léta a hudby je "festival". To ovšem neznamená, že by v létě nebyly samostatné koncerty. Pojďte se s námi podívat, jaké vás do konce srpna čekají. V prvním dílu našeho přehledu to jsou třeba Black Sabbath, Iron Maiden, Lucie, TriviumBlackmore's Night nebo Diana Krall

Letní koncerty, které nesmíte zmeškat (I.): Metalové opojení s Black Sabbath, Iron Maiden i Trivium Black Sabbath u nás vystoupí 30. června - bude to naposledy

DESTROYER

kdy: 22. června - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: od 450 Kč v předprodeji, 550 Kč na místě
proč: Dan Bejar dělá hudbu už řadu let. K většímu zájmu se ale propracoval až deskou Kaputt, která se propracovala do většiny zásadních žebříčků nejlepších nahrávek roku 2011. Sám hudebník říká, že deska započala novou etapu a společně s loňskou Poison Season tvoří kostru současných vystoupení. Evropské turné započala kapela před pár týdny na festivalu Primavera a nyní se konečně poprvé představí také v Praze. Společně s ním vystoupí Ryley Walker, chicagský písničkář, který vydal loni dvě desky, z nichž jedna nazvaná Primrose Green získala čestné 27. místo ve výčtu alb roku webu Rough Trade.

Do Prahy míří Dan Bejar s Destroyer. O Kiss neví nic, ale naživo netroškaří


KVELERTAK

kdy: 22. června - Barrák, Ostrava
cena vstupenky: od 300 Kč v předprodeji, 370 Kč na místě
proč: Norská kapela Kvelertak vydala před měsícem vynikající desku Natterferd, za kterou sbírá jednu pozitivní recenzi za druhou. Neotřelým zvukem se dostávají zpátky do sedmdesátých a osmdesátých let, zároveň ale nesklouzávají k parodii a prvky glam rocku nebo power metalu vtipně dosazují do současnosti. Ve výsledku tak vznikla nahrávka, která staromilce neurazí, má však také potenciál přilákat nové posluchače. Pokud chcete jednou s taťkou, jehož největším zážitkem zůstávají "mejdni" na Baníku před devíti lety, zajít společně na koncert, máte příležitost. Dost pravděpodobně přijedou do Ostravy i fanoušci ze západu republiky, Praha po listopadové návštěvě v seznamu tentokrát chybí.

DIANNE REEVES

kdy: 24. června - Smetanova síň Obecního domu, Praha
cena vstupenky: od 550 Kč
proč: Letošní ročník PROMS už se naplno rozběhl a nejbližší vystoupení patří Dianne Reeves. V prodeji je posledních pár vstupenek, dost pravděpodobně bude v den koncertu vyprodáno. Dianne Reeves vydala poslední studiové album před dvěma lety. Obdržela za něj cenu Grammy za Nejlepší jazzové vokální album. Nějakou ukázku představí také Praze, v níž vystoupí ve společnosti čtyřčlenné kapely a Českého národního symfonického orchestru. Během večera dojde také na skladby vzpomínající na známou americkou zpěvačku Sarah Vaughan, jejíž skladba If You Could See Me Now byla zařazena do Síně slávy Grammy.

OH WONDER

kdy: 29. června - Rock Café, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Kdo se těšil, že uvidí rostoucí hvězdu současné indie popové scény ještě v malém klubu, možná už jde s křížkem po funuse. Koncert už je nějakou dobu vyprodaný. Jak se zdá, na první návštěvu Oh Wonder u nás nalákaly hity jako Drive, Without You nebo Lose It dokonale. Jak se říká, v jednoduchosti je krása a Josephine Vander Gucht s Anthonym Westem ji našli v mírných beatech s klávesovým doprovodem a jemným synťákovým podkresem. Své singly vydávali postupně již od roku 2014 a pohromadě vyšly na debutové, patnáctipoložkové desce loni na podzim. Jako předkapela se představí folkovější odpověď z Plzně Teepee.

BLACK SABBATH

kdy: 30. června - O2 arena, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Někdo měl štěstí vidět znovuobnovenou kapelu například před třemi lety. V té době představovala svou stále aktuální desku 13. Diskografie Black Sabbath je ale bohatá, a tak došlo samozřejmě i na staré songy. K radosti mnohých bylo hojně zastoupeno také album Paranoid s nezničitelnými evergreeny War Pigs či Iron Man. Podle posledních uveřejněných setlistů je tentokrát "třináctka" opomíjena, ale o staré zlato fanoušci nepřijdou. Vždyť má jít údajně opravdu o poslední turné. Skupinu navíc doprovázejí na turné Rival Sons.

vložte odkaz, text nemažte

LUCIE

kdy: 24. června - Výstaviště BVV, Brno / 1. července - Eden Aréna, Praha
cena vstupenky: od 690 Kč
proč: 30 let od svého prvního vystoupení slaví jedna z největších českých kapel. Když se před třemi lety vrátila na koncertní pódia, zájem o jakékoliv vystoupení byl obrovský. O rok později došlo nakonec i na samostatné turné a jeden festivalový koncert. Nyní na vystoupení navazují o něco menším turné, avšak minimálně v Praze s to větší show. O2 arenu vymění hudebníci za Eden Arénu a jak se zdá podle prvního návratu na Amfiteátr Lochotín v Plzni, stále to bude stát za to.

LIVE: Třicetiny Lucie v Plzni: Fanoušci při výtečné show jásali tak, že překřičeli i kapelu

TRIVIUM

kdy: 1. července - Rock Café, Praha
cena vstupenky: od 430 Kč v předprodeji / 500 Kč na místě
proč: Kapela založená roku 1999 u nás už několikrát vystupovala. S loňskou deskou Silence In The Snow a s novým bubeníkem se u nás ale ještě nepředstavili. Ta je sedmá v pořadí a podle slov kytaristy Coreyho Beaulieu je inspirována kapelami Black Sabbath, Dio, Rainbow nebo Heaven & Hell. Ještě než dorazí první prázdninový den do Prahy, vystoupí v bratislavském Majestic Music Clubu. Přijďte si připomenout, jak zní heavy metal z Floridy.


BLACKMORE'S NIGHT

kdy: 1. července - Velký sál Lucerny, Praha
cena vstupenky: 890 Kč / sezení momentálně vyprodané
proč: Necelý rok po poslední návštěvě, při níž zavítali Blackmore's Night do Českého Krumlova, se vrací kapela za českými fanoušky. Ve Velkém sálu Lucerny vystoupí Ritchite Blackmore se svou ženou Candice Night první červencový den. Živě představí svou poslední desku All Our Yesterdays, která vyšla loni na podzim. Možná dojde i na nějakou historku z dokumentu, který následoval v listopadu. V něm je odvyprávěn příběh Ritchieho Blackomorea od samotného začátku kariéry až po současnost.

Tajemná cesta středověkem znovu v Praze: V červenci se vrátí Blackmore's Night


DIANA KRALL

kdy: 3. července - Kongresové centrum, Praha
cena vstupenky: od 990 Kč
proč: Po čtyřech letech se vrací do Prahy Diana Krall. Zpěvačka a pianistka vystoupí na stejném místě, v Kongresovém centru, kde posledně prezentovala album Glad Rag Doll. Nyní přijíždí s deskou coververzí skladeb California Dreamin', Sorry Seems To Be The Hardest Word nebo Wallflower, která dala název celé kolekci. Krall navíc slibuje návrat k tradičnímu repertoáru, návštěvníci koncertu se tak mohou těšit na průřez tvorbou.


IRON MAIDEN

kdy: 5. července - Eden Aréna, Praha
cena vstupenky: od 1250 Kč / sezení momentálně vyprodáno
proč: Jak už jsme si mohli prohlédnout obrázky z turné, Iron Maiden mají velké letadlo. Na hřiště vršovického stadiónu by se s ním vešli tak akorát, na druhou stranu lze si představit pro "Ed Fource One" vhodnější místo k zaparkování než právě Eden? Anglická heavymetalová kapela už to kroutí nějakých čtyřicet let a přestože do sousedního Německa létá daleko častěji, ani české fanoušky Bruce Dickinson a spol nezanedbávají. V roce 2014 vystoupili na Velodromu v Brně, nyní se po třech letech vracejí do Prahy. Při těchto dvou koncertech vzpomínali zejména na osmdesátá léta, aktuálně ale jezdí se svou ani ne rok starou deskou The Book Of Souls.


TYLER, THE CREATOR

kdy: 6. července - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Tyler, The Creator už měl jednou čest Českou republiku navštívit. Tehdy ale ještě fungovala mnohačlenná parta Odd Future aka OFWGKTA naplno a málokdo asi předpovídal, kam sláva Franka Oceana nebo právě Tylera povede. Loni dovedl svoji sólovou dráhu Tyler k albu Cherry Bomb, na které si pozval osobnosti jako Schoolboy Q, Charlie Wilson, Kanye West nebo Pharrell Williams. Kdo už někdo zažil tento hiphopový živák, ví, že v Lucerně bude pěkně horko. Navíc, pokud už ted hlásí vyprodáno.

RODRIGUEZ

kdy: 11. července - Fórum Karlín, Praha
cena vstupenky: od 1795 Kč
proč: Skoro byl navždy ztracen. Díky několika šikovným lidem a zejména výraznému zájmu jihoafrických posluchčů se ale opět vrátil Rodrigueze na pódia. Za přispění snímku Pátrání po Sugar Manovi se z něj stala celosvětová hvězda a nyní se také poprvé přijede podívat na své české fanoušky. Ti ostatně nechali v prodeji posledních pár desítek lístků a dost možná žádná volná místa na místě nebudou. Kdo si chce poslechnout ryzí verzi skladeb Crucify Your Mind nebo Sugar Man, neměl by s pořízením vstupenky otálet. V Evropě má Sixto Rodriguez necelých deset zastávek.

Témata: Black Sabbath, Iron Maiden, Trivium, Rodriguez, Lucie, Blackmore's Night, Diana Krall, Destroyer, Dianne Reeves

zavřít