LIVE: Apokalypsa na pódiu a táta v srdci. Marpo křtil jako pán

Vydáno 23.04.2016 | autor: Alena Bílková

"Bude to největší show československýho rapu. Vlastně i pop rocku," sliboval Marpo před tím, než se postavil narvané Malé sportovní hale. Vyprodal halu, natočil úspěšnou desku, zasadil strom a opět způsobil, že ať si o něm myslíte cokoli, budete s respektem "držet hubu".

LIVE: Apokalypsa na pódiu a táta v srdci. Marpo křtil jako pán Marpo ve vyprodané Malé sportovní hale. Foto: Jan Kuča

MARPO & TROUBLEGANG
MALÁ SPORTOVNÍ HALA, PRAHA
22. 4. 2016

Doby, kdy se s Marpem na české rapové scéně nechtěl nikdo bavit, jsou dávno pryč. Ještě před pár lety tu byli mnozí, kteří věřili, že z tohohle tlučhuby nikdy nic mimořádného nevzejde. Doufali, že ho zašlapou do revíru oprýskaných klubů, kde si bude v ústraní nadávat na příslušníky rapové smetánky z města betonu, z Jižňáku.

Marpo, Ektor, Ben Cristovao a další: TOP 6 největších domácích rapových koncertů v Česku

Jenže Marpo se probojoval na vrchol tak suverénně, že vytvořil na poli českého rapu vlastní kategorii. Získal si obrovskou fanouškovskou základnu mezi "underdogs". Nenadává s nimi ale na nespravedlnost života ani si nestěžuje, že si blbě zaš**al, jako to dělá většina jeho kolegů, kteří svým laciným slovníkem jdou dělnické třídě často tvrdě na ruku. Marpo se naopak svoje následovníky snaží nakopnout k cestě za úspěchem a zprostředkovat jim velkolepý zážitek, který pro některé z nich bude jediný svého druhu v životě. Obklopil se těmi nejlepšími od stage designérů až po choreografy a vytvořil tak na křtu desky Lone Survivor komplexní dojem post-apokalyptického bordelu. Celou scénu nechal v prvních vteřinách za oponou a show zahájil jen sám na molu orámován dvěma kužely světla.

vložte odkaz, text nemažte

"Dneska to bude asi dobrej mejdan, ne? Když už jste přežili ten výbuch," prohlásil pak úplně v klidu, když opona spadla a narvané skandující hale se rozprostřel pohled na vraky aut, nad kterými se s polorozpadlých panelů tyčil pult a plac pro bubeníka. Živá kapela, řízný rap, na pohyb i slovo sehraný Trouble Gang, doutnající skeletony panelů na obrazovce, žhnoucí oheň - všechno šlape jako hodinky a velí tomu drsňák, který mezi všemi svými bros vyniká krom talentu jedním detailem - je to dobrák od kosti.

 

Právě proto se občas Marpovi vyčítá, že se pustí do malebného nápěvu a popustí uzdu niternějším emocím. Máte ale pocit, že má něco takového zapotřebí, aby se dostal lidem hlouběji pod kůži, nebo tím jenom dokazuje, že říct: "Tenhle večer bych chtěl věnovat jedinýmu člověku," a spustit baladu o zesnulém tátovi si může dovolit jen opravdovej chlap?

RECENZE: Marpo jde jako Lone Survivor cestou rapové jistoty. Nejlepší songy jsou ty o tátovi

Už jsme si u Marpa zvykli, že přívalem hardcorové energie dokáže zaplnit kluby. Že ale ulítal, uskákal a leckdy v divokých záklonech odrapoval pódium haly, to je pro něj další krok vpřed. Právem si tak s bráchy plácnul na jejich posun z klubu do haly za pouhé tři roky. Právem s ním přišli novou desku oslavit i Separ a Ektor a zaslouženě došlo na chlapské objímání a dojetí.

"Dámy a pánové, je vyprodáno," ohlásil Marpo s roztaženými pažemi, zatímco z něj stékal pot a za zády se mu rozhýbala jedna z animací á la Mad Max. "Může to znít jako klišé, ale tenhle moment patří nám."

FOTOREPORT: Marpo a Lone Survivor? Malá sportovní hala byla plná

Ten moment tak patřil všem, kteří s Marpem ušli cestu od po**caných pajzlů až po stáj napěchovanou třemi a půl tisíci lidmi, kteří hrdě nosí jeho dres. Tenhle koncert ale patřil i všem, kteří si v našem malém Česku tak rádi a tak často stěžují, že to či ono nejde, a radši se utápějí v závisti a pomluvách.

Vidět zamrzlé výrazy těhle hejtrů během Marpovy monstr show by tak celý zážitek dotáhlo k definici dokolanosti. text: Alena Bílková, foto: Jan Kuča

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít